Het einde van het controletijdperk

3

Door van Frankwatching

Print

op maandag 17 mei 2010 om 16:00 uur

controlerenWelk effect heeft het online tijdperk op de manier waarop wij met elkaar en organisaties met ons communiceren? René Jansen is directeur van Winkwaves, een conceptbureau voor social networking en kennisdeling in de zakelijke omgeving. Daarnaast is hij gastdocent aan Nyenrode en de Universiteit van Kuala Lumpur. Frankwatching sprak met hem over de veranderingen die zich nu voordoen in communicatieprocessen en hoe je moet omgaan met de overload aan informatiestromen.

Hoe is communicatie volgens jou de laatste jaren wezenlijk veranderd?

‘We leven in een disconnected world, waarin de mensen die ons na staan zich niet langer op loopafstand van ons bevinden, en waarin we veel meer mensen kennen dan waar we biologisch voor toegerust zijn. Uit onderzoek van University College London blijkt dat we voor de mensen die dichtbij ons staan en die we gericht aandacht willen geven, we – naast face-to-face-contact – vooral de bekende een-op-een media als telefoon, chat of e-mail gebruiken. Terwijl de nieuwe communicatiemedia als social media een belangrijke rol spelen om contact te onderhouden met de grote outer circle van weak ties.

Daarmee raken we aan een belangrijk thema: aandacht. De afgelopen jaren wordt steeds vaker geroepen dat aandacht de nieuwe valuta aan het worden is. Aandacht is een schaars goed en lastig schaalbaar. We kunnen echter eens op een heel andere manier naar aandacht kijken. De afgelopen jaren overheerste het ‘transactiedenken’, waarbij mensen zich altijd maar afvragen: what is in it for me? Alles is dan altijd een ruil. Dat denken bracht ons de kredietcrisis en zorgde er bijvoorbeeld voor dat Toyota van hoog aangeschreven maker van kwaliteitsauto’s nu wel de grootste in aantallen is, maar de aandacht en liefde van haar trouwe klanten achteruit zag hollen. De socioloog Fiske stelde al dat we ook prima dingen willen bijdragen aan het grote geheel zonder direct wat terug te verwachten.

chimpanseeMijn collega Mark Schoondorp kan prachtig verhalen over onderzoek met chimpansees. Daaruit kunnen we leren dat chimpansees bereid zijn iets voor een ander te doen, als het niet al te veel moeite is en ze er een ander blij mee kunnen maken, zonder dat het hen zelf voordeel oplevert. Je zou dit ‘empathie’ kunnen noemen. Het is een interessante gedachte om eens niet vanuit het ruilmechanisme maar eens vanuit empathie te denken. Want als je kijkt naar hoe wij mensen daadwerkelijk met elkaar omgaan, speelt empathie ook een belangrijke rol. En zijn we tot van alles bereid zonder dat we daar direct iets voor terug hoeven te krijgen.’

Met welke verandering krijgen communicatie-afdelingen te maken?

‘Communicatie, en dan praat ik vooral even over externe communicatie, is afgelopen jaren erg bezig geweest om mooie verhalen te vertellen waar klanten enthousiast van kunnen worden. De transparantie die internet en social media met zich meebrengen maakt bij veel organisaties echter keihard duidelijk als er een mismatch is tussen het externe verhaal dat je vertelt en de werkelijke ervaringen van klanten en medewerkers. Sommige organisaties kunnen zich met heel veel moeite en vaak tegen hoge (juridische) kosten nog wel permitteren om binnen en buiten strikt gescheiden te houden, maar voor de meeste organisaties ligt het voor de hand om te gaan werken om binnen en buiten met elkaar in evenwicht te brengen. Dat je het verschil tussen externe en interne communicatie zoveel mogelijk laat vervallen, dat je je realiseert dat je misschien wel eigenaar bent van je Trademark, maar dat je niet de eigenaar bent van je merk, van de verhalen die klanten en medewerkers met elkaar delen en maken wie je bent.’

Hoe vertaalt hun huidige werk zich door naar het online tijdperk?

‘Managen heeft natuurlijk verschillende betekenissen. Vaak wordt het geassocieerd met controle, soms wordt het verward met leiderschap. Ik vind ‘gericht beïnvloeden’ een prettige definitie. Het geeft aan dat je doelbewust probeert invloed uit te oefenen. Als je, zoals ik eerder voorstelde, als uitgangspunt neemt dat je organisatie in a continuous state of becoming is en gevormd wordt door de beelden en verhalen die mensen in en om jouw organisatie met elkaar delen, dan wordt het jouw taak als communicatiemanager om ruimte te creëren voor deze gesprekken. Door context aan te bieden stimuleer je het soort gesprekken. Je zult echter moeten accepteren dat je dit alles niet kan ‘controleren’. Zoals echt goede dirigenten zich realiseren dat het bij complexe momenten in een muziekstuk soms beter is de controle los te laten en het te laten gebeuren, en je alleen de context hebt geschapen om het te laten gebeuren.’

informatieHoe zorgen we dat we niet buiten adem raken van alle informatie?

‘Neem als uitgangspunt voor jezelf dat je nooit alles bij kunt houden. De hoeveelheid informatie die per minuut wordt geproduceerd is zo vele malen groter dan die ene minuut, zelfs wat er in en rond jouw interessegebied gebeurt, dat bijhouden onmogelijk is. Bepaal voor jezelf wat echt belangrijk is voor je, en vooral wie. Unfollowen lucht erg op: als mensen je stream of inbox regelmatig vervuilen verdienen ze misschien (tijdelijk) je aandacht niet meer.

Zelf probeer ik vooral naar de onderliggende stromingen te kijken, de trends. Niet elke nieuwe tool is interessant, niet elk nieuw onderzoek, alleen de trends en trendbreuken in de gaten houden kost veel minder tijd en is vaak meer dan voldoende inspirerend. En… zo nu en dan even je internet uitzetten, een goede wandeling maken of een lekkere wijn opentrekken met echte vrienden is ook heel prettig en verfrissend!’

René Jansen is spreker op het CommOnline Congres op 28 mei in Zeist. Lezers van Frankwatching krijgen 100 euro korting op de toegang (zie deze aankondiging). Meer weten? Kijk op www.commonline.nl.

Redactie FrankwatchingHeb je een interessant onderwerp voor Frankwatching? Geef het dan aan ons door! Onze contactgegevens vind je bij Contact.

Meer over deze auteur: profiel, website

  1. Annelies van anneliesje.nl op 17 mei 2010 om 16:44 uur

    Heerlijk interview. Het geeft een erg mooie visie op een strategie weer, een visie die nog veel zogenaamde “social media experts” niet bezitten en dan blijft alles dus hangen bij “we willen wel, maar we weten niet hoe”. Veel experts slaan de cultuur bij een bedrijf over en overzien de gevolgen voor marketing/communicatie en juridische afdelingen en management niet. Dus het inzetten van sociale netwerken en media strandt op een gegeven moment ergens. Jammer.
    De hoeveelheid informatie is inderdaad ook nog heikel punt. Alles bijhouden is niet nodig natuurlijk. Maar ja, leren hoe alles wel en niet in elkaar steekt en de waarde voor jezelf eruit halen is soms een behoorlijk tijdrovend proces, dat zie ik in mijn eigen werkomgeving ook regelmatig. Een beetje (veel) hands-on begeleiding is nodig.

  2. Sven Bommezijn
    blogdog van datanator.com op 17 mei 2010 om 18:03 uur

    Dit interview getuigt zeker van visie. “Aandacht is de nieuwe valuta”, dat is uit mijn hart gegrepen. De behoefte aan aandacht is vrijwel grenzeloos, en de hoeveelheid aandacht die gegeven wordt is beperkt door tijd en resources.
    Het verband met de discussie over uitgevers tijdens een recente Cross Media Cafe dringt zich aan me op: In plaats van het zenden van informatie naar consumenten zou meer aandacht moeten uitgaan naar de relatie met je consumenten. Dan deel je je merk inderdaad met je klanten. Digitale hulpmiddelen zijn daar ook een belangrijke factor in.
    Die relatie met je klanten lijkt op alle fronten belangrijker te worden. Ik vind het ook wel een inspirerende gedachte, en ik zie nog heel veel uitdagingen om bedrijven en instituten meer nadrukkelijk bezig te laten zijn met hun klantrelaties.

  3. Guido Crolla
    Denkbeeldhouwer van denkbeeldenstorm.nl op 19 mei 2010 om 16:17 uur

    Heel helder interview en heel herkenbaar!
    Aan de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen leeft de discussie – geïnitieerd door de afdeling communicatie – rondom dit onderwerp namelijk ook op. Daarvoor gebruikt men niet een intranet-achtige omgeving wat ‘vroeger’ het geval zou zijn geweest, bang voor imago-schade, maar de ‘zoektocht’ vindt heel transparant plaats op een weblog dat voor iedereen toegankelijk is!
    Zo’n afdeling communicatie laat daarmee een bepaalde mate van controle los, wat in deze tijden dus zeer lovenswaardig is. Ik schreef hierover op dat blog:

    “We laten de sluier van mooie (pr-)praatjes achter ons en concentreren ons op een authentieke boodschap. De HAN zet de neuzen de goede richting op.

    Dat zie je bijvoorbeeld aan zo’n blog als dit, waar een ‘marketingafdeling’ zich kwetsbaar durft op te stellen en zich open stelt voor dialoog en co-creatie. Een aantal jaren geleden was dit vloeken in de kerk geweest! Chapeau!

    Alleen het feit al dat ik me hier mag aanmelden onder mijn artiestennaam Denkbeeldhouwer is een hele opluchting :-)”

    http://blog.han.nl/internalbranding/hans-on-experience-internal-en-external-branding-komen-samen/

Schrijf een reactie


Opmaak uitschakelen