Goede digitale communicatie is goed voor het milieu. Want: minder papier. Maar websites zijn natuurlijk ook niet energieneutraal. De CO2-uitstoot van en door ICT is zelfs even groot als die van het internationale vliegverkeer. Het is tijd voor duurzame websites. Hoe groen is de jouwe?
Hoe bepaal je de duurzaamheid van je website? Daarover ging de tweede Jubileumclass van Romae internet en content, vorige maand. Speciaal hiervoor heeft Romae de sites van de gasten en van tien belangrijke nieuwssites laten testen door cleanbits en IpingTest.
AD 34 keer zwaarder dan New York Times
Conclusies: de relaties van Romae doen het niet zo slecht. Hun websites zijn gemiddeld veel duurzamer dan de belangrijkste nieuwssites op het moment. Die nieuwssites doen het niet alleen gemiddeld slechter. De negatieve uitschieters zijn ook heel groot. Zo is de website van het AD 34 keer zwaarder dan de site van The New York Times en bijna 7 keer langzamer.
Groene hosting
De grootste winst valt te halen bij de datacentra. Er zijn genoeg providers die hun energiehuishouding op orde hebben en die groene stroom gebruiken. De energie die nodig is om servers, sites, racks, datacentra te laten draaien, kun je ook compenseren. De tien nieuwsistes die we hebben onderzocht, scoorden hier geen van alle punten. Van de gasten op de Jubileumclass wel. Oxfam Novib, GreenValley, Greenlight Consultancy, Provincie Utrecht, Woonstad Rotterdam en Romae zijn bijvoorbeeld ‘groen’. Test zelf hoe groen je provider is op www.cleanbits.nl.
Snelheid en zwaarte
Ook zijn de websites getest op zwaarte en snelheid. Dat zijn twee aspecten die rechtstreeks van invloed zijn op het energieverbuik van de eigen servers èn van de eindgebruiker. In dit onderzoek zijn verschillende pagina’s van de websites enkele honderden malen opgevraagd, steeds door verschillende users. Hier is een groot verschil te zien tussen de prestaties van de nieuwssites.
| Website | Gewicht | Snelheid |
|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
De nieuwssites doen het gemiddeld veel ‘slechter’ dan de websites van de aanwezigen op de jubileumclass, maar dat komt doordat ze afhankelijker zijn van foto’s en infographics dan bijvoorbeeld overheidssites.
Kerstboom
Maar waarom doet The New York Times het zoveel beter dan bijvoorbeeld het AD? Een blik op de homepage spreekt boekdelen. De website van het AD is volgehangen als een kerstboom. De gemiddelde laadtijd is daardoor zo groot dat ongetwijfeld veel bezoekers zullen afhaken.

Hoe moet het dan?
Hoe je als webbouwer duurzame websites bouwt, zette designer Edgar Leijs uiteen in zijn presentatie. Zijn devies: bouw volgens webstandaarden, bouw drempelvrij, zorg voor goede usability, en last but not least: bouw efficiënt. Zorg dus voor minder http-requests, comprimeer je code en gebruik minder javascript.
Bekijk de gehele presentatie van Edgar Leijs:
De overige presentaties van de Jubileumclass:
- Sible Schöne (Klimaatbureau HIER) – Klimaatverandering en ICT
- Esther Molenwijk (ViaVerde Managementservices) – Praktische handvatten voor Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen
Intellectueel eigendom en privacy
Romae organiseert in haar jubileumjaar drie masterclasses voor webmanagers, -adviseurs en -redacteuren. De volgende is op 18 maart in het Museum voor Communicatie in Den Haag, ‘Grenzen op internet: intellectueel eigendom en privacy’. Wil je erbij zijn? Geef je snel op (vol=vol) op info@romae.nl.











“Maar waarom doet The New York Times het zoveel beter dan bijvoorbeeld het AD? Een blik op de homepage spreekt boekdelen. De website van het AD is volgehangen als een kerstboom. De gemiddelde laadtijd is daardoor zo groot dat ongetwijfeld veel bezoekers zullen afhaken.”
1) “Volgehangen als een kerstboom”, “ongetwijfeld haken veel bezoekers af”. Het eerste is je mening, het tweede weet je niet. Presenteer zoiets dan niet als feit.
2) De homepage van het AD staat hier binnen 4 seconden op m’n scherm, waarvan het bovenste deel vrijwel direct. Dat zorgt ervoor dat ik zo m’n twijfels heb over de meetmethode.
3) Punt 2 heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat op het moment van schrijven de homepage van de NY Times hier 538 KB groot is, en die van het AD 1325 KB (gemeten met de Web Developer Toolbar voor Firefox). De cijfers in de tabel zeggen iets compleet, maar dan ook compleet anders. Hier en nu is er zeker geen sprake van een factor 10 verschil.
Kortom, eigenlijk is er dus hooguit sprake van een verschil in grootte van beide sites met een factor 2,5. (en dan vergelijk ik jouw nummer 1 en nummer 10). Wat dat betekent? Dat weet je niet.
Ik geloof direct dat dit consequenties heeft voor de duurzaamheid van enkel de homepage, maar wat doet een bezoeker daarna? Misschien werkt de grotere hoeveelheid content op de site van het AD zo goed dat mensen minder vaak doorklikken en de rest van hun bezoek dus duurzamer is. Doorklikken naar het eerste beste artikel op resp. NY Times en AD.nl levert documenten op van resp. 422 KB en 625 KB. Daar is het verschil een stuk kleiner, dus kan het verschil van de homepage nog makkelijk worden goedgemaakt.
Tja, wat een onzin onderwerp. Dus weg met You tube en weg met spelletjes. Alleen maar tekst, want dat is klein. Oja, dag google maps, streetview, en andere multimedia sites. Dag alle sociale netwerken, deze kosten ook veel energie met al die reacties. Vergeet ook de pc van de mensen niet die zitten te surfen. Uit met die computers. Ik denk dat ik mijn punt wel heb gemaakt.
Dank voor je reactie, Michel. De cijfers in de tabel zijn gemiddelden, van verschillende pagina’s, verschillende browsers en users. Het is dus heel goed mogelijk dat de homepage van sneller op jouw scherm verschijnt. Bovendien maak je hierin als site-eigenaar zelf je afweging: misschien is snelheid en gebruikersgemak minder belangrijk dan conversie en marketing. Daarom kun je er dus voor kiezen om je site als een kerstboom vol te hangen. En dat is overigens geen mening, maar een metafoor ;-)
Het is belangrijk dat onze sector bewust omgaat met energieverbruik. Juist dan is het totaal geen probleem (een zegen, juist) dat PC’s aanblijven (okay, liever een laptop) om goede websites te bekijken.
Ik ben wel benieuwd hoe de new kid on the block het doet: http://www.inhetnieuws.nl :-)