Nederlanders gebruiken in explosief toenemende mate taalmodellen als ChatGPT, Google Gemini of Claude om nieuw werk te vinden: bijna drie keer zoveel als twee jaar geleden. Daarmee rukt het op in de lijst met meestgebruikte kanalen bij de baanzoektocht. Geert-Jan Waasdorp: “Zo’n snelle opmars van een zoekkanaal hebben we nog niet eerder gezien.” Werkgevers reageren hierop, wat te zien is aan het aantal vacatures waarin om kennis van GEO (Generative Engine Optimization) wordt gevraagd. Dit is in anderhalf jaar ook bijna verdrievoudigd. Dat blijkt uit onderzoek van Intelligence Group en de Academie voor Arbeidsmarktcommunicatie.
Onder de hele Nederlandse beroepsbevolking is het aandeel dat AI gebruikt om vacatures te vinden in twee jaar ruim verdrievoudigd: van 3,1% in het derde kwartaal van 2024 naar 10,3% in hetzelfde kwartaal van 2026. Onder actief werkzoekenden is de groei sterker: van 5,6% naar 15,7%. Bij mensen die daadwerkelijk van baan zijn gewisseld is het gebruik het hoogst: 16,1%, tegen 4,9% twee jaar geleden.
Geert-Jan Waasdorp, oprichter van Intelligence Group en de Academie voor Arbeidsmarktcommunicatie, geeft duiding: “Dat één op de zes werkzoekenden nu AI inzet lijkt nog weinig, maar zo’n snelle opmars van een zoekkanaal hebben we nog niet eerder gezien. Het laat zien dat het zoekgedrag op de arbeidsmarkt fundamenteel aan het veranderen is. AI beweegt zich voor alle kenniswerkers naar een top 3-positie, nog vóór het einde van 2027. Dit betekent voor werkgevers dat zij op een heel andere manier bezig moeten zijn met vindbaarheid, arbeidsmarktcommunicatie en employer branding.”
Werkgevers zoeken specialisten om gevonden te worden in AI
Werkgevers spelen zichtbaar in op deze verschuiving en werven steeds vaker specialisten in GEO (Generative Engine Optimization), het optimaliseren van online content, zodat een organisatie goed naar voren komt in de antwoorden van AI-taalmodellen. In het derde kwartaal van 2026 werd in 1.082 marketingvacatures om GEO-kennis gevraagd. Eind 2024 waren dat er nog 382. Het eerste kwartaal van 2026 was met 1.137 vacatures het hoogste punt sinds het begin van 2023. Acht op de tien van deze vacatures (80%) komen van directe werkgevers, de rest van bureaus en intermediairs.
Volgens Waasdorp loont het om nu te beginnen: “Wie nu een voorsprong pakt met GEO, houdt die voorsprong gedurende de tijd dat andere werkgevers wakker worden en op hetzelfde niveau komen. Diezelfde beweging zagen we 25 jaar geleden bij SEO met de snelle opkomst van zoekmachines.”
Over het onderzoek
De cijfers over het gebruik van AI bij het zoeken naar werk komen uit onderzoek van Intelligence Group onder de Nederlandse beroepsbevolking, gemeten in het derde kwartaal van 2024, 2025 en 2026. De vacaturecijfers komen van Bullhorn/Textkernel en betreffen online vacatures in Nederland die tussen 1 januari 2023 en 30 september 2026 zijn gepubliceerd, duidelijk marketing gerelateerd en termen bevatten als GEO, generative engine optimization, AI-SEO, LLM-optimalisatie of AI-vindbaarheid.
Dit bericht is geplaatst op ons open Business channel en valt buiten de verantwoordelijkheid van de redactie.