Een nieuwe wereld met mobiel

3

Door van VieveLia

Print

op vrijdag 28 november 2008 om 12:00 uur

‘Wat is nou, vandaag de dag, de belangrijkste vraag?’ daar begint Ben van der Burg van WebAds zijn presentatie mee. Antwoord: ‘Wat ga je ze (bijvoorbeeld je kleinkinderen) ooit vertellen?’ Het creëren van ‘value’ of ook wel een nieuwe wereld creëren in de huidige digitale wereld. Dat zou wel eens het meest mooie kunnen zijn. En dat met mobiel als centrum van alle communicatiemiddelen.  De mogelijkheden voor mobiel, die wil Van der Burg op Marketing3 graag met ons delen.

Van der Burg zijn stelling is dat de ‘Communicatietheorie’ blijft altijd bestaan. Je moet je connected voelen, ergens iets mee hebben voordat er een actie tot stand komt. Maar dat is theorie en uiteindelijk gaat het toch om de praktijk. Zoals Einstein ooit zei, de inspiratie, het idee of het beeld van de toekomst is slechts 1% van de tijd, transpiratie –het in de markt zetten- is de overige 99%.

Zo is Van der Burg het fundamenteel oneens met Eric Schmidt van Google. Die zegt namelijk ‘Ubiquity first, revenues later…. If you can build a sustainable eyeball business, you can always find clever ways to monetize them.’ Maar dit is fundamenteel niet waar. Je hebt wel degelijk een ‘economic engin’ nodig, anders kom je er als bedrijf/site niet.

Eigenlijk is er dus nog maar één groter en ultiemer doel: communicatie- en informatieservices voor de consument groter en groter en zo mogelijk gratis, maar in elk geval goedkoper, maken. Daarvoor heb je de ‘Triangle of advertising‘ nodig: Via de vele mobieltjes kan je namelijk makkelijk mensen bereiken. Dus wil je als bedrijf graag op mobiele sites adverteren. De sites kunnen met het geld dat ze verdienen weer mooiere mobiele sites maken, waarna de consument ze weer meer gaat gebruiken.  En daarmee stijgt het gebruik van mobiel internet weer!

Er zijn tegenwoordig dan ook veel variaties mogelijk in mobile-advertising

  • Mobile Search Marketing
  • Bannering
  • QR-code
  • SMS
  • Mobile promotion codes

Op welke wijze je mobiel dan ook inzet, je moet altijd het ‘normale proces’ doorlopen: Je hebt een merk/product, laat daar een communicatiestrategie op los en dan – rekening houdend met je boodschap,  doelstellingen en budget – kies je in dit geval voor mobiel.

Via WebAds wordt mobile advertising nog het meeste via het Run of Network ingezet, maar je kan als adverteerder ook voor site specifiek kiezen of bijvoorbeeld alleen voor de nieuwssites. Je advertentiekeuze hangt dan af van attentiewaarde, creatief vermogen, communicatievermogen en tarief.

Door de juiste keuzes kan je zoveel mogelijk je doelstellingen realiseren. De laatste afweging die je dan nog moet maken is de campagnedruk. Wanneer en hoeveel wil je aanwezig zijn?

Mobiel is ook zo aantrekkelijk omdat het een persoonlijk karakter heeft. Je heb direct 1-op-1 contact met de doelgroep:

  • Specifieke targeting mogelijk; type telefoon, provider, leeftijd, geslacht, locatie en doelgroep
  • 100% focus
  • Mobiel leent zich uitstekend voor crossmediale inzet
  • Nieuw mediumtype voor advertenties, niet of nauwelijks clutter
  • Naast statische content ook interactiviteit

Maar let op! We houden ons nu nog bezig met simpele campagnes via mobiel en internet en we willen graag toe naar een multimediacontextualcrossmediaconceptual-campagne en het kan nog wel even kunnen duren voordat we echt zover zijn. Want daarvoor is wel heel belangrijk dat er nieuw geld komt. Komt er er nu geen nieuw geld in deze industrie, dan zal mobiel internet nooit loskomen. Het is NU het moment, want we staan NU op een splitsing en zullen moeten kiezen om verder te komen.



De presentatie van Ben van der Burg

Marketing3 is het jaarlijkse marketingcongres in Media Plaza, Utrecht. Het thema van Marketing3 2008: ‘Marketing in onzekere tijden’.

Lia VieveenLia Vieveen adviseert via haar bedrijf VieveLia bedrijven en organisaties over online marketing en online communicatie. Daarnaast is ze uitgever van Postzegelblog en lid van het Frankwatching-team.

Meer over deze auteur: profiel, website, weblog skype linkedin

  1. Guido Gihaux van gihaux.com op 29 november 2008 om 08:41 uur

    Hi Ben,

    Goed artikel. Ik ben het ook zeker met je eens dat je wil je mobiel adverteren, je het eigenlijk geen adverteren moet noemen. Het is afhankelijk van de omgevingsfactoren van waar iemand zich bevindt (location based), het moet relevant zijn want het scherm is al zo klein (contextual advertising), het moet eenvoudig de utiliteit/ het nut verklaren (conceptual design) en het moet op de man af zijn “what’s in it for me”.
    Ik heb de oplossing niet hoe het eruit moet zien, maar heb jij concrete voorbeelden van succesnummers? Voorbeelden van hoe het in jouw ogen zou moeten?

    groet,
    Guido

  2. ben op 29 november 2008 om 12:41 uur

    He Guido, hebben we, we hebben een onderzoek gedaan naar meer dan 30 mobiele advertentie cases mail me op b.vanderburg@webads.nl dan sturen we die presentatie.
    Hoe het in mijn ogen zou moeten hangt vanzelfsprekend van de doelstellingen af, maar om kort door de bocht te gaan. Voor nu: adverteerder moet goede mobiele site hebben met gratis downloads, game, etc. (totale experience verkrijgen). Je komt bij die site via sms en banners, waarbij je vanzelfsprekend goed target! Gebruikers krijgen rijke ervaring. Ik vind de Volkswagen Golf case sterk. Adidas case ook wel, maar de UI van die site had beter gekund (N=1).
    Voor later: hyper contextual targetting, maar nu gebruik ik een buzz woord, sorry.

  3. Jesse op 1 december 2008 om 10:21 uur

    Hé Ben,

    ik snap je verhaal zo lang de wereld nog steeds ‘verticaal’ is/denkt. En dat duurt nog wel even, dus zit jij geramd. Om de boel écht te doorbreken, dwz het creëren van een ‘nieuwe’ digitale wereld met ‘mobiel’ als centrum van alle communicatie, dan moeten we horizontaal gaan denken. En dóen. Dan moeten we de technische hindernissen wegnemen en horizontale applicatie search engines inrichten. De techniek daarvoor is beschikbaar, kijk naar wat GravityZoo doet, om alle mobiele devices te connecten met zo’n omgeving. Op dat moment kan elke applicatie-aanbieder (of dat nou een game is of een zakelijke toepassing) ál die gebruikers bereiken. En ontstaat er marktwerking. Zal díe applicatie in dát segment alle gebruikers naar zich toetrekken. Omdat hij beter is, sneller, gebruikvriendelijker, etc., etc.. Zal de gebruiker ook willen betalen, of niet, en dan kan hij kiezen om advertising te accepteren. Op vrijwillige basis dus, en niet ‘gedwongen’. Op dit moment denken en doen we nog ‘verticaal’ en probeert men te piggy-backen op elkaar. Kunnen verdienmodellen niet uit en bereiken een heleboel mooie initiatieven de markt niet. En dat is jammer. Ik ben er echter niet van overtuigd dat ‘alleen’ advertising voor de gewenste doorbraak gaat zorgen. Advertising kan iets aan het verdienmodel doen, maar het lost de technische barriére niet op. En in zoverre ben ik het dus wel eens met Eric Schmidt’s ‘Ubiquity first, revenues later….’. Creëer de omgeving waarin het kán, c.q. doorbreek de huidige hegemonie van de verticals. Dan staan de ondernemers wel op. Ware het niet dat Google ook driftig bezig is zelf een ‘vertical’ te worden. Macht wil je kennelijk toch beschermen …

Schrijf een reactie


Opmaak uitschakelen



Favoriete blogs