Van schoolsite naar schoolblog
2 May 2007 - 15:52
Tags: Blogging, Column, Onderwijs / Educatief, Tools, Web 2.0
Een website van een school is niet altijd een afspiegeling van hoe de school in werkelijkheid is. Een trefpunt voor ouders, leerkrachten en kinderen waar voor iedereen ruimte is om zijn of haar zegje te doen. Dat wat in het gewone leven heel normaal is, dat blijkt op internet een stuk lastiger. Toch kan het ook anders, zo blijkt uit het verhaal van de Jacob Daalderschool op Texel. Corina Bakker vertelt over hoe een saaie schoolsite uitgroeide tot een spannende schoolblog.
The making of..
Het is 2005 als ik als ouder van 2 leerlingen betrokken wordt bij maken van een website voor de Jacob Daalderschool. De Jacob Daalderschool is een basisschool met ca. 65 leerlingen in het dorpje Oosterend op het eiland Texel.
Jammer genoeg is al een keus gemaakt voor een vaste opmaak voor alle openbare scholen op Texel. Een opmaak die er in mijn ogen weinig aantrekkelijk en eigentijds uitziet. Maar goed, de school hééft in ieder geval een website en het gaat toch om de inhoud. Het vullen van de pagina’s gaat gesmeerd en de site gaat online in oktober 2005.
Eerste ervaringen met nieuwe site
In het maandbericht dat de kinderen elke maand mee naar huis krijgen wordt gemeld dat de school nu ook een website heeft en dat is het dan. De bezoekersstatistieken die ik regelmatig raadpleeg laten jammer genoeg geen grote bezoekersaantallen zien. Sterker nog, er komt gemiddeld nog niet eens 1 bezoeker per dag op de website.
Het regelmatig bijwerken van de website is een hele klus, zeker het plaatsen van foto’s van activiteiten van de kinderen is omslachtig en tijdrovend. Een voorbeeld: de foto’s uit een fotoserie moeten eerst verkleind worden tot het juiste formaat en dan een voor een op de website geplaatst.
Waar ik ook al snel tegenaan loop is dat de homepage alsmaar langer en langer wordt door de berichtjes die er op geplaatst worden. Het laden van de pagina neemt daardoor te veel tijd in beslag. Er komen wel leuke reacties van ouders en dan vooral als er weer nieuwe foto’s zijn geplaatst.
Idee: We maken van de site een weblog!
Tijdens een rondje surfen op internet kom ik op een website terecht waarbij onder de berichten reacties staan van lezers. Hé dat is leuk, zoiets zouden we op school ook moeten hebben. Er gaan heel wat avonden mee heen totdat ik een goed alternatief voor de bestaande website heb gevonden. De software heet WordPress. Een periode van uitproberen en testen breekt aan en er gaat een wereld voor me open. Wat kun je veel met WordPress. Er zijn naast de basissoftware honderden plugins geschreven die je aan het pakket kunt toevoegen. Daarnaast werkt WordPress met thema’s waardoor je een site met een druk op de knop een heel ander uiterlijk kunt geven. Geweldig!
Juni 2006 is het zover. Ik download de laatste versie van de WordPress site, installeer de software, maak pagina’s aan en zet de tekst van de bestaande website over. Gelukkig is WordPress een feest om mee te werken. Lekker simpel en overzichtelijk.
Sinds die tijd is het hard gegaan. Inmiddels draait de site op volle toeren en…
- … is het bezoekersaantal van 40 per maand naar 624 per maand gestegen
- … kunnen lezers meteen reageren op de berichten die geplaatst worden, en doen dat ook!
- … hebben we meer inzicht in de bezoekersstatistieken door de Analytics Plugin van Google voor WordPress
- … hebben we 32 inschrijvers op de site die automatisch een e-mail krijgen als er een bericht is geplaatst waaronder een oud-leerling in Barcelona
- … wordt de schoolagenda automatisch bijgewerkt met Google Agenda
- … kunnen we ook beeld en geluid kwijt op de website door middel van de PodPress Plugin voor WordPress
- … hebben we een site om trots op te zijn
Wat ik van tevoren niet had kunnen bedenken en had durven dromen is toch uitgekomen. De schoolsite op internet is tot leven gekomen en ouders, leerkrachten en leerlingen hebben de weg naar de site weten te vinden. Ik ben erg benieuwd of er nog meer mensen zijn die een voorbeeld kennen van scholen die op internet gebruik maken van de voordelen (en tools) van blogs.
Corina Bakker maakte in 1986 kennis met een pc en is al vanaf 1991 actief op internet.
6490x gelezen 25 reacties







2 May 2007 om 18:06
Mooi verhaal. De meeste scholen durven het absoluut niet aan en de kennis en de wil ontbreekt ook vaak om een site te verbeteren/anders op te zetten. Brrrr, je zou het eens anders doen dan de rest… Ze de voordelen van (bijvoorbeeld) een blog uitleggen is vaak hopeloos. Er zijn nog zoveel mogelijkheden voor zowel basisonderwijs als voortgezet onderwijs.
Zijn de wat oudere kinderen trouwens zelf ook actief op de site?
2 May 2007 om 19:20
Ja de oudere kinderen hebben een eigen pagina. 14, 15 en 16 mei a.s. staat er namelijk een uitwisseling met een school in België op het programma waar de kinderen in een gastgezin logeren. Door elkaars pagina te bekijken kunnen ze zich alvast een beetje inlezen. De URL is http://www.daalderschool.nl/middeleeuwen.
Verder wordt er 2 keer per week door een steeds wisselend groepje van 5 kinderen geskypt.
2 May 2007 om 20:55
Wat een goed idee, dat ga ik voor onze school ook eens voorstellen.
2 May 2007 om 23:25
Leuk verhaal. Ik wil net een podcast doen op http://teachr.tv over het gebruik van WordPress in onderwijs en ik ga dit artikel zeker gebruiken als reference.
Hoe moeilijk was het voor “een normaal persoon” om wordpress op te zetten?
2 May 2007 om 23:31
@ het is niet moeilijk om WordPress op te zetten. Ik heb veel gehad aan de Nederlandse WordPress gebruikersgroep die de installatie heel helder uitlegt. Ik ben altijd bereid mijn ervaringen met je te delen.
3 May 2007 om 00:41
Ok, u heeft WP geinstalleerd op uw eigen server neem ik aan?
3 May 2007 om 09:47
wat een prachtig verhaal zeg. Zijn er (kritische) succesfactoren aan te wijzen bij het opzetten van deze website? (bijv regelmatigheid, betrokkenheid van….., attent maken op de website…. etc etc)
3 May 2007 om 10:02
Beste Corina en ouders van basisschoolleerlingen,
Sinds een jaar hebben wij ook een site waar we heel blij mee zijn en waarop naast foto’s net zo makkelijk ook video’s (via een cms van Brevidius) kunnen worden geplaatst.
Het bespaart de webmaster (meestal een ouder) handenvol werk! Zie http://www.steigereilandschool.nl
3 May 2007 om 11:40
@ Cristiano - nee we hebben geen eigen server maar hosten bij een provider met PHP ondersteuning (nodig voor WordPress)
@ db (kritische) succesfactoren - zoveel mogelijk bekendheid genereren is heel belangrijk. Bij leerkrachten leeft nog altijd de mening dat ouders weten wat er op school gaande is, maar als die zelfde ouders niet geïnformeerd worden is dit natuurlijk niet zo. Het automatische toesturen van een e-mail als er weer een nieuw bericht geplaatst is op de schoolsite, werkt erg goed.
@ Annemieke - petje af. De site ziet er heel aantrekkelijk uit en is compleet. Er is nog wel een technisch probleempje met het bekijken in Firefox. Ik krijg daar maar een halve foto op mijn scherm bij het bladeren.
3 May 2007 om 14:11
Wat goed! Bij een recente voorlichtingsavond op school ben ik erg geschrokken van de kenniskloof bij ouders. Niemand vraagt ooit naar het computeronderwijs dat de kinderen op school krijgen. Wanneer gaat bijvoorbeeld Google Earth benut worden voor aardrijkskundeonderwijs? Zijn er al scholen die dit doen? Zijn er basisscholen waar de kinderen een digitale schoolkrant maken? Erg indrukwekkend dat deze relatief kleine school hierin een voortrekkersrol weet te vervullen.
3 May 2007 om 15:21
Hoi Corina.
Wat een leuk stuk
Knap gedaan en veel succes
3 May 2007 om 16:27
Het is voornamelijk angst in het onderwijs, angst voor het onbekende en angst voor zaken die ze niet geheel zelf in de hand kunnen houden.
En accepteren dat buitenstaanders misschien ook kennis in huis hebben is ontoelaatbaar!
Het principe van bloggen is bijna niet uit te leggen, het feit dat zomaar iedereen kan reageren geeft het gevoel de touwtjes uit handen te geven.
Ik heb al enkele slechte ervaringen op dit vlak gehad en ik moet zeggen dat ik dit voornamelijk bij ambtelijke organisaties heel veel tegenkom.
Chapeau voor dit initiatief, nou hopen op veel volgelingen!
3 May 2007 om 17:07
@ Marc: Nou die angst voor het onbekende en de angst voor het verliezen van de controle zit niet alleen maar bij het onderwijs maar bij veel meer (grote) organisaties of, misschien moet ik wel zeggen bij veel meer mensen. En inderdaad is het ook eng om, als je gewend bent aan de ‘command & control’ werkwijze, ‘alles’ opeens los te laten. Het is immers een enorme verandering en veranderen kost nu eenmaal tijd en moeite. Maar gelukkig zijn er altijd weer mensen die initiatieven als hier beschreven ontplooien en als er één schaap over de dam is, dan volgen er hopelijk inderdaad meer.
3 May 2007 om 23:07
@ Corina: Zoals ik je al eerder liet weten ben (ook) ik erg enthousiast over wat er op de Daalderschool (online) gebeurt. Erg fijn dat je ons hebt laten delen in jullie ervaringen. Boeiend om te zien wat een blog-formaat voor een schoolsite kan betekenen. Een betere site (meer en betere content), veel meer bezoek op de site en ouders en anderen nu ook op de site met elkaar in gesprek. Maar ook de andere effecten, de kindersite, het internationale contact, Skypen en ga zo maar door. Ik heb het vaker zien gebeuren, heb het zelf meegemaakt: starten met bloggen geeft vaak ook een versnelling aan veel andere initiatieven.
Ik hoop dat het ook andere scholen kan inspireren. Misschien een idee om met wat andere geïnteresseerde scholen een keer wat af te spreken? En als ik daar op de een of andere manier bij kan helpen, doe ik dat graag!
@ Christiano: Compliment ook met jouw site. Laat even weten als de podcast klaar is.
@ Annemieke: Ziet er erg mooi uit allemaal, met de video natuurlijk als hoogtepunt! Misschien een idee om de nieuwsberichten van de nieuwsbrief meer onderdeel van de site te laten zijn en ook reacties mogelijk te maken?
4 May 2007 om 00:09
Hoi Corina,
Wat een leuk stukje ! Interessant om te lezen hoe je het vanaf het begin hebt opgebouwd. Het beschrijft de site van de Jacob Daalder School heel goed, zeer compleet verhaal, mijn complimenten !!! Wederom van mij complimenten voor de site. Ik ben er heel erg blij mee !
Voor degenen die geen kinderen op de JD School hebben : Zodra er iets te melden is krijg ik een mail. Als er een activiteit is geweest en/of er zijn foto’s gemaakt staat er dezelfde dag al iets op de site, erg leuk ! Ook de aparte site van de bovenbouw n.a.v. het uitwisselingsproject met de school in Belgie is erg leuk. Voor ons als school en gezin een heel waardevolle site . Het werkt !
6 May 2007 om 08:32
De school op Texel is de juiste weg ingeslagen. De thuispagina van onze schoolwebsite probeer ik ook een beetje in blogstijl bij te houden (AcademieWaregem.be). Bezoekers verwachten dat uw website regelmatig bijgewerkt wordt. Ook ik maak maximaal gebruik van alle beschikbare tools zoals Google kalender (ingebed) voor het verspreiden van onze activiteitenkalender, slidez.net voor kleine fotovoorstellingen, Blogger voor kleine zijprojecten, aanbieden van feeds, enzovoort. Eigenlijk stuk voor stuk hulpmiddelen die relatief eenvoudig toe te passen zijn. Die kennis vergaar ik door via Google Reader de feeds van enkele toonaangevende technologieblogs te volgen (lifehacker.com, etc.com, ghacks.com, techcrunch.com en ja frankwatching.com). Wat blijkt? Het grootste probleem is de nog steeds grote computerongeletterdheid bij ons doelpubliek. Veel mensen (waaronder leerkrachten, ouders) horen het in Keulen donderen als we spreken over een blog, over feeds…
6 May 2007 om 14:42
Mooi verhaal. Ik gebruik zelf ook Wordpress. Helaas heb ik nogal veel last van spam. Daarom heb ik de mogelijkheid om te reageren helaas moeten uit zetten. Is hier een goede oplossing voor?
6 May 2007 om 21:14
Ik doe regelmatig werk voor de Stichting Mijn Kind Online. Een van de dingen waarover we met ouders en kinderen in gesprek gaan is privacy. Het internet heeft een lang geheugen en het publiceren van foto’s van (o.a.)kinderen in een beschermde omgeving als op school kan in onze ogen behoorlijke nadelen hebben. In ieder geval is het in onze ogen belangrijk dat scholen op dit gebied een beleid hebben en ouders toestemming vragen voor het publiceren van foto’s van kinderen.
De foto’s van allerlei leuke situaties op school, ook van kinderen individueel, speelt op deze site duidelijk een belangrijke rol. Neem als voorbeeld maar eens de foto van twee enthousiaste buikdanseressen. Vertederend, zeker, maar ook weinig verhullend, privé. Zo’n foto (en vele anderen) zullen altijd vindbaar blijven. Een naam wordt bij deze foto van het voorbeeld overigens weer niet genoemd.
Ik vraag me af of de Daalderschool hier over nagedacht heeft en ik vraag me af wat andere lezers voor meningen hierover hebben. Om maar een stelling te poneren: is het paranoia om hier voorzichtig mee te willen zijn?
6 May 2007 om 21:19
Aanvulling op vorig bericht over foto’s en privacy:
ik wil trouwens de feestvreugde niet bederven. Het is een erg mooie site, begrijpelijk dat dit wèl een snaar raakt en het is goed te lezen dat iemand die zich losmaakt van een centraal ingeslagen (doodlopend) pad met relatief eenvoudige middelen zoiets tot stand brengt.
6 May 2007 om 23:39
@ Marije: Leuk om de mening (en ervaringen) van nog een ouder van de Jacob Daalderschool te horen!
@ Kurt: Als ik je een advies mag geven: probeer woorden als feeds en blogs zoveel mogelijk te voorkomen. Pas het vooral toe, maar voorkom dat mensen schrikken van het jargon. Probeer anderen juist te stimuleren door ze bijvoorbeeld een e-mailtje te sturen met een link naar een artikel en vraag om hun reactie e.d. Complimenten voor je site. Wel jammer dat je op de startpagina niet laat zien (kunt laten zien) dat erachter het nodige gebeurt. Ik begrijp dat bezoekers moeten kiezen tussen Muziek, woord & dans en Beeldende vorming. Maar juist dit soort statische pagina’s maakt dat een deel van de bezoekers al meteen afhaakt.
@ Frank: Daarvoor heb je http://akismet.com/, een WordPress plug-in. Bij Frankwatching maken we daar ook gebruik van en het scheelt hier honderden spamberichten per dag. Warm aanbevolen dus!
@ Eelco: Ik deel je mening dat als het gaat om het publiceren van foto’s je extra behoedzaam te werk moet gaan. Vervelend genoeg zijn er inderdaad mensen die misbruik maken van foto’s. De scholen die ik ken vragen ouders toestemming voor het maken van foto’s. Voor het publiceren van foto’s op internet zou je dus sowieso extra toestemming moeten vragen.
Ik zou, geloof ik, persoonlijk kiezen voor een enkele foto op de site (bijvoorbeeld in de artikelen verwerkt) met doorklik mogelijkheden naar de hele verzameling foto’s die dan achter een wachtwoord wordt aangeboden. Voor dat deel zou je dan bijvoorbeeld alleen de geregistreerde bezoekers toegang kunnen verlenen.
Erg jammer dat je zulke drempels moet opwerpen, maar op deze manier is er denk ik een mouw aan te passen. Eens?
7 May 2007 om 01:36
Scholen moeten ouders vooraf toestemming vragen voor het publiceren van persoonsgegevens van leerlingen. Een overzichtsartikel over wat kan en wat niet, staat hier.
En voor vragen kunt u terecht bij het CBP, via Mijnprivacy.nl, dat samen met Ouders Online probeert meer bewustzijn te crëeren voor de noodzaak van het beschermen van je privacy. Zie hier.
Ouders en leerkrachten weten vaak niet wat de risico’s zijn. Als je eenmaal de lol hebt ervaren van het publiceren op internet, is het vervelend als je je moet gaan inhouden omdat er mogelijk ergens iets mis kan gaan. Ik begrijp dat wel.
Maar toch zijn er al genoeg nare zaken gebeurd, waardoor ik durf te zeggen dat het dom is om te gaan wachten met het beschermen van je persoonsgegevens (foto’s ook dus!) als het kalf verdronken is. Sterker nog: we moeten onze kinderen ook gevoelig maken voor de gevolgen van hun tomeloze publicatiedrang in sociale netwerken, weblogs enz.
Eelco, weet je overigens hoe pedo’s die foto’s van de buikdanseresjes noemen? Kindererotica. Heerlijk toch, dat internet…
Bezint eer ge begint.
Wie iets op internet plaatst, verliest daar de regie over.
Justine Pardoen
hoofdredacteur Ouders Online
projectleider stichting Mijn Kind Online
http://www.ouders.nl
http://www.mijnkindonline.nl
mijnkindonline.web-log.nl
7 May 2007 om 02:04
(Frank, kun je mijn html in het vorige bericht even aanpassen?)
Ik heb nog es verder gekeken op dat schoolblog: ook de telefoonnummers van alle ouders van leerlingen staan gewoon op de site…
Werk aan de winkel dus: zo snel mogelijk achter een wachtwoord die foto’s en alle andere persoonsgegevens!
7 May 2007 om 02:09
@ Justine: Dank voor je extra info, erg waardevol. Volgens mij zijn veel scholen niet op de hoogte van dit soort zaken. Het is dus beslist geen onwil, maar eerder onbekendheid. Er zijn vele vele schoolsites, ook van middelbare scholen, waarop foto’s te vinden zijn. Er is dus nog veel zendingswerk te doen.
Ik ben het eens met je stelling dat we kinderen moeten leren omgaan met wat wel en niet handig en verstandig is op internet. Ik weet niet of je kritiek hebt op de kindersite van de Daalderschool, maar ik vind het mooie van zo’n initiatief nou juist dat je met z’n allen - kinderen en ouders - er veel van kunt leren en vooral: kinderen een veilige omgeving kan bieden waar ze - onder begeleiding - leren om te gaan met internet. Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt en lessen geleerd. Dat gebeurt in de klas, dat gebeurt net zo goed op de schoolsite.
Een erg belangrijke taak van de school in deze tijd is om kinderen om te leren gaan met internet. Ik denk dat kinderen via zo’n schoolsite erg goed ‘digitaal bewust’ gemaakt kunnen worden. Op school kun je actief meekijken met wat er gebeurt en feedback geven. Zo’n aanpak klinkt me een stuk aantrekkelijker in de oren, dan dat kinderen via sites als Sugababes door schade en schande wijzer moeten worden.
[De code heb ik zojuist aangepast.]
16 March 2008 om 13:19
Deze week stond onze dochter van 3 op de voorpagina van een lokaal wekelijks blad. De foto was van de site van haar school/peuterspeelzaal afgehaald en zonder toestemming of vermelding bij een artikel over zorgkinderen geplaatst.
Het lijkt me niet juist dat een weekblad dit kan doen maar ik kan hier niets over vinden.
Dit kan dus ook gebeuren.