Een citation is nog geen conversie: heeft investeren in GEO zin?
Bij pitches hoor ik regelmatig dat wij als bureau in de oriëntatie zijn meegenomen, omdat een LLM ons als mogelijke partner suggereerde. Dat is een duidelijk en interessant signaal. Er heeft kennelijk een eerste selectie plaatsgevonden voordat we elkaar spraken. Een telling van ‘citations’ had me dat waarschijnlijk niet verteld.
Laten we het eens omdraaien. Je merk staat in een AI-antwoord en een prompttrackingtool zet er een groen vinkje naast: citation erbij. Hoera. Maar als je het antwoord goed leest, staat jouw website onderaan als bron voor een algemene uitleg. Twee concurrenten worden aanbevolen als oplossing voor het probleem van de gebruiker.
Wat is die citation dan waard? Misschien iets. Maar een voetnoot onder het advies aan een mogelijke klant is een vreemde manier om succes te definiëren.
We praten veel over hoe je zichtbaar wordt in ChatGPT, Gemini en Google AI Overviews. Welke content werkt? Heb je speciale optimalisaties nodig? En is GEO eigenlijk wel iets anders dan SEO? Veel minder vaak begint het gesprek met een vraag die aan iedere forse marketinginvestering vooraf zou moeten gaan: ‘wat moet dit voor de organisatie opleveren?’
Drie plekken in één antwoord
Stel dat iemand aan een AI-assistent vraagt welk boekhoudpakket past bij een groeiend bedrijf met meerdere vestigingen. Het antwoord kan je merk op verschillende manieren bevatten. Als bron voor een uitleg over btw. Als een van vijf pakketten in een vergelijking. Of als een van de twee oplossingen die passen bij precies deze situatie.
In alle drie de gevallen ben je ‘zichtbaar’. Toch zijn de kansen dat de gebruiker je onthoudt of overweegt niet gelijk. Bovendien kan een bronvermelding juist onder een aanbeveling voor een ander merk staan. Daarom is ook share of answer, het aandeel geteste antwoorden waarin je voorkomt, op zichzelf geen antwoord op de vraag wat GEO oplevert. Welke vragen heb je getest? Welke klanten stellen ze? Wat zegt het antwoord precies over je? En wat kan de klant daarna doen?
Dat een link in een AI-antwoord niet automatisch verkeer oplevert, is meer dan een gevoel. Pew Research Center analyseerde in 2025 het browsergedrag van 900 Amerikaanse volwassenen. Bij zoekopdrachten met een AI-samenvatting werd in 1% van de bezoeken op een link in die samenvatting geklikt. Dat onderzoek gaat over Google in de VS, niet over alle AI-assistenten of Nederlandse kopers. Het laat wel zien waarom je de waarde van een citation niet vanzelfsprekend in verwijzend verkeer kunt uitdrukken.
De budgetvraag komt te vroeg op GEO uit
Ik herken de reflex uit 25 jaar zoekmachinemarketing. Een kanaal groeit, dus maken we een plan om daar zichtbaar te worden. Vervolgens verschijnen er taken: content herschrijven, technische zaken oplossen, bronnen verzamelen, een tool aanschaffen en rapporteren hoe vaak en hoe hoog we ranken. Alleen is SEO nu vervangen door GEO en rankings zijn vervangen door citations of share of answer.
Al die werkzaamheden kunnen zinvol zijn. Alleen is nog steeds niet duidelijk welk probleem ze oplossen. De enige goede reden om geld in GEO te steken, is dat je verwacht er je marketing- en bedrijfsdoelen beter door te halen. Hoeveel helpt het je als AI jouw merk als passende keuze aanbeveelt? Dat is de vraag die vóór de lijst met werkzaamheden hoort. En als dat niet exact ingeschat kan worden, dan toch minstens een ‘ballpark figure’. Een ‘guestimate’. Iets!
Stel dat je meer aanvragen wilt van middelgrote bedrijven voor een specifieke dienst. Waar gaat het nu mis? Komen er te weinig geschikte bedrijven binnen? Kennen ze je wel, maar zien ze je niet als serieuze optie? Haken ze af zodra ze prijzen of voorwaarden vergelijken? Pas als je begrijpt hoe deze mensen kiezen, kun je beoordelen of zichtbaarheid in AI-antwoorden daar iets aan kan veranderen.
Misschien gebruiken ze AI om aanbieders op hun eisen te vergelijken. Dan wordt het interessant of jouw merk verschijnt bij precies die vragen, of je aanbod goed wordt weergegeven en of je als passende optie wordt genoemd. Maar misschien volgt je doelgroep vooral advies van een branchegenoot of een vaste leverancier. Dan kan een groter GEO-budget best een minder goed idee zijn dan investeren in die relaties. ‘Iedereen zit op AI’ is geen businesscase.
Wat je wilt weten voordat je investeert
Een verdedigbare GEO-investering begint met een korte redenering. Welk bedrijfsdoel dient ze? Welke verandering in klantgedrag is daarvoor nodig? Bij welk deel van de oriëntatie of keuze kan een AI-antwoord invloed hebben? En wat moet er in dat antwoord veranderen om de klant meer reden te geven om jou te overwegen?
Daar hoort ook een ruwe berekening bij. Hoeveel potentiële klanten maken jaarlijks zo’n keuze, hoeveel van hen gebruiken daarbij waarschijnlijk AI en wat levert een extra klant op? Je hoeft niet te doen alsof je de antwoorden op twee decimalen kent. Maar als je € 30.000 wilt investeren en een extra gewonnen klant € 10.000 aan brutomarge oplevert, moet die investering aannemelijk bijdragen aan minstens drie extra klanten om de kosten terug te verdienen. Is dat, gezien het aantal relevante aankooptrajecten, plausibel? Het zijn fictieve bedragen, maar het is wel de vraag die je met je eigen cijfers moet beantwoorden. Een bandbreedte met uitgesproken aannames is nuttiger dan helemaal geen inschatting.
Daarna kun je een nulmeting maken van een kleine verzameling vragen die echte klanten stellen. Neem niet alleen algemene vragen op waar je makkelijk als bron verschijnt. Neem ook de vervelende vragen mee: wat kost het, voor wie is het geschikt, waar zitten de beperkingen en hoe verhoudt het zich tot alternatieven? Stel vervolgvragen, want een assistent kan je in het eerste antwoord noemen en bij de vergelijking alsnog laten vallen.
Registreer meer dan een ja of nee. Ben je bron, optie of aanbeveling? Kloppen de argumenten? Verschijnt een concurrent met een overtuigender aanbod? Wat gebeurt er wanneer de gebruiker vraagt naar een concrete vervolgstap? Als prijs, beschikbaarheid of een goede afspraakmogelijkheid ontbreken, ligt het antwoord niet per se bij SEO of content. Misschien moet eerst het aanbod of de klantreis beter.
Google schrijft zelf dat de gewone SEO-basis relevant blijft voor AI Overviews en AI Mode en dat er geen aparte technische vereisten zijn om daarin te verschijnen. GEO is dus geen vrijbrief om een nieuwe stapel ‘AI-optimalisaties’ te kopen zonder te weten wat ze oplossen. Het werk kan liggen bij vindbaarheid, maar net zo goed bij productinformatie, reviews, reputatie of de manier waarop een klant contact kan opnemen.
Je kunt niet alles bewijzen, maar wel beter oordelen
Nu de lastige vraag: hoe koppel je een verandering in zo’n AI-antwoord aan omzet? Vaak helemaal niet rechtstreeks. Iemand kan je naam lezen, later opzoeken, met een collega overleggen en pas weken daarna klant worden. Er komt geen label mee waarop staat: ‘gekocht dankzij antwoord in chatsessie 37 in ChatGPT’.
Bij merkbouw en PR weten we doorgaans ook niet welke afzonderlijke uiting welke klant heeft opgeleverd. Toch investeren we daarin, omdat we kunnen uitleggen welke verandering we verwachten en vervolgens zoeken naar aanwijzingen dat die daadwerkelijk optreedt. Voor GEO geldt hetzelfde. Mijn ervaring bij pitches laat zien hoe een aanbeveling een rol kan spelen in de selectie. Hoe vaak dat gebeurt en hoeveel het oplevert, kan ik er niet uit afleiden.
Verschijn je vaker als passende optie bij vragen die jouw klanten stellen? Zoeken meer mensen naar je merk, komen er betere aanvragen binnen en hoort sales vaker hoe klanten bij je terechtkwamen? Kijk ook wat er met de omzet in het gekozen segment gebeurt, zonder andere campagnes en marktontwikkelingen te vergeten. Geen van die signalen bewijst op zichzelf dat GEO het verschil maakte. Samen helpen ze je wel beoordelen of de investering doet wat je ervan verwachtte.
Bepaal vooraf wanneer je de resultaten evalueert en wat je dan wilt zien. Als het merk na een paar maanden vaker als bron verschijnt maar nooit als passende keuze, ga dan na waarom. Als klanten je wel zien maar afhaken door levertijd, prijs of voorwaarden, is meer content waarschijnlijk niet de eerste oplossing. En als je nauwelijks aanwijzingen vindt dat je doelgroep zulke antwoorden gebruikt om te kiezen, moet je durven stoppen of het budget verplaatsen.
Een citation vertelt je dat je informatie in een antwoord terechtkomt. De vraag is of je merk daarmee ook als mogelijke keuze in beeld komt, en wat dat vermoedelijk oplevert. Als je daarvan niet eens een ruwe inschatting kunt maken, kun je een groter GEO-budget moeilijk verdedigen.
