Het internet in de jaren ’10: real-time, groen, mobiel, semantisch, goedkoper, sneller, neutraal en transparant. Of: een uitgewoonde machine die overgereguleerd, piepend en krakend aan haar einde komt met alle gevolgen van dien. In dit artikel een aantal technologische trends die volgens een aantal experts, bij elkaar gebracht door de Internet Society, de toekomst van het internet gaan bepalen.
Internet Society
De Internet Society (ISOC) houdt zich wereldwijd bezig met de toekomst van het internet. Ze bundelt krachten uit het bedrijfsleven, de overheid, consumentenorganisaties, non-profit instellingen, onderwijs- en kennisinstellingen, de techniek etc. De Nederlandse afdeling kent ongeveer duizend leden die zich hard maken voor een open, toegankelijk en neutraal netwerk.
Trends voor het internet
Tijdens de nieuwjaarsborrel, die Internet Society samen met twintig andere internetgerelateerde organisaties organiseerde op donderdag 14 januari, gaven kopstukken uit diverse gelederen hun visie op de ontwikkeling van het internet in de jaren ’10. Aan het woord kwamen Cees de Laat (o.a. UvA & Gridforum), Erik Huizer (IPv6, TNO e.v.a.), Jan Willem Broekema (ISOC), Peter-Paul Koch (Fronteers), Rob Blokzijl (RIPE) en Olaf Klokman (NL Net Labs).
Hun belangrijkste voorspellingen op een rij:
- Doorbraak van Real-time internet. Tijd (delay) speelt geen rol meer en data staan niet langer op je computer, maar alleen nog ‘ergens’. Ook rekenkracht & resources kunnen overal on-demand vandaan worden gehaald, gebundeld en gedeeld.
- Green IT. Energieverbruik en de resulterende footprint worden van doorslaggevend belang voor de plaatsing van data- en rekencentra. Er wordt gebouwd waar energie het schoonst wordt opgewekt – IJsland & Noorwegen liggen voor de hand.
- Internet of Things. Alles (elke haardroger, sok en bloemkool) krijgt een uniek machinaal leesbaar nummer en een (beperkte) mate van intelligentie. Het Internet wordt daarmee enorm uitgebreid. De koelkast bestelt bij Albert een pak melk, de voordeur gaat automatisch open en je telefoon gaat op stil wanneer je in de bioscoop zit.
- De doorbraak van het semantische web. De pagina-metafoor is aan zijn einde gekomen; informatie staat daar los van en kan automatisch worden gekoppeld, vertaald, gebundeld en samengevat. Daarmee wordt een veel persoonlijker, slimmer internet mogelijk, dat rekening houdt met je voorkennis en voorkeuren.
- Ubiquitous & Mobiel Internet. Op dit moment heeft 25% van de wereldbevolking op de een of andere manier toegang tot het internet. Dat aantal groeit snel. Straks is iedereen altijd on-line, met de SmartPhone – en niet de computer – als icoon. De hele attitude ten opzichte van wat een plek is verandert daarmee, als kennis, kennissen, producten en diensten altijd en overal bereikbaar zijn.
- Sneller, meer en goedkoper datatransport & -opslag. 10.000 GB/s over een enkele glasvezel wordt mogelijk, wat bijdraagt aan het doorbreken van Real-time & Groen internet.
Bedreigingen
Er zijn ook bedreigingen. Een belangrijke daarvan is het komende gebrek aan aan IP adressen. In Nederland alleen zijn er per jaar 2 miljoen nieuwe IP-adressen nodig. Over ca. 600 dagen is het huidige adressenbestand helemaal vol. IPv6 biedt een enorm aantal nieuwe adressen en is daarmee de oplossing; de introductie daarvan gaat echter veel te langzaam. Dat kan het einde betekenen van de groei.
Privacy is een verloren ideaal en heeft op het web niets meer te zoeken. Het wordt vervangen door identiteit: wie ben ik, wat weet ik, wat mag ik, wat mag je van me weten en hoe weet jij dat ik het ben? Om dat werkbaar te maken komen zaken als veiligheid, vertrouwen en wederkerigheid de hoek om kijken. Op dit moment zijn dat een ondergeschoven kinderen die in de komende jaren echt geregeld moeten worden.
Een andere bedreiging is de toegenomen regulering van het internet. Denk aan copyright & patenten, maar ook aan de toenemende greep van overheden, providers en andere bedrijven op de soorten data die worden getransporteerd. Of aan het ministerie van Binnenlandse Zaken dat alvast honderden domeinnamen claimt en daarmee effectief aan het publiek domein onttrekt. Erik Huizer verwacht dat publieke ongehoorzaamheid, zoals bij Peer2Peer netwerken wordt geëtaleerd, de handhaving van veel regels onmogelijk maakt. Maar niet iedereen in het panel is het daarmee eens – vooral omdat er veel geld mee gemoeid is dat niet gebaat is bij teveel vrijheid.
Naar een nieuw internet
Cees de Laat pleit daarom voor het ontwikkelen van een alternatief, grass-roots internet dat geheel open en neutraal is ten aanzien van wat er over de glasvezel wordt getransporteerd. Gebruikers (de end-points van de verbinding) blijven daarmee de mogelijkheden bepalen, los van wat de eigenaar van het netwerk wil toestaan. Denk aan Skype dat de bestaande telefoonverbinding in principe overbodig heeft gemaakt, en als zodanig wordt bestreden door de telecomaanbieders die hun cash-cow zien verdwijnen. Technisch moet het mogelijk zijn zo’n nieuw internet te bouwen; een mooie uitdaging voor ISOC in de komende jaren.
Information wants to be free en het internet moet dat blijvend mogelijk maken.













Leuk artikel.Ik denk dat real time en mobiel erg goed samen gaan. Als ik namelijk op vakantie ga in Parijs en wanneer aangekomen wil ik direct via mijn mobiel weten wat het Weer is, Welke pubs en hotels er in de buurt zijn etc.
[...] piepend en krakend aan haar einde komt met alle gevolgen van dien. Op FrankWatching een kort artikel met technologische trends die volgens een aantal experts, bij elkaar gebracht door de Internet [...]
Mooi overzicht van de belangrijkste voorspellingen en bedreigingen. Interessante gedachte om een nieuw en neutraal grassroots internet te ontwikkelen. Vaak blijkt de toekomst moeilijk te voorspellen. Achteraf blijkt dat het dan toch anders gelopen is. Ik ben benieuwd hoe dit zich verder ontwikkelt.
Mijn mobieltje gaat al uit zichzelf op stil wanneer ik op m’n werk kom. Voor de bioscoop kan ik dit ook zo instellen. Internet? Neuhoor! Locatie gebaseerde condities. Kom ik binnen x-meter van locatie y, dan gaat mijn telefoon op stil. Kom ik binnen x-meter van locatie m dan zegt mijn telefoon via sms dat ik thuis ben aan het vrouwtje.
Natuurlijk kan je dat ook integreren met internet. Het sms’je kan Twitter zijn. In de bioscoop kan ik automatisch Facebook updaten ‘ik kijk nu film x in bioscoop y’.
Maar gps en condities vormen de basis, niet het internet!
Trouwens niet bedoeld als ‘bash’ op je mooi geschreven en boeiende stuk. Gewoon om aan te tonen dat niet alles toekomstmuziek is ;)
@Abonnementkeuze.com: Hoe zie jij GPS los van het internet? Ik denk eerder dat het gaat om de combinatie van internet en GPS: ik bevind mij nu op positie x, y (gps) en dit is de relevante informatie (internet) voor die positie.
@Frank: ik mis dat trouwens in jouw artikel en volgens mij is dat wel een echte trend
[...] Four Predictions About Social Media for the Coming Year 3 Social Media Trends That Will Drive 2010Frankwatching: Internet Trends voor 201xWelke trends signaleer jij, en hoe ga je erop inspelen?Real time search is betrekkelijk nieuw. De [...]
@danny @tom @abonnementkeuze.com @Renée - Dank voor jullie positieve reacties!
GPS heeft veel inderdaad nieuwe diensten mogelijk gemaakt. Je locatie is een belangrijk onderdeel van je context, maar die context is veel breder. Denk aan zaken als: wie is er nog meer, wie is er al geweest, wat is de temperatuur, wat doet je hartslag? The sky is the limit. Wanneer je dat soort gegevens kan gebruiken in je applicaties krijg je een heel rijke ervaring, die voor iedereen en op ieder moment totaal anders kan zijn. Nu op zoek naar designers die daar iets zinnigs mee kunnen ontwerpen..
[...] boeiend bericht, vandaag op Frankwatching. Het beschrijft de toekomstvisie van de Internet Society (ISOC) op de toekomst van het internet. [...]
Leuk overzichtje, maar over dat ‘Internet of things’ ben ik niet zo zeker. Want “de koelkast bestelt bij Albert een pak melk” — dat hoor ik al zeker 10 jaar. Sterker: ik geloof dat de mens bepalend is en blijft in hoe, waar en wanneer informatie wordt aangeboden. Dat dit verandert, zeker en vast.
Over real-time internet gesproken: deze Twitter API doet het zware werk voor je: “Find out the moment it happens! When new tweets match your searches TweetHook will ping you within seconds. TweetHook can deliver up to 400 tweets per minute per search.” https://tweethook.com/ Trouwens, 2010+ wordt ook zeker de tijd van de publieke APIs, webervices en mashups die het grote publiek op basis daarvan maakt: http://www.programmableweb.com/apis/directory/1?sort=date http://www.programmableweb.com/mashups/directory/1?sort=date
[...] het ISOC de toekomst van het internet voorspelde vanuit een systematisch en conceptueel oogpunt, ziet Ben Parr van mashable.com nieuwe [...]
Hi Frank, interessant! Ik moet bij grass root internet direct denken aan dat FP7 p2p project waar Fabchannel tot vorig jaar bij betrokken was: P2P-Next (www.p2p-next.org). De hele gedachte er achter is om een ultiem efficiënt distributienetwerk te ontwikkelen. Een van de belangrijkste technologie ontwikkelaars in het project is TU Delft / Tribler (http://www.tribler.org/trac/wiki/whatIsTribler).
[...] http://www.frankwatching.com/archive/2010/01/18/isoc-internet-trends-voor-201x/ del.icio.us this! [...]
Hoi Frank, mooie samenvatting.
Ter aanvulling: Location based en context aware toepassingen kun je zien als een voorloper van het internet of things. Het draait in al die gevallen om sensoren die datgene wat ze registreren op het internet zetten, en daarmee toegankelijk maken voor anderen. Bij location based en context aware applicaties zitten de sensoren in of aan je mobiel. Bij het internet of things zitten de sensoren overal. Dan moeten die sensoren nog wel gekoppeld worden aan internet natuurlijk.
@Christiaan W: Ik verwacht dus wel dat het Internet of Things er gaat komen, ook al kun je idd discussieren over wanneer dat is. Pachube is een interessant platform op dit gebied. Verder is IBM een belangijke speler (zie bijv. http://bit.ly/8jpJUc).
[...] internet Posted by 23politiedingen on augustus 6, 2010 n alle onderzoeken over internet, de trendvoorspellingen voor de (nabije) toekomst zie je een aantal ontwikkelingen terugkomen. Mobiel, Altijd en Overal spelen hierbij een centrale [...]