6 tips voor nieuwe verdienmodellen in de uitgeefwereld

5

Door van The Bridge

Print

op vrijdag 3 september 2010 om 08:00 uur

Dat traditionele verdienmodellen van nieuwsuitgevers niet langer meer volstaan, is niks nieuws. Daarom is bijna iedereen in de uitgeefwereld op zoek naar nieuwe online verdienmodellen. Uitgevers redeneren hierbij echter voornamelijk vanuit zichzelf. In dit artikel 6 tips om groei te realiseren met nieuwe verdienmodellen, met de bril van consumenten op.

Where does it itch?

Er is al veel geschreven over het einde van de houdbaarheid van abonnementen en advertentie-inkomsten, de traditionele uitgeefverdienmodellen. Bijna iedereen in de uitgeefwereld is naarstig op zoek naar nieuwe manieren om klanten te laten betalen voor hun (online) content. Tegelijkertijd zijn uitgevers gewend de touwtjes zelf in handen te houden: het product (de content), de distributie (wanneer en waar verkrijgbaar) en de prijs zagen uitgevers als vaste gegevens. Maar door de online revolutie is de macht van producent verschoven naar consument: zij dicteert wat zij wil hebben, waar ze het wil kopen en bovendien hoeveel ze er voor wil betalen. Deze ‘nieuwe werkelijkheid’ is cruciaal bij het ontwikkelen van nieuwe uitgeefverdienmodellen. En op dit moment extra relevant nu er komend jaar een stortvloed aan nieuwe tablets op de markt komt, die allerlei nieuwe mogelijke verdienmodellen bieden

Tip 1: Right here, right now!

Op de iPad is het zo eenvoudig: even het NRC kopen. De NRC App haal je gratis binnen. Je kunt verschillende kranten downloaden en zo bladeren door thumbnails van de fysieke krant (NRC developers: de interface kan beter!). Koppen zijn te lezen, foto’s zijn zichtbaar, maar een artikel lezen gaat niet. Daarvoor moet 79 cent worden betaald via de App store. Dit is zo gedaan doordat je alleen je 3-cijferige CVC code hoeft in te tikken bij de aankoop. De iPad en de NRC App spelen hiermee optimaal in op de ‘lust naar instant gratification’: niet wachten maar ‘directe bevrediging van verlangen’. Gemak is een belangrijke trend: het kunnen inspelen op impulsieve verleiding biedt bedrijven – die dat kunnen waarmaken – nieuwe kansen.

Tip 2: Verleid me!

Via de Amazon Kindle App op de iPad zijn de eerste 2 hoofdstukken van hun boeken gratis te lezen. Binnenkort kun je via de site van voetbalclub Real Madrid als fan je eigen avatar aankleden. Het virtuele Adidas clubshirt voor je avatar krijg je gratis. Als je dat shirt ook in real life wilt hebben, ben je in één klik via je avatar beland in de Real Madrid webshop voor de echte shirts. In de instant gratification economie is het mogelijk maken van een snelle aankoop belangrijk. Maar verleiden, een gedeelte gratis weggegeven, is minstens zo belangrijk om consumenten over te halen tot aankopen. Een principe wat in de porno-industrie overigens allang succesvol wordt gebruikt.

Tip 3: Laat me betalen voor werkelijk gebruik!

Instant gratification staat haaks op het ‘oude distributiemodel’ van kranten. De krant waarop je geabonneerd bent en die daarom dagelijks om een uurtje of vijf op je mat ploft. Deze krant lees je misschien niet iedere dag. Dus waarom zou je er dan eigenlijk voor betalen? Steeds meer klanten willen alleen betalen voor werkelijk geleverde waarde. Dus niet permanent een auto voor de deur, maar alleen een Green Wheels als je deze nodig hebt. Of adverteerders die niet meer betalen voor de 1000 views van een banner (Cost Per Mille), maar voor werkelijke clicks daarop (Cost Per Click). Dus breng in kaart welke waarde aan de klant wordt geleverd en bekijk hoe deze waarde kan worden verzilverd.

Tip 4: No strings attached!

Zijn abonnementen passé? Waar abonnees zich wel vaak aan ergeren, zijn de lange opzegtermijnen of ingewikkelde opzegprocedures. Het besef dat klanten behoefte hebben aan flexibiliteit dringt in steeds meer markten door. Telecom providers, maar ook financiële dienstverleners als Ditzo illustreren dit. De dekking van Ditzo-verzekeringen is bijvoorbeeld direct online aan te passen. Geef klanten flexibiliteit wat betreft wijzigingen in abonnementen of ten aanzien van opzegtermijnen. Maak het zo makkelijk mogelijk iets aan te schaffen, maar zorg er ook voor dat je er net zo makkelijk van af komt. Op den duur werkt dit in je voordeel!

Tip 5: Blijf dicht bij me!

Youp van ’t Hek riep ooit in één van zijn shows iets in de trant van: “Ik maak me drukker over de vraag of er nog boter in de koelkast staat, dan wat er in de Derde Wereld gebeurt.” Wreed maar waar! We zijn nu eenmaal sterker betrokken bij wat ons direct aangaat dan dat wat verder van ons af staat. Dit principe is een belangrijke drijver achter succesvolle internetsites zoals parship.nl(online dating), dokterdokter.nl (online doktersadvies), Weightwatchers.nl (online afvallen). Of achter successen als Buienradar (word ik nat als ik naar buiten ga) of apps als Flipboard (mijn eigen nieuws). Probeer content toe te spitsen op het dagelijks leven van je lezer, en kom zo dichtbij als mogelijk is. Koppel dit principe aan een groep ‘gelijkgestemden’ en je hebt al snel een interessante niche te pakken.

Tip 6: Betrek me!

User generated content heeft de laatste jaren het internet veroverd. Je eigen persoonlijke schoenen, mokken, spellen, lego, muesli etc. zijn zomaar een aantal voorbeelden. Allen geboren uit de trend dat de gebruiker weer in de lead is. Een variant op deze trend is betrokkenheid: ik hoef niet perse mijn eigen BMW te ontwerpen, maar wil wel betrokken worden in het ontwerpproces. Ik wil best geld doneren aan een goed doel, maar dan wil ik wel weten en meebepalen wat er met het geld wordt gedaan. Of: ik wil best een abonnement op een krant of tijdschrift, maar laat me dan meedenken over de inhoud of in welke vorm ik het lees of bekijk.

Interessant, leuk, 6 open deuren. Het kan allemaal van belang zijn voor succes in de toekomst. Maar waarom gebeurt er nog zo weinig in uitgeefland? Misschien omdat de gevestigde bedrijven vooral blijven denken in producten op de markt brengen voor de massa of een deel daarvan? Om op deze manier de productiestraat te kunnen financieren? De regels van het spel zijn veranderd. Denk niet als traditionele uitgever of adviseur, maar als consument, gewoon als jezelf. Where does it itch?

Matthijs HielkemaMatthijs Hielkema is werkzaam bij The Bridge business innovators The Bridge. The Bridge helpt organisaties met het succesvol realiseren van innovaties om hun zo te helpen groeien.

Meer over deze auteur: profiel, website

  1. Ernst Muller - Veritate van veritate.nl op 3 september 2010 om 09:29 uur

    Uiteindelijk gaat het hier vooral om het moment waarop we moeten gaan betalen voor nieuws en informatie.

    Veel lezers willen niet meer betalen voor ‘content’ die ook vrij verkrijgbaar is op internet. Het doet er niet toe of de informatie die zij vinden gekleurd is of niet. Het succes van Wikipedia en Nu.nl zijn te danken aan het feit dat je niet hoeft in te loggen en dat het volledig (genoeg) is.

    Wat ik mis bij verdienmodellen is een model gratis. Sinds een paar weken is bookboon.com actief op de Nederlandse markt. Zij bieden gratis ebooks aan. Het verdienmodel hiervan zijn de advertenties in het boek en niet de abonnementskosten of de prijs per los exemplaar. Natuurlijk is dit ook niet zo heel erg nieuw, we lezen al jaren de gratis kranten die we op het station krijgen.

  2. Victor van Zuydewijn op 3 september 2010 om 11:27 uur

    Nog een tip voor het NRC (combinate van tip 1 en 3). Niet per krant van een bepaalde dag 79 cent laten betalen. Maar per artikel een veel lager bedrag. Mensen de keuze laten 79 cent voor de hele krant of 5 cent voor een bepaald artikel.

    Ik weet alleen niet of de afhandeling van micropayments het al toelaat om 5 cent voor een artikel te betalen.

  3. Marcel Nieuwenhuis van 123management.nl op 3 september 2010 om 21:06 uur

    Om te komen tot betere verdienmodellen moeten we mijns inziens traditionele begrippen als uitgeverij en auteur loslaten. Centraal staat de content én de wijze waarop die door sociale media wordt gedeeld en verrijkt. Een “boek” is in deze context geen statisch ding maar een relatief statische content die door een “schrijver” wordt verrijkt en gemodereerd op basis van het dynamische commentaar dat er in omringende sociale media op gegeven wordt. Het “uitgeven” is de kunst om het geheel onder de aandacht te brengen en in verschillende vormen print, beeld, media te publiceren. SEO is essentieel. Geld verdienen kan in deze context relatief eenvoudig met Adsense of een waaier van andere affiliate mogelijkheden.

    Voor wie dit abstract vind. Ik werk aan een “boek” in meerdere delen op http://www.123management.nl. Daar “schrijf” ik nu het derde deel met een LinkedIn groep. Bij de “uitgeverij” is de content te bestellen op papier (via lulu.com) en op CD-box (met origineel materiaal + plaatjes). Verdienmodel te bekijken op de site. Kosten en investering: 0.

  4. David van der Harg van linkedin.com op 5 september 2010 om 20:01 uur

    Goed artikel!!
    Ben weer wat kennis rijker.

    Vincent
    Ik denk persoonlijk wel dat je dan beter met een bundel kunt gaan werken dan met micropayments van 5 cent. Goed voor het verdienmodel en ik lees zelf persoonlijk ook maar 30% van de artikelen in de krant.

  5. Wietze Feddema van meetingspot.nl op 7 september 2010 om 11:52 uur

    In mijn visie moeten uitgevers veel creatiever omgaan met mogelijk additionele verdienmodellen. Site van (nieuws)uitgevers genereren vaak veel bezoekers. Aangezien veel bedrijven op internet services bieden zouden deze services prima kunnen worden geïntegreerd in de website van een uitgever.

    Ik kom op nieuws-sites van bekende uitgevers vaak veel banners en links tegen van adverteerders. Dit is nou precies waar een consument niet op zit te wachten. Een nieuwssite kan veel beter figureren als frontoffice van een bepaalde service, waarbij een service wordt gepresenteerd in de layout van de nieuwssite. Dit kan heel makkelijk door middel van iframes en dergelijke methodes en ook de inkomsten kunnen makkelijk verdeeld worden (bijvoorbeeld op affiliate basis).

Schrijf een reactie


Opmaak uitschakelen