Forward

Op weg naar Frankwatching 4.0

Onze doelen voor het nieuwe Frankwatching

18 reacties

Bij het werken aan een nieuw ontwerp ga je natuurlijk eerst nadenken over wat je daarmee wilt bereiken. Het huidige ontwerp is al weer drie jaar oud, en heeft er wel voor gezorgd dat Frankwatching meer een eigen “gezicht” kreeg, maar het is inmiddels toch flink gedateerd. Zeker door de groei van Frankwatching zijn er verschillende knelpunten ontstaan die we niet zomaar in het huidige ontwerp kunnen oplossen. Na drie posts waarin we vooral jullie mening hebben gevraagd over de inhoud van de site, het ontwerp, en de advertenties, willen we in dit artikel graag delen welke doelen we voor ogen hebben.

In deze post ga ik in op de belangrijkste doelen die we ons gesteld hebben als het gaat om het nieuwe Frankwatching ontwerp. Hier nog eens extra belicht vanuit een technische invalshoek, aangezien ik me daar vooral mee bezig zal houden. Ik ben zelf m’n grootste criticus als ik aan het werk ben, en daardoor niet snel tevreden. Er zijn nogal wat dingen die me aan de huidige site storen, en die ik in een nieuw ontwerp dus beter wil gaan aanpakken.

1. Zoekmachine optimalisatie

De huidige code is “redelijk”. Het kan beter, het is ook beter geweest, maar door alle toevoegingen is een hoop suboptimaal. De nieuwe code zal een stuk semantischer zijn, wat indexering door zoekmachines al meteen verbeterd, maar daarnaast is er ook apart aandacht voor zoekmachine optimalisatie. Ik weet de basisdingen, maar het is echt een vak apart, dus daar zullen we andere mensen voor gaan inschakelen die ons daarbij gaan helpen. We hopen in ieder geval de positie in zoekmachines sterk te verbeteren. Niet alleen Google overigens, zo ben ik pas bezig geweest met SearchMonkey van Yahoo!, een manier om zoekresultaten te verrijken met extra informatie die anders niet gemakkelijk door zoekmachines te filteren zou zijn. Nu heeft Yahoo! natuurlijk geen enorm aandeel als ik de statistieken bekijk, maar dat vind ik geen reden om niet naar hun ontwikkelingen te kijken.

2. Kleiner, beter, sneller

Ik heb het net al even genoemd. De code gaat op de schop, semantischer en daarmee vooral ook kleiner. Voor mij is dit één van de leukste doelen, en ik zie mezelf al een paar uur testen en meten om te kijken of ik Frankwatching nog sneller kan maken. De eerste tests hiervoor zijn eigenlijk al geweest, en Frankwatching kan dramatisch sneller door in het aantal requests te snoeien (elke afbeelding, elk JavaScript en elke stylesheet is een “request”). Afbeeldingen worden samengevoegd, net als JavaScripts en stylesheets. Tot slot nog alles comprimeren, en ik hoop Frankwatching een stuk sneller op het scherm te laten verschijnen. Wat hierbij ook belang is zijn de afbeeldingen die we voor het ontwerp gebruiken. Dat willen we namelijk gaan beperken, dus bye bye typemachine.

3. Community

Ok, misschien is het sneller maken van Frankwatching toch niet het leukste om te doen. We willen namelijk meer gaan doen met en voor de actieve gebruikers van Frankwatching. Dat betekent dat we gaan beginnen met gebruikersregistraties (OpenID zal ondersteund worden), en door die registraties kunnen we mensen leuke services gaan bieden die we normaal niet kunnen aanbieden. We willen de site levendiger maken, we willen graag weten wie Frankwatching leest, maar tegelijkertijd willen we het de vaste bezoekers ook vooral makkelijker maken om Frankwatching te volgen en deel te nemen aan discussies.

4. Overzichtelijker en toegankelijker

Tot slot, een doel dat ik maar even samenvat als “overzichtelijker en toegankelijker”. Zoals ik al zei in de inleiding is Frankwatching flink gegroeid, zijn er een aantal terugkerende rubrieken ontstaan en daarnaast hebben we ook steeds vaker video’s. Events spelen ook steeds een belangrijkere rol. Al die dingen moeten een betere plek op de site krijgen, Frankwatching moet overzichtelijk worden. De voorpagina krijgt meer een functie als portal, en moet beter toegang bieden tot al die content, ook al de vaak nog erg waardevolle oudere artikelen. Ons streven is om ervoor te zorgen dat iemand zo snel mogelijk kan zien wat er allemaal nieuw of verder nog relevant is.

Dit is uiteraard niet onze volledige lijst, maar grofweg gezien kunnen we al onze doelstellingen rangschikken onder deze vier punten. Want naast deze big issues, zijn er uiteraard nog een hoop kleine dingen die verbeterd kunnen worden. Zo noemde Ron bijvoorbeeld een paar dagen geleden nog de 404 pagina. We streven ernaar om 404′s zo veel mogelijk te voorkomen, maar de huidige afvang is wel erg bot. En zo zijn er nog tal van andere punten op ons verlanglijstje.

Op het redactionele format zullen we later, in een afzonderlijk artikel, nog terugkomen.

Wat denken jullie ervan?

Geschreven door Simon

18 september 2008 om 00:03

Getagged met ,

18 reacties op 'Onze doelen voor het nieuwe Frankwatching'

Volg reacties via RSS of TrackBack naar 'Onze doelen voor het nieuwe Frankwatching'.

  1. De huidige frankwatching maakt gebruik van WordPress. Gaat de nieuwe site dit ook doen? Het is voor ons als eindgebruikers natuurlijk om het even, maar wellicht is WP als CMS ook wel niet helemaal bedoeld voor zulke schaalgroottes. Hoe kijken jullie daar naar?

    Jos van Essen

    18 sep 08 at 07:19

  2. Ik denk dat punt 3 een erg goede en vooral leuke zet gaat zijn! Frankwatching heeft flink wat trouwe en betrokken lezers, die echt wel meerwaarde zien in extra services. Ik in ieder geval wel ;)

    Sjef Kerkhofs

    18 sep 08 at 10:28

  3. Met dit lijstje zal niemand het oneens zijn lijkt me… Ben benieuwd naar de precieze invulling van de community-gedachte!

    Robert de Boer

    18 sep 08 at 11:08

  4. Leuke doelen, maar ik mis een beetje het hogere doel en dus de waarom-vraag: waarom wil je community-features, waarom streef je zoekmachine-optimalisatie na, etc?

    Het lijkt misschien wat open deuren, maar imho staan ze aan de kern van het echte doel wat je nastreeft (en daar ben ik stiekem wel benieuwd naar): wat wil Frankwatching zijn?

    Bart

    18 sep 08 at 11:29

  5. @Jos van Essen: Leuke vraag.. Leuk genoeg voor een eigen artikel. :) Komen we/ik op terug.

    @Bart: Waarom we beter willen scoren in zoekmachines lijkt me inderdaad een erg open deur. :) Maar ik denk dat het belangrijker is dat Frankwatching zelf toegankelijker en overzichtelijker wordt. Met de community functies willen we het vaste bezoekers makkelijk maken van Frankwatching gebruik te maken door daarvoor de juiste tools aan te bieden, daarnaast willen we Frankwatching levendiger maken en bezoekers een gezicht geven (d.m.v. gebruikersprofielen).

    Hoop dat dit je vraag al wat beantwoord, maar ik denk dat Frank nog wel wat toe te voegen heeft hierover. Maar de vraag “wat Frankwatching wil zijn” komt ook nog wel terug in het artikel over het redactionele format denk ik, voor zover die vraag te beantwoorden is dan. :)

    Simon Developer

    18 sep 08 at 12:07

  6. Het lijkt misschien een open deur, maar betere zoekresultaten betekent meer bezoekers. Maar wat betekent dat nu concreet (ook referend aan de discussie over advertenties) voor Frankwatching? Waarom wil je meer bezoekers?

    De reden waarom ik het vraag is dat ik kort geleden met een webbouwer een discussie heb gehad over bepaalde tools. Volgens hem moest alles in het teken staan van ‘meer traffic richting je site’ en was ik de eerste die daar anders over dacht. Vandaar mijn vraag hierboven, veel mensen hebben er niet zo 1-2-3 een echt antwoord op (anders dan hogere advertentietarieven door de eyeballs, niet bepaald vernieuwend).

    wbt de community features: ook hier weer de waarom vraag. Makkelijker/levendiger maken is imho veel meer een middel om een ander doel te bereiken. Een leuk citaat dat ik onlangs las: “if ease of use was all there is to it, we’d all be riding tricycles”. Oftewel, ik snap het middel, maar zelf zie ik nog niet helemaal de meerwaarde (het doel) van een community-vorm voor Frankwatching, vooral niet omdat het een van de vele weblogs is die dagelijks worden bijgehouden (is er wel een echte frankwatching community en zoja, hoe manifesteert zich dat nu dan?)

    Bart

    18 sep 08 at 12:21

  7. Ik denk niet dat Community een doel moet zijn, maar een middel om een doel te bereiken.

    Een concreet doel zou kunnen zijn ‘bezoekers meer binden bij de site’. En dan zou je vanuit daar kunnen kijken hoe je dat doel het best kan bereiken, en of een community daarvoor een goede manier is.

    Michel

    18 sep 08 at 12:42

  8. Ik sluit me helemaal aan bij de opmerkingen van Bart en Michel. Naar mijn mening gaat dit artikel over middelen in plaats van doelen. De primaire vraag is wat Frankwatching wil bereiken? Als dat duidelijk is, kan je kijken wat ervoor nodig is om dit doel te realiseren (daarbij hoort ook keuze van het businessmodel).

    Wat mij betreft dus toch de ‘klassieke’ volgorde: eerst strategie en concept (en het lijkt me dat het huidige Forward-team onder aanvoering van Frank daarover het meest kan zeggen) en dan pas functioneel en grafisch ontwerp en de redactionele formule.

    Renata Verloop Auteur

    18 sep 08 at 16:52

  9. Ik denk dat doelen misschien niet het juiste woord is, zeker in het geval van de community. Zie het meer als speerpunten, of punten waar we ons op willen focussen.

    Simon Developer

    18 sep 08 at 16:57

  10. Dan nog blijft de ‘waarom’-vraag interessant! Ik kijk uit naar een bijdrage van Frank hierover :-)

    Renata Verloop Auteur

    18 sep 08 at 17:15

  11. Interessante discussie! Eens met Bart, Michel en Renata. Op zoek naar het doel, danwel het doel van de FW bezoekers. In mijn ogen is het doel van FW kennis en kennisdeling. Meer bezoekers cq communityleden kan helpen dat doel te bereiken maar, zoals gezegd, het is een middel om dat doel te bereiken. Er zijn vele blogs rondom de kern van FW, sommige daarvan zijn ondertussen ook aangehaakt bij FW, zoals die van Renata. Doel kan zijn daar het centrum van te zijn om vandaar het hogere doel te bereiken, kennis en kennisdeling. Een community als spin in het web over al deze blogs zou bijvoorbeeld het middel der middelen kunnen zijn om dit doel te bereiken. Los van alle web 8.0 mogelijkheden gaat het om de inhoud, lees content.

    Ronald Leer

    18 sep 08 at 21:19

  12. Mooie discussie, heerlijk dit. En toen was ik aan zet ;-)

    Wat wil Frankwatching zijn?
    Een platform voor kennisuitwisseling, discussie en opinievorming. Maar tegelijk ook een ontmoetingsplek waar je interessante contacten kunt leggen. Vragers en aanbieders van kennis, studenten, onderzoekers, journalisten, bureaus, bedrijven en de auteurs natuurlijk.

    Wat voor doelen streven we na (incl. enkele voorbeelden van middelen)?
    Om de trefkans te verhogen, dus om meer geïnteresseerden bereiken, met elkaar in contact te brengen en op een gemakkelijke manier onderling contact te laten houden, hebben we bij deze verandering de volgende specifieke doelstellingen:
    - (potentiële) bezoekers moeten de site beter kunnen vinden (middel: onder meer seo)
    - de site moet voor de bezoeker overzichtelijker, toegankelijker en sneller worden (middel: onder meer kwaliteit code, navigatie)
    - de bezoeker moet op een betere manier met andere bezoekers contact kunnen maken (middel: onder meer profielen)
    - de bezoeker moet de site en de discussies op de site beter kunnen volgen en voeren (middel: onder meer RSS en nieuwsbrief)

    Het gaat, om even in te haken op Bart, daarbij minder om de kwantiteit, maar meer om de kwaliteit. Het zou fijn zijn als de kwaliteit van de discussies, zowel inhoudelijk als qua omvangsvormen, overeind kan blijven!

    Wat vinden jullie daarvan? Suggesties voor verbeteringen?

    Frank Frankwatching team

    19 sep 08 at 00:00

  13. Ha Frank, dank voor je bijdrage :-) Lijkt me een mooi uitgangspunt waar veel mensen zich in kunnen vinden, denk ik.

    Wel wil ik nog een gedachte in de groep gooien. Wat mij vooral bezighoudt is hoe er meer verbinding kan worden gebracht tussen de online en offline wereld. In mijn adviespraktijk constateer ik continu dat ‘wij’ heel erg ver zijn, maar heel veel organisaties en de mensen die er werken niet (en dat ‘wij’ dat wel eens vergeten of moeite hebben dat te begrijpen). Het gat is te groot om in 1 keer te kunnen overbruggen. De vraag die ik vaak hoor is ‘hoe leer ik hier meer over en hoe hou ik het bij?’ Sites als Frankwatching, maar ook de andere grote blogs zijn dan vaak een stap te ver.

    Mijn vraag is dus: zou FW hier een rol in moeten / kunnen vervullen? Of zou deze verbinding in andere blogs moeten worden gelegd (zoals ik probeer voor het communicatievak via mijn weblog Webadvies)? Dat betekent in ieder geval dat niet alleen innovatie en trends worden behandeld, maar ook allerlei zaken op een laagdrempelige, toegankelijke manier worden uitgelegd. En dat zou niet alleen online kunnen (de Nederlandse CommonCraft?), maar ook offline (met bijvoorbeeld workshops en trainingen, ik zie de FW-Academy al voor me!)

    Ben benieuwd hoe jullie daar over denken!

    Renata Verloop Auteur

    19 sep 08 at 09:25

  14. Ik denk dat een offline strategie een goede is als uitbreiding op de huidige dienstverlening, maar zoals in een andere post al werd genoemd is het organiseren van de FW-Academy een erg grote stap wat extra mankracht en expertise en beschikbare tijd en geld vereist.

    Ik ben het eens met de stellingen die hier geplaatst worden en de samenvatting die Frank geeft over de toekomst van FW. Om daarop in te haken de volgende gedachte: als (nieuwe) bezoeker moet je even wennen aan de overdaad aan informatie en de snelheid waarin deze informatie wijzigt. Op de een of andere manier moet hier structuur in komen. Als je via een search engine op de website binnenkomt moet je ook het gevoel hebben dat je ‘on-top-of’ de website bent.

    Marcel Jansens

    19 sep 08 at 13:53

  15. Toen ik dit artikel las dacht ik eigenlijk het vergelijkbare met de andere gebruikers. Wat zijn je echte doelen. De uitleg van Frank is daarbij aanvullend, maar het zijn vooral de tactische doelen.

    Wat zijn de redenen om uberhaupt een blog te hebben? Wil je er geld mee verdienen? Wil je gezien worden als digitale trends icoon en daar je voordeel mee doen? Wil je bekendheid en daardoor macht / geld / recht van spreken? etc / etc / etc /

    Door (deels) communicatie achtergrond ben je toch op zoek naar het ene belangrijkste (of hoogste) doel. Bereik je dit doel niet, dan is het succes minder. Oftewel, je zult met dit doel REKENING moeten houden in het design / functionaliteit.

    Hoe je dit doel gaat bereiken? Via de verklarende woorden van Frank.

    Ps. Ik kan me overigens voorstellen dat niet iedereen het hoogste doel hoeft te weten.

    Ook een goede aanvulling: visie / missie

    Bas Bakker

    25 sep 08 at 17:36

  16. Klinkt goed allemaal! Ik ben redelijk technisch, maar ook weer geen guru, dus ik ben wel benieuwd hoe je afbeeldingen samenvoegt! Hoe werkt dat technisch?

    Optimaliseren voor snelheid is ook geweldig leuk, kijken naar hoe je pagina opbouwt, hier een beetje tijd proberen af te snoepen, daar iets optimaliseren, enz.

    De techniek lijkt me duidelijk, nu ben ik vooral nog heel benieuwd naar het uiterlijk en het redactionele format.

    Michel H

    2 okt 08 at 14:08

  17. @Michel H: Met background-position.

    Simon Developer

    2 okt 08 at 14:14

  18. Wat FW zo waardevol maakt (en wat volgens mij expliciet in de doelstellingen moet blijven staan), is wat ik maar even noem de pure kennisvermeerdering. M.n. de stukken van Frank blinken hier m.i. in uit: grondig originele informatie vergaren, trends en hypes zien, het geheel kunnen benoemen, duiden, samenvoegen, verbanden aanbrengen, daarop kunnen concluderen en aanbevelen. Vervolgens uitdagen aan te vullen en de aanvullingen ook weer willen bespreken.

    Als “aanvuller” wil je ook gehoord worden en mee kunnen “sparren”. Dit laatste wordt waardevoller als je meer dan nu weet met wie je te maken hebt in een discussie. Het enige waar je nu op af kan gaan is een linkje naar een website. Nou zit ik er zelf niet op te wachten m’n privacy op te geven, dus ik denk meer aan iets wat zich binnen de site kan afspelen. Ik vind het interessant om inzicht te hebben in andere reacties van een deelnemer die ik al eens in een discussie ben tegengekomen en waarvan ik de mening waardevol vond. Want misschien kan ik daar nog wel eens wat aan hebben en reageert diegene op een artikel of discussie dat voor mij ook wel eens van belang kan zijn. Ik denk dus aan een systeem (misschien is t er al?) waar je in een discussie een markering kan aanbrengen bij de reactie van een ander als een soort “volg deze deelnemer”-knop. Deze knop kan dan ook dienen als een waardering van de bijdrage, waar andere lezers ook weer wat aan kunnen hebben. In ieder geval kan je zo een bepaalde voorkeur voor een auteur of deelnemer opbouwen (inzichtelijk via een eigen top 10 o.i.d.) en wellicht is het dan interessant met die persoon meer en meer rechtstreeks kennis te kunnen uitwisselen. Misschien zelfs gezamenlijk een gelegenheidsartikel schrijven. Zo ontstaat er een community van leden die elkaar een beetje meer kunnen kennen en waarderen en die ook steeds meer kennis willen delen.

    Is dit wat?

    Walter

    16 okt 08 at 12:30

Plaats een reactie