Sociale netwerken zijn hot, zijn een trend en nemen aan belang toe op korte termijn. Marketeers beseffen dat ze niet meer om sociale netwerken heen kunnen en maken plannen om in de toekomst deze communities te integreren in hun marketingplannen. 80% van de Nederlandse marketeer heeft de intentie om volgend jaar een actie op te zetten met een sociaal netwerk. Dan is het echt wel teleurstellend dat slechts 40% van de Nederlandse marketeers zelf tot een online sociaal netwerk behoort. Dit zijn de eerste conclusies uit een grootschalig marktonderzoek uitgevoerd door het bureau InSites Consulting bij zowel consumenten als adverteerders in de Nederlandse, Engelse en Belgische markt.
MySpace & Facebook zijn de populairste sociale netwerken
Over België, Nederland & Engeland heen zijn MySpace en Facebook veruit de meest bekende sociale netwerken. 65% is vertrouwd met Facebook en 70% kent MySpace. Opvallend is dat de Nederlandse marketeer minder bekend is met deze twee netwerken in vergelijking met de Belgische en Engelse consument. Daar staat dan wel tegenover dat in Nederland de spreiding in gebruik van sociale netwerken groter is dan in andere landen en Hyves daar lokaal heel sterk scoort.
In totaal maken vier op de tien surfende Nederlanders deel uit van een sociaal netwerk. Consumenten gebruiken de sociale netwerken vooral voor hun ontspanning en om met vrienden te communiceren. LinkedIn is hier de enige uitzondering die voornamelijk professioneel gebruikt kent. Het onderzoek toont aan dat we in de komende tijd nog een sterke groei in het gebruik van sociale netwerken mogen verwachten, meer dan 30% geeft immers aan om meer gebruik te maken van deze digitale platformen in de nabije toekomst.
Consument ervaart aanwezigheid van merken in sociale netwerken als advertenties
70% Van de consumenten vindt dat bedrijven voornamelijk in de rol van adverteerder aanwezig zijn in de sociale netwerken.
Marketeers hebben hier een heel andere perceptie over, want slechts één op drie vindt dat er door merken geadverteerd wordt op de sociale online platformen. Consumenten willen trouwens niet dat merken hun digitaal platform zouden ‘misbruiken’ om te adverteren. Belangrijk is dus dat marketeers goed nadenken op welke manier ze communiceren in de sociale netwerken. Het onderzoek van InSites Consulting toont duidelijk aan dat marketeers op zoek zijn naar manieren om sociale netwerken te integreren in hun marketing mix, 80% geeft immers aan dat ze met hun merk aanwezig willen zijn in de online platformen. Daarbij is het echter wel opmerkelijk dat minder dan de helft van onze marketing professionals zelf ervaring heeft in het gebruik van een sociaal netwerk. Om goed te begrijpen hoe consumenten zich daar gedragen en met elkaar omgaan lijkt het ons heel belangrijk om als eerste stap zelf op ontdekkingstocht te gaan. Anders lijkt het alsof je op TV wenst te adverteren maar eigenlijk nog nooit een TV gezien zou hebben, vreemd niet?
Drie manier om als een merk succesvol te zijn om een sociaal netwerk
Uit het onderzoek blijkt dat je als merk op drie manieren succesvol kunt zijn op een sociaal netwerk. In de eerste plaats staan mensen op voor onmiddellijk waarde voor hen. Dit kan heel eenvoudig door bijvoorbeeld kortingsbonnen te geven, maar het kan even goed in de vorm van een wedstrijd waarbij bepaalde zaken te winnen vallen. Consumenten staan ook heel erg open voor een bedrijf dat zich op een authentieke wijze koppelt aan een goed doel. Een tweede mogelijkheid om te scoren is communiceren als een persoon. In onze workshops over sociale media en merken vragen marketeers vaak op welke manier ze zich moeten gedragen in dergelijke virtuele omgeving.
Wel, het antwoord is vrij eenvoudig: je moet je gedragen als een mens, als een gelijke van je consument. Dit betekent praten met je klanten alsof je met je eigen vrienden zou communiceren op een sociaal netwerk. Wij zijn als marketeers getraind om te communiceren als een groot onpersoonlijk iemand (een bedrijf) en zijn bang geworden om bepaalde zaken op een spontane manier te vertellen. En het is net dat wat consumenten van ons verwachten op een sociaal netwerk. Tenslotte houden consumenten ervan dat er naar hen wordt geluisterd. Als ze ideeën droppen over jouw merk, wordt het enorm gewaardeerd dat je daar als bedrijf positief mee omgaat en hen waardeert voor hun bijdrage.
Samengevat komt het erop neer dat een marketeer opnieuw moet leren om een beetje meer ‘mens’ te worden en op een persoonlijke manier te communiceren met de consumenten. Klinkt eenvoudig maar het is een hele uitdaging om hierin te slagen.
Hoe eraan beginnen? Je hebt 48 uur!
Hoe begin je aan dit leerproces? In de eerste plaats is het belangrijk om te weten waarover je praat en alles begint om jezelf in te schrijven in een sociaal netwerk en er de sfeer op te snuiven. Pas na enkele weken zul je het plezier en het nut van dergelijke omgeving weten te waarderen. Daarnaast raad ik je aan om eens te kijken wat er allemaal over je merk te vinden valt online om zo de taal van de consument opnieuw te begrijpen. Ten derde lijkt het me nuttig om enkele projecten te definiëren die niet te klein en niet te groot zijn om zo het leerproces te activeren.
Je hebt hiervoor exact 48 uur! Een theorie heeft immers aangetoond dat als je plannen hebt om ergens aan te beginnen, je die binnen de 48 uur moet opstarten. Indien niet, dan is de opportuniteit en de creativiteit van het moment verloren.
Steven van Belleghem is Director Brand & Communication Research bij InSites Consulting.





















Bedankt voor het heldere overzicht. Ik geloof nog steeds (call me naïve) dat authenticiteit en integriteit de beste mogelijkheden voor marketing zijn. “je moet je gedragen als een mens” klinkt mij daarom best eng in de oren, al denk ik te begrijpen dat we dan hetzelfde bedoelen. Maar naar mijn beleving gaat het vooral om ‘luisteren’ en niet om ’scoren’, en helemaal met je eens dat dat een verandering vraagt bij marketeers in met name de digitale sector.
Eindelijk worden we wakker.
Het wordt tijd dat marketeers zich eens onder de mensen begeven en uit die marketing ‘toren’ stappen.
Om mensen (consumenten) te begrijpen moet je zelf in hun schoenen durven te stappen. Niet alleen maar kijken en luisteren en dan een fijne tool ter hand nemen.
Nee, wees zelf een gebruiker, doe actief mee, discussieer als mens, denk als mens… en niet als bedrijf.
Het gaat er tegenwoordig gewoonweg niet meer om wat bedrijven en merken willen vertellen aan de consument, belangrijker is het wat de consument een ander weet te vertellen en wil vertellen over het merk of bedrijf.
Daarbij, authenticiteit en integriteit creëer je door je te onderscheiden als merk. En de enige juiste manier om dat te doen is om je te verplaatsen in die consument, te denken als een consument en te praten als een consument. Luisteren alleen is al lang niet meer genoeg.
wil ik een kanttekening bij plaatsen… ga niet als bedrijf dan bezig. Creëer niet als bedrijf een persoon… creëer als persoon een persoon. Dan blijf je pas dichtbij. Jij wordt dan de verwezenlijking van het bedrijf.
@ Eric
Uiteraard. Stap buiten je bedrijf en benader als persoon en consument je eigen bedrijf.
Beste Steven, leuke stats maar je neemt wel een erg lange aanloop om uiteindelijk te concluderen dat communicatie tussen bedrijven en consumenten via sociale netwerken vooral een direct, persoonlijk karakter moeten hebben. Daarnaast ben ik nieuwsgierig hoe je kijkt naar de uitwerking van de punten die je opsomt onder het kopje ‘drie manieren (…)’. Je noemt eigenlijk drie voorwaarden: 1: Maak duidelijk wat de klant aan jouw aanwezigheid heeft, 2: Wees geëngageerd (?) en 3: Wees persoonlijk. Je koppelt dit nergens aan de doelen die een bedrijf kan hebben om al dan niet aanwezig te zijn/te participeren, deze verdieping lijkt me wel noodzakelijk voordat dergelijke voorwaarden gesteld worden?
Ik erger me elke dag nog groen een geel aan marketeers die totaal niet weten waar het over gaat als communitymarketing om de hoek komt kijken. Er is dus nog een enorme weg te gaan, die eerst eens zou moeten doordringen in de Nederlandse marketingopleidingen, met name op WO niveau! Hier wordt vrijwel niks gedaan met nieuwe media en ontwikkelingen in het medialandschap. Als we de marketeers van de toekomst bekend willen maken met deze materie, zal daar tijdens de opleidingen aandacht aan besteedt moeten worden.
excuses voor 2 slordige spelfoutjes…vrijdagmiddag ;)
- ‘een’ in 1e regel is ‘en’
- ‘besteedt’ in laatste regel is ‘besteed’
Beste Steven,
Dit artikel vraagt om voorbeelden. Vorig jaar hebben twee meiden van 17 jaar de hyve Because I am a Girl opgezet nav het internationale Plan-rapport Because I am a Girl- the state of the world’s girls.
Dit heeft geresulteerd in een landelijke campagne Because I am a Girl van kindgerichte ontwikkelingsorganisatie Plan Nederland en een hyve die inmiddels is gegroeid naar bijna 30.000 leden. Inmiddels beheren we ook zelf de hyve, maar inderdaad wel persoonlijk. Dit is overigens niet eng, maar ontzettend inspirerend. Negatieve geluiden en beelden die Plan Nederland zeker kent, kunnen we direct beantwoorden, toegeven en laten zien hoe we het nu anders doen. Positieve geluiden kunnen we meteen op inspelen en handreikingen voor doen indien nodig.
Voor wat betreft de 3 voorwaarden, gebruik de 48 uur die gesteld worden en zie daar de verdieping om wel of niet te participeren erin.
Uiteraard sta ik ontzettend open voor je reactie hierop. En dat mag uiteraard via http://becauseiamagirl.hyves.nl
Aansluitend bij Sjef en het vrijdagmiddag-gevoel:
Negatieve geluiden en beelden die Plan Nederland zeker kent, kunnen we direct beantwoorden, uitzoeken, verklaren en verbeteren en laten zien hoe we het nu anders doen.
[...] Marketeers weten vaak niet waarover ze spreken! [...]
Personaliseren is inderdaad een belangrijk aspect op social media sites.
Zowiezo ben ik van mening dat men altijd op zoek is naar waarde. Biedt dit dus ook op social media sites. Pas nadat je een vertrouwens band hebt opgebouwd kan je eventueel een sales bericht eruit sturen.
Een extra voordeel op social media sites is dat je op bijvoorbeeld Hyves “Groepen” kan oprichten.
Stel dat je een bepaald product hebt dat (om even in te haken op de hyves because i am a girl) interessant is voor dames je met een bericht 30.000 potentiele klanten kan bereiken.
Goed verhaal over Social Media en Netwerken. Prima dat de Social trend wordt onderbouwd met gedegen onderzoek. Vorige week was ik op de Ad:Tech in New York. Daar zag je nieuwe start-ups werkelijk uit de grond spuiten, die zich richten op (open) social. Ik interviewde ook Steve Evans, de Social Media goeroe die zich sinds 1994 al bezig houdt met non-interruptive (dus authentieke en relevante) communicatie. Volgende week staat het interview als podcast op Marketingfacts.
Excuses, het moet natuurlijk Dave Evans zijn: http://www.linkedin.com/in/evansdave.
Hij is Vp bij DigitalVoodoo.
@Sjef – dat is inherent aan het feit dat de mensen die daar lesgeven alleen maar a) al in een ver verleden hunsporen verdiend hebben en b) het een WO is waarbij Wetenschappelijk dingen erg vermoeilijkt. Alle artikelen die je hierover leest zijn namelijk niet wetenschappelijk. Het enige wat wel wetenschappelijk is, is een eventuele panelonderzoek…. maar dan moeten daar dus eerst wetenschappelijk onderbouwde modellen etc. uit voortkomen wil men dit kunnen doceren.
Eigenlijk kun je dus wel stellen dat vanaf nu het nagenoeg onmogelijk is om new marketing aan een WO te krijgen aangezien dit landschap te snel verandert. Het zal dus echt learning by doing moeten zijn (met een gedegen overall kennis van marketing)
[...] Marketeers weten vaak niet waarover ze spreken! [...]