Column: Waarom RSS-marketing doorbreekt

18

Door van Frankwatching

Print

op zaterdag 15 januari 2005 om 10:37 uur

[[image:emerce-kop.jpg::left:0]]E-mail marketing is erin geslaagd om binnen
vijf jaar door te dringen tot de top van de marketingmix. Op eMarketer
was recent te lezen dat e-mail marketing zelfs een bedreiging vormt
voor TV als dominante marketingkanaal. RSS marketing zal echter binnen
twee jaar een bedreiging vormen voor e-mailmarketing, aldus Frank
Janssen van Frankwatching.com.

Volgens onderzoek in de UK vindt 32% van
de consumenten e-mail het meest effectieve kanaal voor marketingcommunicatie. TV
is (nog) koploper met 39%, radio neemt met 12% de derde positie in en is dus al
ruim op afstand gezet.

Maar de ontwikkelingen staan niet stil en nieuwe
concurrenten dienen zich alweer aan. Search engine marketing, sms marketing,
weblog marketing en viral marketing (zie de vorige column), allemaal zullen ze hun plek opeisen. Maar een echte concurrent zal van
goeie huize moeten komen. Ik ben ervan overtuigd dat RSS marketing binnen nu en
twee jaar de grote concurrent van e-mailmarketing gaat worden.

RSS is,
net zoals e-mail, een manier om content te verspreiden. Maar het biedt ten
opzichte van e-mail een aantal onmiskenbare
voordelen
. RSS maakt het voor
gebruikers gemakkelijker om favoriete websites te volgen. Het kost minder tijd
en helpt bij het vinden van nieuwe relevante informatie. RSS biedt ook
mogelijkheden om anderen op eigen content (persoonlijke sites, weblogs, foto’s)
te attenderen. Het komt verder tegemoet aan de behoefte om in contact te zijn
met de buitenwereld, door het alert karakter is het een uitgelezen vorm
om bijvoorbeeld discussies en reacties op websites, weblogs of forums actief te
volgen. En – niet onbelangrijk – de gebruiker krijgt met RSS weer controle
(anoniem, geen spam) over de eigen abonnementen.

Marketeers kunnen met RSS ook nog op
een andere manier ‘zaken doen’. RSS is een spotgoedkope manier om extra traffic
te genereren. Traffic richting een publiek dat ‘willing and
waiting’
is. Sommige weblogs noteren al groeipercentage’s van 5% per week (!),
andere weblogs drijven volledig op RSS-traffic. De meeste online
nieuwsmedia en portals als Yahoo en nu ook MSN
hebben dit ontdekt en werken volop met RSS-feeds .

Breekpunt.nl en Emerce
promoten het via RSS plaatsen van eigen content op andere sites. TPG en TPG Post
bieden het corporate nieuws aan via RSS. De overheid gaat vanaf begin 2005 haar
vacatures op deze manier adverteren. Marktplaats.nl gebruikt RSS als een manier om het aanbod aan de man te brengen. En de
eerste initiatieven met advertenties in RSS-feeds zijn al gesignaleerd.

We hebben in Nederland
eerder gezien dat nieuwe media vaak pas na initiatieven van
outsiders als marketingkanaal ontdekt worden. Bij radio waren het de
zeezenders die met commercials begonnen, TV Noordzee (REM-eiland) bespoedigde de
invoering van reclame op TV en internetbedrijven liepen voorop bij de invoering
van e-mailmarketing. Bij het medium RSS is iets soortgelijks gaande: weblogs
zijn hard bezig om RSS groot te maken (en worden er zelf ook beter van). In het
kielzog van de weblogs en RSS is er zelfs al weer een hele verzameling nieuwe
diensten en initiatieven ontstaan: search engines (Technorati, Feedster,
DayPop), intelligence
services (FeedBurner, BlogPulse) en multimedia (Flickr voor foto’s, Podcasting voor audio en Broadcatching voor video).

Natuurlijk zijn er nog vragen genoeg:
over de naam (te technisch, ik ben voor webfeeds!), de usability
(kan beter), de information overload (dat dreigt weer), de
bandbreedte (netwerken die vollopen) en de klantgegevens (hoe
krijg je ze toch te pakken).”What’s new?” zou ik zeggen. We spreken elkaar eind
2006 weer!

Frank Janssen is manager Internet & Intranet bij TPG
Post en schrijft dagelijks op zijn persoonlijke weblog Frankwatching.com over
digitale trends. Hij nam het estafettestokje over van Jeroen de Bakker, managing
director van Qi en geeft het nu door aan Eduard de Wilde, ecommerce en
multichannel expert van VODW Marketing.

Gepubliceerd op Emerce Online, 15 januari 2005

Frank JanssenFrank Janssen was in 2004 initiatiefnemer en oprichter van Frankwatching en schreef er zo'n 1500 artikelen. Hij geniet dagelijks van de mogelijkheden van Het Nieuwe Werken en is voortdurend op zoek naar de uitdagingen van Het Nieuwe Uitgeven.

Meer over deze auteur: profiel, website, weblog skype linkedin

  1. marco van mediafact.nl op 15 januari 2005 om 10:48 uur

    Hoi Frank, gefeliciteerd en complimenten met de column. Goed verhaal! Een punt dat ik en beetje miste, in mijn ogen een cruciale, is de integratie cq ondersteuning van RSS door browsers als Firefox, Safari en IE. Volgens mij is dit (en dan met name de userexperince die daarmee gemoeid is), hetgeen RSS groot moet gaan maken. Weblogs zijn ‘slechts’ een belangrijke katalysator in dit proces.

  2. Frank van frankwatching.com op 15 januari 2005 om 10:56 uur

    Dank voor je compliment. Ik ben het overigens niet met je eens dat RSS pas door zal breken als het in de browser is geintegreerd. Uiteraard zal opname van RSS in de browsers de doorbraak ervan zeker bespoedigen, maar een belangrijke kracht van RSS vind ik nou juist dat het op allerlei manieren kan worden aangeboden. En ook al wordt aangeboden, zoals ik eerder in mijn artikel Tien manieren om RSS-feeds te lezen (http://www.frankwatching.com/2004/12/tien-manieren-om-rss-feeds-te-lezen.html) heb geschreven. Ook de recente bewegingen van My MSN (http://battellemedia.com/archives/001179.php) vallen onder deze categorie. En RSS gekoppeld aan Instant Messaging, ook dat lijkt me een boeiende variant.

  3. Fred Zelders
    Fr@ van planet.nl op 15 januari 2005 om 16:52 uur

    Laat ik de knuppel eens in het hoederhok gooien door de volgende stelling te poneren:
    “Webfeeds (en daarmee webfeed- of RSS-marketing) gaan aan hun eigen succes ten onder als er niet gauw iets bedacht wordt voor de op ons afkomende webfeed-informatie-overload. Wat ons nu met email overkomt gaat ons binnen niet al te lange tijd met webfeeds overkomen. Het enige dat RSS nog kan redden is de komst van intelligente software die de inhoud van webfeeds op basis van persoonlijke voorkeur (of nog beter persoonlijk webfeed-leesgedrag) analyseert en vervolgens ge-klassificeerd aan presenteert.”

  4. Frank van frankwatching.com op 15 januari 2005 om 18:21 uur

    Voor het zover is (‘de ondergang van webfeeds’ ) zullen webfeeds eerst nog die opmars moeten maken. Ik ben het met je eens dat information-overload een big issue is. Maar we moeten oppassen niet de denkfout te maken dat iedereen alles zou willen volgen. Natuurlijk, er is een groep die actief veel bronnen wil volgen. Maar die information-junks zullen in de minderheid blijven.

    Ik kijk ook graag naar de lessons learned bij andere media. Kijk bijvoorbeeld eens naar radio en tv: we hebben ook hier een explosie van kanalen/stations gehad. Er is een flinke fragmentatie in het aanbod opgetreden, erg goed zichtbaar op de kabel. Inmiddels zie je via internet een nog groter aanbod van met name internetradiostations en nu ook nog podcasts. Mensen worden dus gedwongen om te kiezen en zoeken hun eigen kanalen op, passend bij hun community (mooie voorbeelden: JuizeFM, TMF). De geleerde les: ondanks het grote aanbod keren ze zich niet af van het medium radio of TV.

    Interessant is misschien ook de concentratie en voor een deel ook al personificering die in print aan het optreden is. Minder uitgevers, minder titels, meer op maat gesneden voor lezers. Ik denk dat hier ook de parallel ligt met je idee over intelligente software. De tijd lijkt inderdaad (alsnog) rijp voor slimme agents! Maar ook segmentatie in het aanbod van feeds. De feeds van bijvoorbeeld De Telegraaf zijn steeds moeilijker bij te houden. Ik zou zelf graag een best off feed van bijvoorbeeld het binnenland nieuws van zo’n landelijke krant willen hebben.

  5. Arnoud van op 15 januari 2005 om 18:39 uur

    Gefeliciteerd en complimenten met dit goede artikel!
    RSS-marketing / webfeedmarketing?? (domeinnaam is nog vrij :-)) zal zeker doorbreken de komende jaren, maar ik denk dat ze in eerste instantie hun plekje veroveren naast de SMS-, zoekmachine- en viral marketing en niet een echte concurrent worden van emailmarketing. E-mailmarkeitng is groot geworden door de massa en het is de vraag of RSS dit kan realiseren. De abonnee is veel meer in control dan bij e-mailmarketing.

  6. Frank van frankwatching.com op 15 januari 2005 om 21:11 uur

    Dank! Je voorziet een andere groei, we hoeven het daar ook niet over eens te zijn. Ik begrijp je laatste zin (in de context van wat je daarvoor schrijft) niet, kun je dat misschien verduidelijken?

  7. Fr@ van planet.nl op 15 januari 2005 om 21:51 uur

    Frank, ik viel meteen met de deur in huis zonder je eerst te complimenteren met je prima column bij EMERCE (en hier)!
    Kan ik dit ooit nog goedmaken? :-)
    Bij deze dus: Prima verhaal!

    Nog even een reactie op jouw reactie:
    Je stelt: ” … we moeten oppassen niet de denkfout te maken dat iedereen alles zou willen volgen. …”. Dat is bij deze stelling ook niet een aanname geweest. Het is niets anders dan een voorspelling dat de webfeed (en daarmee dit fantastische medium) – tenzij er iets op wordt gevonden – het net zo vergaat als de email-nieuwsbrief: Aanvankelijk abonneer je je op diverse emailnieuwsbrieven die de onderwerpen behandelen die jou interesseren. Na verloop van tijd zeg je de ene na de andere weer op omdat je er geen tijd voor hebt om allemaal te scannen laat staan ze echt te lezen. Het is in dit verband wel weer even leuk om Help! Ik word gek van alle informatie! op WebDrain (http://www.webdrain.com/2004/12/help-ik-word-gek-van-alle-informatie.html) te lezen.

    Maar … voordat het zo ver is zal er nog heel wat water door de Rijn stromen. Hoewel … de ervaring leert dat het met dit soort ontwikkelingen meestal veel sneller gaat dan we nu denken.

    Laat er geen misverstand over bestaan: ook ik geloof in de webfeed: het is een fantastisch kanaal/medium, dat niet alleen voor marketing maar ook voor allerlei andere doeleinden veel mogelijkheden biedt en waar nog ‘tig’ toepassingen voor zullen worden bedacht.

    N.B. Ik hoop er nog meer reacties op de stelling (http://www.frankwatching.com/entry_47.php#fr-0501151652) gaan volgen.

  8. Frank van frankwatching.com op 15 januari 2005 om 22:01 uur

    Dank Fred! Het gaat soms inderdaad sneller dan je verwacht. Ik kwam zojuist (zie m’n Furl) artikel tegen bij BBC waarin staat dat ” 27% of online Americans have read a blog” en “5% use RSS aggregators to get news and other information” (http://news.bbc.co.uk/1/hi/technology/4145191.stm) . Het artikel vervolgt nog met “The rise of blogs has spawned a new desire for immediate news and information, with six million Americans now using RSS aggregators.”

    Over de reacties nog dit. Ook bij Marketingfacts.nl loopt er een discussie over het artikel (zie http://www.mediafact.nl/comments.php?id=6885_0_1_0_C).

  9. Arnoud van op 15 januari 2005 om 22:06 uur

    Eerst misschien wat verduidelijking van wat ik op dit moment onder RSS-marketing versta. Een standaard RSS-feed is eigenlijk al een vorm/onderdeel van marketing, maar hiermee nog geen RSS-marketing. RSS-marketing is het specifiek inzetten van het RSS-kanaal om inkomsten mee te genereren. Bijv. door contextgevoelige advertenties mee te geven, commerciele boodschappen er tussen te zetten of vanuit een shop producten aanbieden. Meer algemene informatie over een bedrijf/product zie ik op dit moment niet als RSS-marketing. (dit principe geldt bij mij ook voor e-mailmarketing)
    Met mijn opmerking dat “e-mailmarketing is groot geworden door de massa en het de vraag of RSS dit kan realiseren. De abonnee is veel meer in control dan bij e-mailmarketing.” bedoel ik het volgende. De voordelen van webfeeds zoals het makkelijk kunnen opzeggen, het anoniem blijven enz. zijn volgens mij juist een aantal succesfactoren geweest bij e-mailmarketing. Waar abonnees vrijwillig allemaal gegevens opgeven bij de aanmelding van een nieuwsbrief zijn ze volledig anoniem bij een webfeed, dit maakt het de bedrijven bijzonder lastig. En zij zijn uiteindelijk degenen die de marketing doen…

  10. Frank van frankwatching.com op 17 januari 2005 om 01:21 uur

    Arnoud dank voor je reactie. Zoals je hebt kunnen lezen voel ik meer voor een definitie van RSS-marketing die aansluit bij de algemeen gangbare definitie van e-mail-marketing. Dus inclusief algemene informatie over een bijvoorbeeld producten, hier verschillen we dus van mening.

    V.w.b. de opmerking over het al dan niet personaliseren verwijs ik naar de reactie van Hans Meijer in de discussie over ditzelfde artikel bij Marketingfacts.nl (http://www.mediafact.nl/comments.php?id=6885_0_1_0_C).

  11. Lode Broekman van ppmc.nl op 17 januari 2005 om 09:59 uur

    Frank,
    Allereerst ook mijn complimenten voor (weer) een goed verhaal. De commentaren van Marco, Fr@ en Arnoud maken m.i. het verhaal completer. RSS biedt inderdaad goede mogelijkheden om informatie te verspreiden naar ontvangers die daar zelf voor hebben gekozen. Wat echter in de praktijk moet gaan blijken: a) de acceptatie door een breder publiek dan alleen de ‘meer dan gemiddeld technische’-internetgebruiker en b: of die gebruiker die primair op zoek is naar specifieke info er commerciële boodschappen bij wenst.
    De ontvanger bepaalt uiteindelijk het vervolg, niet de aanbieder, via welk kanaal of techniek dan ook.

  12. Steef van numarketing.nl op 17 januari 2005 om 12:30 uur

    Goed artikel frank.

    Even toch een opmerking:
    Onder het artikel staat “Gepubliceerd op Emerce Online, 15 februari 2005″. Dit moet uiteraard zijn 15 januari 2005.

    Of kan jij via RSS artikelen uit de toekomst op je site plaatsen?

    :)

  13. Arnoud van op 17 januari 2005 om 20:48 uur

    Vers in mijn reader, een artikel van Marketing Online over RSS-marketing:
    http://www.marketingonline.nl/rssmarketing.html

  14. Frank van frankwatching.com op 17 januari 2005 om 23:32 uur

    @Lode: absoluut eens dat de macht bij de ontvanger ligt. Al zal ook hier de aanbieder alles uit de kast gaan halen om die ontvanger te bereiken (wederom: “What’s new?” ).

    @Steef: Dank voor compliment en voor je kritische blik. Ik heb de maand inmiddels aangepast.

    @Arnoud: Goeie tip! Waardevol artikel met goeie praktijkvoorbeelden van Robert Rebergen van E-village (http://www.e-village.nl/) (compliment Robert en Hans!).

  15. Hans van blogs.com op 18 januari 2005 om 12:10 uur

    Dag Frank,

    prima artikel. Geeft me weer inzicht en overzicht. Ik heb het op mijn weblog geplaatst met je goedvinden ;-)

  16. Comping van blokletter.nl op 18 januari 2005 om 21:01 uur

    Erg goed artikel, ik sta er helemaal achter. Ik ben nog maar net begonnen met webloggen en ben daar geïnteresseerd in geraakt door jouw weblog. Ga zo door, weblog top en artikel top.

  17. Frank van frankwatching.com op 18 januari 2005 om 21:38 uur

    Hans: leuk je hier te zien! Geen probleem dat je artikel overgenomen hebt. Ook prettig om met je weblog Experience (http://hmestrum.blogs.com/my_weblog/) kennis te maken! Ik heb natuurlijk meteen even een abonnement genomen!

  18. Frank van frankwatching.com op 18 januari 2005 om 21:42 uur

    @ Comping: dankjewel voor al die lovende woorden! Complimentje terug: je hebt een weblog met een mooi format: originele formule, prima design en een creatieve naam. Ik ga je volgen op http://www.blokletter.nl/ !

Schrijf een reactie


Opmaak uitschakelen



Favoriete blogs