Ondernemen is ontdekken, zeker als starter. Mijn safari langs de weg van dagelijkse dingen, regels en opdrachtgevers is er een van vallen en opstaan. Een bedrijf is zo gestart, maar het draaiende houden is wat anders. Daar kom je in de praktijk wel achter.
De ontdekkingstocht bracht mij van seminar via veldonderzoek naar het felbegeerde KvK nummer. Maar wat betekent VP.A. nu voor mijzelf? Zo startte ik mijn ‘Big Five’ van het dagelijks leven in ondernemersjungle. Die van Vrijheid, Onafhankelijkheid, Trots, Doorzettingsvermogen en Onzekerheid. Een ‘Survival of the Fittest’?
Concept en kennis
Dat je sterk in je schoenen moet staan is een feit. Weten wat je wilt, keuzes maken en kijken of het goed uitpakt. Hoop kan helpen maar daar kun je niet alleen op varen. Een goed concept en geloof in jezelf vormen de basis. De vrijheid die het ondernemerschap geeft zorgt zeker voor extra energie en doorzettingsvermogen om het te laten slagen.
Ik heb in ieder geval nog veel te ontdekken. Waaronder op het gebied van instanties. De Belastingdienst maakt het je niet makkelijker en de juiste verzekeringen afsluiten is niet altijd even overzichtelijk. Toch meen ik dat ik goed op weg ben. Mijn aangiftes gaan op tijd de deur uit en ik heb een arbeidsongeschiktheidsverzekering afgesloten.
Verder vult mijn boekenkast zich met boeken die aansluiten op mijn werkzaamheden als VA. Ik ben een begin aan het maken met de theorie van ‘Getting Things Done’. Een prima hulpmiddel voor een helder hoofd. Het zorgt ervoor dat je niet ook nog onbewust met dagelijkse dingen bezig bent zoals bijvoorbeeld mijn verlanglijstje van boeken. Daar staat onder andere nog ’Het Weekend van Zeven Dagen’ op. Wederom gebaseerd op een betere balans tussen werk en privé. Zo creëer je tijd voor werkzaamheden zoals de dagelijkse dingen.
Dagelijkse dingen
Een never ending story. Van administratie tot acquisitie en van e-mail tot financiën. Mijn ‘to do’-lijstje help mij alles onthouden en dat geeft een goed gevoel. Soms kost het me alleen iets meer tijd dan ik zou willen.
Neem nu de e-mail. Nieuwsgierig als ik ben wil ik het liefst elke minuut van de dag kijken wat er in de inbox binnenkomt. Voorheen schreef ik over het ‘informatiearme digitale dieet’ dat Timothy Ferriss beschrijft in zijn boek de ‘4HWW’. Hoewel ik zeer gedisciplineerd ben lukt het me nog niet om meer dan eens mijn e-mail uit te zetten. Enkel als ik zeer geconcentreerd wil werken. Daar valt dus nog wel wat te leren.
Dan is er nog de boekhouding. Niet mijn meest favoriete klusje. Nou ja, wel natuurlijk als het geld binnenkomt. Dat creëert financiële onafhankelijkheid. Ik probeer alles zo goed mogelijk bij te houden. Begrotingen in Excel en mijn boekhouding doe ik online via Yunoo. Dat bedrijf is eveneens een internet startup waar ik goede ervaringen mee heb als online ondernemer. Gemakkelijk gegevens importeren en met één druk op de knop kan ik zien hoe ik ervoor sta. Én weet wat ik dus nog te doen heb op acquisitiegebied. Een onderwerp dat een aparte vermelding verdiend.
Altijd acquisitie
Acquisitie, een onderdeel dat altijd blijft bestaan. Zonder acquisitie geen klanten en zonder klanten geen bedrijf. Dat hoef ik niemand uit te leggen. Inmiddels ben ik online actief en hoop ik ook zo klanten te bereiken. Met inzet van social media en verschillende netwerken probeer ik meer naamsbekendheid op te bouwen, maar vooral gewoon zichtbaar te zijn. Dat is leuk en levert nieuwe contacten op. Bijvoorbeeld met LinkedIn, waar ik via het netwerk van iemand anders in contact kwam met een PA. Die bracht mij vervolgens weer in contact met een ondernemer die uiteindelijk een opdracht bij mij plaatste.
Met enige regelmaat bezoek ik offline netwerkbijeenkomsten zoals de Open Coffee en hier en daar een evenement. Verder begeef ik me op het gebied van de koude acquisitie. Iets waar ik een enkele keer wat onzeker van word, maar wat ik toch doe. Zo heb ik een lijst samengesteld van interessant bedrijven die passen binnen mijn doelgroep, waaronder de ‘New Media’. Die ben ik gericht gaan bellen en zo heb ik mijn eerste klanten leren kennen.
Nog veel mooier dan koude acquisitie plegen is dat geïnteresseerden mij zélf benaderen voor een kennismakingsgesprek. En dat in deze tijd, dat is fantastisch. Het geeft je bevestiging dat je op de goede weg bent en dat er markt is voor je product. ‘Spread the word’ en dan komt het vast wel ‘via via’ of van ‘mond tot mond’ bij je terug.
Ondersteuning aan opdrachtgevers
Dat het bij je terug komt begin ik ook voorzichtig te merken. Mijn lijst van opdrachtgevers begint zich gestaag uit te breiden. Dat is waar ik het allemaal voor doe met VP.A.
Iedere opdrachtgever is weer een nieuwe ontdekkingstocht. Behoeftes inventariseren, persoonlijk kennismaken, werkzaamheden opstarten, huisstijl onder de knie krijgen en vooral veel communiceren. Ik probeer me aan te passen aan de omgeving van de diverse opdrachtgevers. Zo spreid ik mijn mogelijkheden en zie ik VP.A. langzaam maar zeker groeien. En dat maakt me natuurlijk ongelooflijk trots!
















Leuk verhaal Marloes!Valt me op dat je schrijf dat bijvoorbeeld de administratie een niet al te fijne klus vindt om te doen. Waarom besteed je dit dan niet uit? (als hier budget voor is)Ik besteed het uit en een groot voordeel is dat ik gewoon weet dat het beter en sneller gebeurt, ik er geen zorgen over hoef te maken en dat ik tijd overhoud om energie te steken in dingen waar ik goed in ben.
Ga zo door Marloes: leuke inspirerende stukken! Ik hoop dat je via Frankwatching ook nog wat mogelijke klanten bereikt, dat zou helemaal leuk zijn.
Blijven schrijven, ik lees je graag.
Je zegt: “Begrotingen in Excel en mijn boekhouding doe ik online via Yunoo“Gisteren zelf eens dat Yunoo getest. Ik snap alleen niet hoe je daarin een boekhouding kunt bijhouden. Het zijn alleen de bankgegevens wat je categoriseert. Bij een boekhouding komt wel wat meer kijken (kas, crediteuren, debiteuren, verkoop, inkoop, etc.). Heb ik wat over het hoofd gezien. Wat kan je accountant hiermee? De belastingdienst vind dit denk ik niet genoeg.
@ Danny
Dat is zeker een mogelijkheid om het uit te besteden en dat zal in toekomst misschien ook gaan gebeuren. Voor alsnog doe ik het zelf, is het nog overzichtelijk en kost het me dus niet heel veel tijd. Maar dank voor de tip. Voor advies staat Starting Business op mijn lijstje.
@ Frank
Goede kritische kanttekening. Die accountant ben ik voor alsnog zelf… Omdat mijn boekhouding zeer overzichtelijk is heb ik daarom nog geen professioneel boekhoudkundig pakket aangeschaft. Yunoo gebruik ik inderdaad om mijn inkomsten en uitgaven te categoriseren, daar zie je inderdaad niets over het hoofd ;-) Welke software of pakket gebruik je zelf?
@ MarloesIk deed het zelf allemaal ook in excel en dat doe ik voor een ander bedrijfje nog steeds. Alleen inkomsten en uitgaven. Alleen dat is zeker voor een accountant of controle van belastingdienst niet voldoende. Voor één van de bedrijfjes heb ik nu een accountant en die adviseerden mij http://www.snelstart.nl (op zich de goedkoopste oplossing). Alleen het nadeel is dat je dan de back-up steeds naar de accountant moet sturen en dan zelf even niet verder kan. Zeker omdat we nu ook iedere dag contante transacties doen (inmiddels een oplossing voor, maar wel wat omslachtig). Achteraf gezien was online boekhouden beter geweest. Bijvoorbeeld http://www.twinfield.nl hoorde ik aardige dingen over. Er zijn meer mogelijkheden: http://www.google.nl/search?hl=nl&source=hp&q=online+boekhouden&meta=&aq=1&oq=online+boek
Ik wilde het niet zeggen, maar omdat er op je site taalvaardig staat doe ik het toch:
“Zo spreidt ik ”
Verder leuk stuk en succes met je onderneming.
Hallo Marloes,
Leuke blog!…en de dingen waar je tegenaan loopt als ondernemer zijn zeker heel herkenbaar.
De ideeen van Thimothy Ferriss en de time-management methodiek “Getting Things Done” gaan je zeker helpen om heel succesvol te worden:-)
Ik zag in het verhaal ook dat je op LinkedIn actief bent. Als je het leuk vind kun je met de volgende link http://www.linkedin.com/groups?gid=1934688 toegang krijgen tot de LinkedIn groep “Slim Werken Modern time-management (GTD)”.
In deze groep vind je tips die het werk nog een stuk gemakkelijker kunnen maken. Zeker de tip “Slim Werken met het maandagochtendritueel” is misschien iets om over na te denken.
Succes met je business!
Groet Jochem Kin – SlimWerken.COM
Mooi concept en een mooie site Marloes!
Hi Marloes – je beschrijft wat alle startende ondernemers meemaken – en voor elk van hen is het een volkomen nieuwe ervaring! Iedere ondernemer ervaart de frustratie van overal heen moeten, eindeloze formuliertjes, nieuwe ideeen en vragen over hoe nu verder. En ik denk dat bijna iedereen ook zo’n moment heeft van het “alleen op de wereld” gevoel. Maar gelukkig is dat in de wereld van internet en online connections niet meer het geval, er zijn talloze sites die je kunt gebruiken om je nieuwe onderneming te ondersteunen en je als ondernemer op weg te helpen. Enkelen hebben al gereageerd zag ik :-) en hierbij wil ik mijn steun toevoegen door je op http://www.efactor.com te wijzen – 800,000 ondernemers niet alleen online maar ook “on-Earth” met events waar je als ondernemer wijzer van wordt EN goede contacten op kan doen. Daar word je vast weer helemaal blij van! Marion
Wat een ontzettende leuke blog en zo herkenbaar. Ik ben 10 jaar geleden mijn eerste bedrijf gestart en 1 februari start ik mijn 2e bedrijf… And guess what? Je hebt dan wel meer ervaring, maar sommige dingen blijven het zelfde…
@ Frank en @ Rutger
Beide bedankt voor de tips!
@ Jochem en @ Marion
En zo krijg je weer nieuwe tips en wetenswaardigheden. Ik ga de websites bekijken!
Beste Marloes,
Toevallig ben ik op dit moment voor mijn afstudeeropdracht (CE opleiding) onderzoek aan het doen naar de behoefte aan VPA’s. Daarbij kwam ik bij jouw site terecht, leuk!
Ik was benieuwd of jouw dienstverlening goed loopt en er veel reactie op krijgt (en van wie).
Ik zie uit naar je reactie.
Met vriendelijke groet,
Daniel de Groot