OpenID breekt geleidelijk door in Nederlandse webshop

10

Door van Jungle Minds

Print

op dinsdag 17 augustus 2010 om 08:00 uur

De voordelen van OpenID zijn duidelijk: eenvoudig inloggen op webshops waarvoor een wachtwoord nodig is, en eenvoudig persoonlijke gegevens hergebruiken. Tot op heden was er geen kritische massa om het OpenID initiatief in Nederland tot een succes te maken. Daar is nu verandering in gekomen. Met ECP-EPN als initiatiefnemer en neutrale voorzitter zijn partijen als Hyves, wehkamp.nl, bol.com en Telegraaf Media Groep over de streep getrokken. Dit artikel behandelt de laatste ontwikkelingen en mogelijkheden voor de internet-marketeer.

Wat was ook weer het probleem?

Het grote bezwaar van online winkelen is dat je je elke keer weer moet identificeren om een bestelling te doen. Voor een webshop dien je een aparte account aan te maken, met (de voor jou zo bekende) adresgegevens en bankgegevens. Nu is mijn geheugen nogal beperkt, dus telkens als ik een nieuwe account aanmaak, weet ik eigenlijk al van te voren dat ik de gebruikersnaam en het wachtwoord binnen 3 dagen ben vergeten. Hoe mooi zou het zijn als er een ‘digitaal paspoort’ zou zijn (lees OpenID) waarmee je je bij elke gewenste webshop kunt identificeren? In 2007 spraken we over ‘Identity 2.0’, nu is het toverwoord ‘OpenID’.

Wat is OpenID?

Met OpenID kan de consument een digitale identiteit creëren en beheren. Het unieke is dat je gebruik kunt maken van bestaande en reeds opgeslagen persoonlijke gegevens. De informatie heb je opgeslagen in sociale netwerken als Hyves en Facebook. Al deze persoonlijke gegevens maken tezamen je ‘digitale identiteit’. Je bepaalt zelf hoeveel informatie je wilt delen met andere websites die OpenID accepteren. Hiermee is OpenID een zogenaamde gedecentraliseerde standaard die niet wordt gecontroleerd door een bepaalde website of instantie. En dat was tot voor kort het probleem, want niemand wil dat een Microsoft of Google de beheerder is van jouw digitale identiteit. Die wil de consument vooral zelf beheren. Daarnaast kun je dus zelf bepalen welke informatie je van welke website wilt gebruiken om je digitale identiteit te maken (contactgegevens van Hyves, foto’s van Flickr en je voorkeuren van bijvoorbeeld Facebook).

Webshops die OpenID gebruiken, bieden naast de standaard aanmeldprocedure met gebruikersnaam en wachtwoord, de mogelijkheid om aan te melden en in te loggen met OpenID. In april 2009 maakte Hyves bekend zich te hebben aangesloten bij OpenID in de rol van Identity Provider. Hiermee kwam een einde aan de onbekendheid met OpenID in Nederland.

Hoe werkt OpenID?

Om OpenID te gebruiken, doorloop je als consument de volgende stappen:

  • Kies voor OpenID bij het inloggen bij de betreffende webshop.
  • Je browser stuurt je naar de OpenID aanbieder om in te loggen (bijvoorbeeld Hyves).
  • Je logt in bij deze OpenID aanbieder met je bekende gebruikersnaam en wachtwoord.
  • Je vertelt de OpenID aanbieder dat de betreffende webshop je online identiteit mag gebruiken.
  • Je wordt teruggestuurd naar de originele webshop en bent ingelogd.

Voordelen van OpenID

De OpenID standaard is een veilige en eenvoudige manier om in te loggen op websites en webshops. Consumenten kunnen inloggen op websites waarvoor een wachtwoord nodig is en desgewenst eenvoudig gegevens importeren vanuit een andere website (bijvoorbeeld Hyves). De voordelen op een rij:

  • Vereenvoudigde aanmelding bij nieuwe webshops: webshops hebben vaak dezelfde persoonlijke informatie nodig in een bestelproces (naam, adres, woonplaats, geboortedatum). Basale profielinformatie kun je opslaan in je OpenID-accounts en deze informatie kun je gebruiken voor het ‘pre-fillen’ van registratieformulieren
  • Geen verschillende usernames en passwords: met OpenID kun je een bestaande account (Hyves, Google, Facebook) gebruiken om in te loggen bij webshops, zonder dat je daar een aparte gebruikersnaam en wachtwoord hoeft te creëren.
  • Een online identiteit: eén plek voor al je persoonlijke gegevens: NAW, koophistorie, voorkeuren en interesses.

OpenIDplus van ECP-EPN

Begin 2009 is ECP‐EPN in Nederland met het OpenIDplus initiatief gestart. ECP-EPN besefte dat er een geaccepteerde standaard was voor OpenID, maar dat er geen kritische massa bestond om de acceptatie en het gebruik door webwinkels en consumenten te bevorderen. Het initiatief gaat uit van de internationale standaard (OpenID.net) en voegt daar op nationaal niveau randvoorwaarden en afspraken tussen partijen aan toe. De ‘plus’ in OpenIDplus staat voor afspraken tussen partijen om de belangen van de consument veilig te stellen en de kwaliteit van op OpenID gebaseerde identiteiten te verhogen.

OpenIDplus van ECP-EPN

WinID biedt de mogelijkheid te registreren & in te loggen via Hyves

Nederlandse ‘Identity Providers’ zijn Hyves en Surfnet. En de Nederlandse ‘Relying Parties’ zijn: wehkamp.nl, bol.com, de publieke omroep, ANWB, Univé en de Telegraaf Media Groep. De Relying Parties zien het voordeel van een lagere drempel bij de registratie van nieuwe klanten. De Identity Providers verwachten meer bezoekers te krijgen. Volgens ECP-EPN (maart 2010) zal het straks mogelijk worden voor consumenten om met hun Hyves-profiel een bestelling te doen bij wehkamp.nl of bol.com en een reisverzekering af te sluiten bij Univé.

De inzet van OpenID

Hieronder volgen twee voorbeelden van de inzet van OpenID in Nederland:

Avro.nl

Avro.nl kent een community-omgeving met weblogs en forums. Je kunt er inloggen met verschillende externe accounts: Hyves, WindowsLiveID, OpenID, Google, Facebook en Twitter. Helaas worden de persoonlijke gegevens (nog) niet gebruikt in de webshop. Je moet daar gewoon alle persoonlijke gegevens invullen, ook al ben je ingelogd.

Avro.nl - OpenID inloggen

Avro.nl open ID

WinID

Op WinID kunnen jongeren een profiel aanmaken. Je kunt credits krijgen door deel te nemen aan wedstrijden, uitdagingen, foto’s te plaatsen en het profiel te vullen. De credits kun je inruilen voor stemmen. Deze partij biedt openID aan (alleen Hyves) voor registreren en inloggen.

WinID biedt de mogelijkheid te registreren & in te loggen via Hyves

Gegevens uitwisselen met Hyves

Toekomstige mogelijkheden voor de webshop

Momenteel wordt OpenIDplus nog gebruikt om het inloggen te vereenvoudigen. Maar de kansen zijn veel groter voor de internet-marketeer. De digitale identiteit van de toekomst bevat naast de harde NAW-gegevens ook zachte gegevens als interesses en voorkeuren van consumenten. Als ook de aankoophistorie is opgenomen, dan kunnen webshops die OpenID faciliteren, in de toekomst veel gerichter aanbiedingen doen en een meer persoonlijke shopervaring bieden. Denk bijvoorbeeld aan homepages met persoonlijke aanbiedingen en op maat gemaakte informatie en nieuwsitems. Want hoe relevanter de informatie en het aanbod, des te hoger de conversie zal zijn. Genoeg potentie om de ontwikkelingen op het gebied van OpenID op de voet te volgen.

Dit artikel is eveneens verschenen in Twinkle.

Geert-Jan SmitsGeert-Jan Smits (1971) is oprichter van Jungle Minds, een internetadviesbureau dat bedrijven helpt met het verbeteren van de online resultaten. Tevens is hij in 2010 een nieuw initiatief gestart, Flinders, een winkel voor designmeubelen.

Meer over deze auteur: profiel, website linkedin

  1. Tweets that mention OpenID breekt geleidelijk door in Nederlandse webshop | Frankwatching -- Topsy.com van topsy.com op 17 augustus 2010 om 08:37 uur

    [...] This post was mentioned on Twitter by Geert, VicKuP, Ricardo van Weerd, Marketing RSS portal, Ralph Kooi and others. Ralph Kooi said: Via @frankwatching OpenID breekt geleidelijk door in Nederlandse webshop http://ow.ly/18Btoh [...]

  2. NT op 17 augustus 2010 om 08:54 uur

    Goed artikel!

    Ik heb alleen een vraag over open ID.

    Veel webbedrijven/webshops willen toch unieke gegevens van klanten hebben. Deze gegevens hebben vaak te maken met de markt waar ze in zitten. Dit is voordelig omdat adverteerders de doelgroep beter kunnen definieren en zo spreken bepaalde webbedrijven/webshops dus bepaalde markten (klanten) en bepaalde adverteerders aan.

    Bij open ID zit hier toch bijna geen verschil meer tussen?

  3. Walther Ploos van Amstel
    Walther Ploos van Amstel van delaatstemeter.nl op 17 augustus 2010 om 09:15 uur

    Open Id is een geweldig idee. Eenmalig, een rijkdom aan gegevens op een veilige plek.
    Ik kan niet wachten.

  4. Michel H op 17 augustus 2010 om 10:10 uur

    Tja, daar gaan we weer. Het initiatief is super, en ik hoop dat de populariteit van Open ID snel groeit, maar het biedt op dit moment géén fatsoenlijke oplossing voor adresgegevens. De enige partij die deze opslaat is Hyves, en het is maar de vraag in hoeveel gevallen deze daar goed zijn ingevuld. Je hebt ze daar immers niet of nauwelijks nodig.

    Registreren/inloggen met behulp van Open ID is al iets, maar als je dat doet op basis van het mail adres en niet van een gebruikersnaam, kun je dat al redelijk goed oplossen door aan te bieden een account aan te maken na het plaatsen van een order. Zo beïnvloedt het de conversie nauwelijks, want adresgegevens invullen moet je overal. Nog wel in ieder geval! :)

  5. Bart Hilhorst
    Bart Hilhorst van sabelcommunicatie.nl op 17 augustus 2010 om 11:38 uur

    Goed om dit initiatief onder de aandacht te brengen! Ik verwacht (en hoop) dat bewustzijn van privacy de belangrijkste aanjager zal zijn van het gebruik van OpenID. Voorlopig winnen de grote private partijen het nog duidelijk. Zie http://mashable.com/2010/08/16/facebook-login-sharing-data/

    Wel ben ik bang dat er eerst wat ongelukken nodig zijn voordat het grote publiek bereid is om de eigen identiteit beter te beheren. Momenteel is gemak nog een belangrijke drijfveer (“dat Google-account heb ik nou eenmaal”) maar als Google per ongeluk gebruikersgegevens heeft gelekt zal dat snel kunnen veranderen. Persoonlijk vind ik de manier waarop bij myOpenID verschillende persona’s (voor elke toepassing of zelfs website) aangemaakt kunnen worden erg goed. Elk persona heeft andere gegevens, waaronder adresgegevens. Dat model kan wel eens toekomstbepalend zijn. Zie https://www.myopenid.com

  6. Leon M van 2interact.nl op 17 augustus 2010 om 12:51 uur

    Een prima alternatief dat hier niet genoemd wordt is LastPass. Biedt alle genoemde functionaliteiten en geen risico dat een commerciele partij er met je gegevens van door gaat. Ik gebruik het al ruim een half jaar met grote tevredenheid.

  7. Arvid de Windt van arviddewindt.com op 18 augustus 2010 om 17:04 uur

    Dit is wel een goed idee, je komt het steeds vaker teken met je facebook account. Als elke webshop dit heeft zal de ergernis zeker minder worden.

  8. Kick Willemse van openidentiteit.nl op 18 augustus 2010 om 17:12 uur

    Goed artikel! 15 september organiseren we, in navolging op het succesvolle openid event in 2009, een spontane OpenID meetup in Amsterdam.

    We geven inzicht in de laatste stand van zaken rondom openid, maar ook David Recordon van FaceBook zal aanwezig zijn om zijn visie te geven rondom de laatste ontwikkelingen van OpenID. David speelt een grote rol bij de internationale ontwikkeling van OpenID en Oauth. Toegang is gratis (We zoeken nog een sponsor van de zaal en drinks!) Meer info op http://www.openidentiteit.nl

    Kick

  9. Floris van woudenberg.eu op 19 augustus 2010 om 10:36 uur

    We hebben ook al DigiD zou daar niet beter mee te werken zijn?
    Als overheid organisatie zit je aan DigiD vast.

  10. Pieter van 1id.com op 19 augustus 2010 om 19:49 uur

    Mensen, het wordt nog veel mooier. De opvolger van openID is er ook al: iNames. iNames zijn compatibel met openID’s en bieden nog meer voordelen. Zo ben je compleet onafhankelijk van provider en blijft je iNumber (zeg maar je persoonlijk iName ip-adres) eeuwig geldig. De iName is veel gemakkelijker voor iedereen te onthouden, ook om contact met je te leggen. Ipv de openID http://openidprovider.com/janjansen schijf je je iName =jan.jansen. Het is de bedoeling dat als je dat in je browser invoert, dat je dan direct op iemand persoonlijk pagina komt en contect kun leggen. Als je een emailtje stuurt naar =jan.jansen, dan komt die email gewoon aan, onafhakelijk bij welke provider je zit. Spam behoord dan ook tot het verleden. En natuurlijk kun je in sociale netwerken en webshops dan inloggen met je iName, net als met je openID. Bij 1id.com kun je je voorregistratie alvast doen en krijg je ook gelijk je openID via xri.net. Enfin, je leest het allemaal op: http://1id.com/1id.click.htm?id=100004

Schrijf een reactie


Opmaak uitschakelen