Zo ga je als marketeer aan de slag met Claude Cowork
Denk je bij Claude Cowork meteen: handig, maar vast veel te technisch voor marketeers en communicatieprofessionals? Dat valt dus reuze mee. Ik laat je stap voor stap zien hoe je ermee begint en geef je drie concrete ideeën waarvoor je het direct kunt inzetten.
Wat is Claude Cowork?
Claude Code was voor veel mensen te technisch. Anthropic ontdekte dat niet alleen programmeurs dit wilden gebruiken, dus hebben ze de technologie nu verstopt achter een eenvoudige chatinterface. Cowork kun je zien als een AI-collega die zelfstandig met je meewerkt aan een project. Je geeft het toegang tot de bestanden, mappen en apps die nodig zijn. Vervolgens doet het onderzoek, verbindt en analyseert informatie en helpt je om werk voor te bereiden. Je hoeft echt niet steeds opnieuw meer uit te leggen waar je mee bezig bent of losse prompts te schrijven.
Wel goed om te weten: op dit moment is Claude Cowork alleen beschikbaar met een betaald Claude-abonnement.
Waar gebruik je Cowork dan zoal voor? Ik werd getriggerd door een onderzoek dat Anthrophic pas publiceerde. Het bedrijf onderzocht 1,2 miljoen sessies van Claude Cowork. Daaruit blijkt dat mensen AI vooral gebruiken om informatie uit verschillende bronnen met elkaar te verbinden. Niet voor hun belangrijkste werkzaamheden, maar juist voor al het werk daaromheen.
Ik had onderstaande resultaten niet direct verwacht, want als ik kijk naar de trainingen die ik afgelopen tijd heb gegeven bij marketingcommunicatieteams, dan gebruiken die zelden Cowork of een alternatief in een andere tool. Ik merk toch vaak nog een stukje terughoudendheid. “Het is te technisch.” “Ik wil niet dat het zomaar overal toegang tot heeft.” Enzovoort. Herkenbaar?
Als je klaar bent om de wondere wereld van Cowork te ontdekken, dan heb je de Claude desktop-app nodig. Die kun je eenvoudig downloaden. Nogmaals: je hebt op dit moment (juli 2026) er dus nog wel een betaald account voor nodig.
Als je de app hebt gedownload, dan kom je op een vergelijkbaar scherm uit als hieronder. Als je Claude al gebruikte, dan ziet dit scherm er heel vergelijkbaar uit met de webversie.
Vervolgens kun je prompten in het chatscherm en dan komt het: je kunt ineens praktisch alles vragen wat je nodig hebt. Je kunt Cowork connecten met mappen en verschillende apps. Cowork kan automatisch informatie ophalen en zaken bijwerken.
Klinkt dit spannend? Je kunt zelf aangeven hoe vrij je Claude Cowork laat. Ik heb ‘m zelf op de modus “Manually approve” staan, zodat ik voor iedere actie akkoord moet geven. Stel dat ik Claude Cowork vraag: “Werk iedere maandagochtend het dashboard bij en stuur mij dan een mail met de belangrijkste wijzigingen”. Dan krijg ik een melding als Claude bijvoorbeeld nog niet met mijn mail verbonden is en moet ik akkoord geven of ik dat wil of niet.
Als Claude vervolgens met mijn mail verbonden is, dan heeft het daar wel toegang toe. Dus bepaal voor jezelf en met je collega’s tot waar mag Claude mag komen. Je kunt altijd een los account aanmaken als je Claude niet tot je hele hebben en houden toegang wilt geven.
De mogelijkheden zijn echt eindeloos. Ik kreeg toen ik Cowork voor het eerste gebruikte nog net geen error. Het vraagt om een andere manier van denken en werken. Van losse actie naar workflow. Cowork kan namelijk allerlei acties uitvoeren.
De voordelen van Cowork voor marketeers
Cowork kan zelfstandig aan een opdracht werken, je hoeft niet iedere tussenstap te begeleiden. En kan echt meerdere bronnen tegelijk analyseren. Denk bijvoorbeeld aan een actie als: laat Cowork 100 landingpagina’s analyseren en een prioriteitenlijst met planning maken.
Daarnaast kan je dus complete workflows overlaten aan Cowork. Bijvoorbeeld: na een analyse, maakt Cowork een briefing, past de contentkalender aan en informeert de betrokken collega’s. Je kan hier ook vaste momenten voor gebruiken, bijvoorbeeld dat Cowork iedere maandag je rapportages aanpast.
Cowork betekent dus dat je als marketeer echt een mentale omslag moet maken. Het is je eigen projectmanager die onderzoek doet, verbanden legt, voorbereidend werk uitvoert en je helpt om betere beslissingen te nemen.
3 voorbeelden van Cowork voor marketing
Ik neem je mee in drie praktijkvoorbeelden die ik zelf heel handig vind.
1. Contentplanning updaten
Hoe zorg je ervoor dat je contentplanning echt altijd inspeelt op de laatste ontwikkelingen die relevant zijn voor je doelgroep? Je kunt alle inspiratie die je tegenkomt in een mapje zetten. Cowork bekijkt de inhoud van die map op vaste momenten en op basis van de kennis over je doelgroep update het automatisch een kolom in je contentplanning. In die kolom staat een suggestie voor de meest relevante invalshoek voor je content gebaseerd op het laatste nieuws.
Vervolgens kun je ook zorgen dat Cowork de collega’s die verantwoordelijk zijn voor die content een bericht stuurt met dat er iets gewijzigd is waar ze actie op moeten ondernemen.
Je kunt zelfs Cowork gelijk onderzoek laten doen en zorgen dat dat in het meest handige format en op de meest handige manier bij je copywriter uitkomt. Want schrijven doen we uiteraard nog steeds lekker zelf.
2. Klantsignalen omzetten
Intern heb je ontzettend veel data en relevante signalen, waar je in de praktijk bijna nooit tijd voor hebt om echt iets mee te doen. Of zeg ik nou iets geks?
Je kunt Cowork feedback uit salesgesprekken, e-mails en supporttickets laten verzamelen en analyseren. Cowork ontdekt patronen, signaleert nieuwe behoeften en vertaalt die automatisch naar marketingkansen. Denk aan contentideeën, nieuwe campagnes of aanscherping van bestaande proposities of communicatie.
3. Campagnes continu optimaliseren
In plaats van één keer per maand naar de cijfers te kijken, kan Claude Cowork continu de prestaties van al je campagnes volgen. Het combineert meerdere databronnen (en dan bedoel ik echt serieus veel). Ziet Cowork dat een campagne minder oplevert, terwijl een andere doelgroep ineens veel beter converteert? Dan rekent het verschillende scenario’s door en legt precies uit welke impact dat naar alle waarschijnlijkheid heeft op je resultaten. Na jouw akkoord kan het ook gelijk de briefing maken voor je collega of bureau.
Kortom, probeer Claude Cowork gewoon eens. Ik durf te wedden dat je hoofd meteen aangaat. Ineens denk je niet meer in prompts, maar in processen. Niet: “Maak deze tekst actiever.” Wel: “Zorg dat mijn contentplanning altijd actueel is.” Dat is echt een andere manier van werken en die is leuk!

