Marketing wordt sociaal: van de 5 P’s naar de 5 A’s

Eens even wat marketingtheorie erin gooien. Vroeger, begin jaren negentig van den vorigen eeuw, heb ik een marketingopleiding gevolgd. Tijdens die jaren heb ik veel theorie over marketing tot mij genomen. Vooral de bekende 5 P’s kwamen regelmatig langs. Zullen we eens kijken wat van dat model heden ten dage nog steeds klopt?

De 5 P’s

McCarthy heeft lang geleden de marketingmix beschreven met de eerste 4 P’s. De vijfde werd er al rap aan toegevoegd:

  1. Product
  2. Prijs
  3. Plaats
  4. Promotie
  5. Personeel of People
  6. Periferie
  7. Packaging
  8. Partners
  9. Presentatie
  10. Proces
  11. Physical evidence

Later werden daar nog vele P’s aan toegevoegd, zoals je hierboven ziet. Met deze P’s kun je de marketingmix zo invullen dat je verkoopt wat je wilt verkopen. Bij de oorspronkelijke mix werd volledig uitgegaan van een theoretisch zendmodel. De producent weet alles van het product, bepaalt de prijs, kiest het distributiekanaal en maakt reclame. Er was geen interactie met de klant mogelijk of nodig. De vijfde P van People was al een enorme stap voorwaarts. Het realiseren dat het kopen van een product of dienst afhankelijk is van de mensen waar je zaken mee doet, was voor veel bedrijven een enorme eye opener. Echt waar!

Marketingblogger Andy Hanselman haakt hier met zijn blog ‘The 4P’s RIP? The New 4P’s of marketing’ verder op in. Volgens hem leven we in een totaal andere wereld sinds de lancering van het originele marketingmodel. Hij beschrijft dit tijdperk als:

“Massive customer choice, overcapacity, 24/7 connectivity, multi-media, global competition, rapid change, information overload and significantly greater market transparency – the customer now has much more control.”

Zijn nieuwe indeling is als volgt:

  • Permission: Succesvolle marketeers van nu, realiseren zich dat je toestemming (permission) van prospects en klanten nodig hebt. Dat betekent dat alles relevant en interessant moet zijn, dat betekent dat je moet targeten en relaties moet opbouwen met mensen die zaken met je WILLEN doen.
  • Participation: Hedendaagse consumenten willen dialoog (and not diatribes!). 76% van de mensen gelooft niet dat bedrijven de waarheid vertellen in advertenties. Vooruitdenkende bedrijven hebben conversaties met hun klanten en prospects.
  • Performance: Dit is waar het om draait, de echte ‘battle ground’ for competitiveness. 49% van klanten vindt dat hun klantervaring ‘saai’ is (bland). “Performing’ means creating a ‘remarkable’ customer experience (that’s ‘remarkable’ as in worth remarking about).”
  • Proliferation: ”Proliferation happens when people start talking about what you do.” Word of mouth wordt steeds belangrijker als het gaat om het bereiken van klanten en potentiële klanten.

De 5 A’s

Hoe verhoudt de inzet van sociale media zich nu met die gouwe ouwe P’s?

Product

Om succesvol met sociale media te werken, moet één ding huizenhoog bovenaan staan: je product of dienst MOET GOED zijn. Jij of je bedrijf moet aanbevelenswaardig zijn. Zolang dat niet het geval is: verwacht er nog niet teveel van. Toch zal er over je product, bedrijf of dienst worden gesproken. Om je dienstverlening te kunnen verbeteren, is het handig om in dit stadium te gaan monitoren. Wat schrijven klanten over je? Wat kun jij met die wijsheid? Om met Jan van Setten te spreken: Zoek MOT met je klanten.

Als je product wel goed is, gaan je ambassadeurs voor je aan het werk. Jij doet je promotie niet meer zelf, dat gaan je klanten volledig belangeloos doen. De kracht van de sociale netwerken speelt hierbij natuurlijk een grote rol. Als jij of je bedrijf in het openbaar, voor iedereen zichtbaar, wordt aanbevolen, is dat veel betere reclame dan wanneer je zelf een tweet zou sturen waarin je meldt dat je goed bent. Het eerste is zeer geloofwaardig, het tweede totaal niet.

Prijs

Bij socialmediamarketing speelt prijs een minder belangrijke rol. Voor prijsbeleving verwijs ik graag naar het boek van Robert Cialdini; Invloed. Daarin staat o.a. “Duur is goed”. Heel kort door de bocht: als je online een uitstekende reputatie hebt en anderen hebben jou of je dienstverlening hoog zitten, dan kun je gerust hoge prijzen vragen. Die hoge prijs is dan geen belemmering om iets bij jou te kopen. Een ander belangrijk aspect van online is natuurlijk dat prijzen terstond te vergelijken zijn. Ook offline, met een app in de winkel.

Plaats

In deze online wereld wordt plaats van ondergeschikt belang. De trend van 2012 is de enorme opkomst van webshops. We hoeven de deur niet meer uit om te gaan winkelen, om naar de supermarkt te gaan. En sterker nog, we hoeven de deur ook niet uit om workshops te volgen, elkaar te spreken, te werken of te coachen. In Nederland zijn we nog erg gericht op fysiek aanwezig bij bijvoorbeeld workshops. In de regio Utrecht worden dan ook voor hele volksstammen allerlei trainingen en sessies georganiseerd. Ik vind dat we hard toe zijn aan een andere kijk op leren en anders omgaan met onze tijd. Blended learning (e-learning in combinatie met incidentele “real life” bijeenkomsten) zal steeds populairder worden. Als alternatief voor trainingen en workshops kun je denken aan teleseminars (luisteren aan de telefoon), webinars (kijken en luisteren via de computer), e-learning modules (leer wanneer het je uitkomt). Ik verwacht nog een enorme opmars in e-learning via de iPad. Die apps komen er vast nog aan!

Promotie

Promotie? Dat kun je anno 2012 gerust overlaten aan je klanten. Die kennen je producten of diensten als geen ander. Dat is sociale media marketing ten top. En wil je daar zelf iets aan toevoegen: print werkt nog steeds. Posters in abri’s ook. Maar ook daar kun je direct verwijzen naar je Facebook of Twitterpagina. Zoek de interactie.

Google Ads: doen die niet meer mee? Ja hoor, daar zullen veel bedrijven nog kapitalen aan uitgeven. Zolang ons eerste instinct is om te googlen, blijft dat werken. Maar stel dat we stoppen met googlen en in plaats daarvan alles aan ons netwerk gaan vragen? Wat zou er dan gebeuren? Probeer het maar eens, misschien krijg je zo wel betere en snellere antwoorden. Ik wel, in ieder geval. En ja, adverteren binnen Facebook (en andere sociale media), dat werkt ook. Ook daar verwacht ik de komende jaren veel groei.

De 5A’s

Stel dat we uit zouden gaan van onderstaande 5 A’s? Wat zou er dan gebeuren?

  • Actie van jezelf, in volledige transparantie
  • Alert op wat er gebeurt en wat men (over je) schrijft
  • Aandacht voor je klanten en je omgeving
  • Ambassadeurs van je merk of werk
  • Aantrekkelijkheid van wat je doet

Actie

Wat je doet, deel je.
Wat je niet weet, deel je.
Wat je wel weet, deel je.
Wat mis ging, deel je.
Wat goed ging natuurlijk ook.

Kortom, je bent gewend om te functioneren in een netwerkende omgeving, om prikkels te krijgen, maar ook te geven. En heel belangrijk: om hulp te vragen als je er zelf niet uitkomt. Het maakt namelijk niet uit wat je niet weet. Als je de vraag stelt, zul je zien dat iemand in jouw netwerk het antwoord heeft. Natuurlijk richt je je acties ook op het goed uitvoeren van wat je levert. Wat je doet, moet goed zijn. Beloof je iets op de website of in je voorwaarden? Doe het dan ook!

Alert

Ik adviseer je op twee niveaus alert te zijn en te blijven. Op het macro-niveau: wat verandert er in de wereld, welke verschuivingen vinden er plaats en wat betekenen die voor mij of mijn bedrijf? Trap niet in de passieval:

“… dit type ondernemer gelooft vaak onvoorwaardelijk in zijn eigen product of dienst. Daardoor lopen zij het risico dat, zelfs als het slecht gaat, zij onveranderd door blijven gaan. Ze gaan nóg harder werken, proberen alles nóg beter te doen, maar kunnen door hun eigen passie niet meer objectief naar hun eigen onderneming of naar de markt kijken. Al schreeuwt de markt om aanpassing, dan nog veranderen zij hun koers niet. Deze ondernemers zitten gevangen in hun eigen passieval.” Annemarie van Gaal

Voor nu is het belangrijk om te monitoren wat men over je producten, diensten of over jou schrijft. Bij monitoren blijft het bij lezen en wellicht actie ondernemen. Als je daadwerkelijk contact met die klant gaat zoeken en de klant wilt helpen, spreek je van webcare.

Aandacht

Sociale media heten niet voor niets ‘sociale’ media. Sociaal is gevoel hebben voor wat anderen willen of denken. Sommige mensen hebben dat van nature, die interesse in de medemens, het aandacht willen geven aan anderen. Wil je succesvol met sociale media werken, dan is aandacht voor je medemens onontbeerlijk. Ja, je stelt vragen over de kinderen, hun moeder, het weer, wat ze vandaag eten, enzovoort. Dat zijn vragen die in het normale leven ook worden gesteld. Bij bedrijven is het vaak de spreekwoordelijke koffiehoek waar mensen over dit soort onderwerpen praten. Dat hoort bij het menselijk sociaal zijn.

Als je van jezelf weet dat aandacht geven niet je beste eigenschap is, denk dan goed na over de inzet van sociale media. Je zult – ook als je het uitbesteed hebt aan de communicatieafdeling – niet altijd de impact begrijpen. Waarom moeten gesprekken over koffie en gemiste treinen gaan? Omdat mensen daar nu éénmaal over spreken.

De tip voor nu: beschouw je klanten als veel meer dan een wandelende zak €UR0’s. Al die klanten hebben familie, kinderen, ouders, zorgen, hobby’s, vakanties, etcetera. Als je daar op in kunt spelen bouw je echte relaties op. En juist in deze  tijd van recessie zullen mensen graag zaken doen met menselijke bedrijven. Daar waar je gezien en gehoord wordt. Caroline Rijnbeek, adviseur bij Syntens zegt het al langer: “Klein is het nieuwe groot”.

Ambassadeurs

Waar zouden we zijn zonder onze ambassadeurs? Mensen die in je geloven, die jouw producten of diensten kunnen verkopen alsof hun eigen loopbaan ervan afhangt. Die zijn zo waardevol. Op Facebook zijn ze je fan, op Twitter je volger en in het echte leven gesprekspartners met wederzijds genoegen.

Op sociale media roepen dat je goed bent, heeft echt geen nut. Laat dat aan je ambassadeurs over. Bedrijven moeten ook de dialoog gaan zoeken. En in het openbaar ook hun ambassadeurs bedanken. Tips over wat je wel als bedrijf kunt delen zijn divers. Op een blog is dat inhoud, op Twitter is dat korte berichten met inhoud, maar ook aandacht voor je volgers, op Facebook communiceer je als bedrijf het beste met beeldmateriaal erbij. De lijst is lang. Kom je er even niet uit als bedrijf, vraag dan je ambassadeurs om input.

Aantrekkelijk

Als er online zoveel over je te vinden is en als anderen positief over je bedrijf of je producten oordelen, dan word je vanzelf zo aantrekkelijk, dat je geen acquisitie meer hoeft te doen. De klanten of opdrachtgevers komen vanzelf op je af. Wat je doet, moet je goed doen. Dat staat buiten kijf. Maar als je dat doet, krijg je een enorm aantrekkelijk digitaal spoor.

Winnie the Pooh heeft daar zijn eigen marketingtheorie over:

“That buzzing-noise means something. If there’s a buzzing noise, somebody’s making a buzzing-noise, and the only reason for making a buzzing-noise that I know of, is because you’re a bee. (..) And the only reason for being a bee that I know of, is making honey (..) And the only reason for making honey, is so as I can eat it.” So Winnie the Pooh began to climb the tree.

Als een bedrijf een aantrekkelijk product voor zijn klanten maakt, net zoals honing voor Winnie the Pooh, dan gaan klanten als vanzelf moeite doen om het te vergaren. Succes met je eigen social media marketingstrategie!

Dit artikel is een voorproefje van mijn boek ‘Get Social in Business’, dat in oktober 2012 bij Scriptum zal verschijnen.

Interessant?

Lees dan ook onze andere artikelen over , , , , , .

Reacties

  1. Leuk artikel.
    Heb je er al eens over gedacht om het helemaal uit te laten werken tot lesmateriaal? De HBO opleidingen waarmee ik samenwerk werken nog met marketingtheorieën uit de jaren ’70 en ’80 :)

  2. Hartelijk Dank Jaenet!

    Sorry I can’t speak Dutch, but thank you for the reference and great article – i do like the 5A’s!

    Look forward to seeing the book later in the year!

    (Will there be an English Version, or do I need to start my language training?!!)

    Andy

  3. Wat een geweldig artikel Jeanet! Ik erger me ook ontzettend aan de oude manieren om naar je marketing te kijken. Moest laatst nog mijn marketingplan bijstellen en merk dat ik gewoon stuk loop bij die P’s. Het is niet meer hoe de markt nu in elkaar zit. We zitten niet meer in die push markt, maar in een pull markt. Of zoals Fred Krautwurst van Out of your Box dat zo mooi zegt: je kunt kiezen voor “push & pray” of voor “pull & stay”. Ik vind je nieuwe opzet met de A’s heel treffend en ga zeker in oktober je boek kopen!

    Hartelijke groet,
    Sonja Schaap
    Reflectit | Communicatie

  4. Vergeet de 4C’s en 4V’s niet natuurlijk!
    De tegenhangers van de 4P’s.

    - Product vs. Consumer vs. Validity
    - Price vs. Cost vs. Value
    - Place vs. Convenience vs. Venue
    - Promotion vs. Communication vs. Vogue

    Meer info op:
    http://thisayakorn.hubpages.com/hub/marketing-4Ps-4Cs-4Vs

  5. Goed artikel. En (helaas) soms zeer herkenbaar… Heel veel mensen gebruiken nog dagelijks de verschillende P’s. Bedankt voor het toelichten van de A’s! Daar kunnen we wat mee. Groet, Angelique

  6. Oeps haastige spoed is zelden goed… Het moet zijn: http://www.marketing-menu.nl :-)

  7. Ey Jeanet,

    Goed artikel, prima beschreven! Er is inderdaad een ommekeer in de manier hoe het bedrijfsleven het vak communicatie/marketing moet verstaan.

    Graag zou ik een zesde A toevoegen en wel die van “aanbeveling”. Ik denk deze deze een aparte plaats verdiend in het rijtje. Wij mensen vinden het altijd belangrijk wat onze vrienden vinden/zeggen. Met de vele social media tools wordt het wel erg makkelijk om steeds meer en sneller “vrienden” te maken. Wat zijn vrienden; zoveel mogelijk people like me, of people who we want to be with.

    De klant laat tegenwoordig laat zijn koopbeslissing van steeds meer factoren afhangen. Aanbevelingen spelen hierin een grote rol.

    Groeten,

    Guido Raanhuis
    http://www.twitter.com/GuidoRaanhuis
    http://www.linkedin.com/in/GuidoRaanhuis

  8. @Guido Aanbeveling valt onder Ambassadeurs

  9. Zeer interessant stukje. Weer wat zaken geleerd en stof om over na te denken.

  10. Hi Jeanet,

    Mooi artikel! Mooi om te checken waar de ontwikkeling naar toe gaat, waar ik zelf sta en welke gaten ik zelf ok nog kan opvullen. Nogmaals dank voor je mooie spiegel;-)

    Met een hartelijke groet, Jaldhara

  11. Oooh wat zijn die traditionele vijf P’s er vroeger bij mij ingeramd op de middelbare school! Dus je begrijpt wel dat ik dit een fantastisch artikel vindt, alleen al omdat de vijf P’s steeds meer achterhaald worden.

  12. Natalie Aubel |

    Goed artikel Jeanet. Mijn colleges marketing zijn zeer recent, maar richten zich toch nog op de bekende P’s. Dit zou onder een heel breed publiek bekendheid kunnen gebruiken!

  13. Khalid Azaimi |

    De 5 A’s doen mij erg denken aan het AIDA model.

    - Attention
    - Interest
    - Desire
    - Action

  14. Hi Jeanet,

    Een uitstekend artikel, bedankt voor het delen!

    De uitdaging voor de (online) marketeers is natuurlijk hoe ze de verschillende online channels realtime met elkaar gaan verbinden waardoor ze een compleet beeld (Engagement) krijgen van hun fans, volgers en ambassadeurs. De uitdaging die daar dan weer aan vast zit is hoe deze informatie, Big Data, realtime beschikbaar is zodat er direct en adequaat kan worden gereageerd.

  15. Goed verhaal, Jeanet.

    Kan ik alvast een -gesigneerd- exemplaar van je boek bestellen?

  16. Andre Le Cat André Le Cat |

    Leuk en goed leesbaar artikel! Dank je Jeanet. Heb het gelijk getweet!

  17. Wow! Overweldigd door alle respons. Bedankt voor alle reacties. Antwoorden zal ik hieronder in volgorde zetten.

    @Martin: het boek ‘Get Social in business’ kan natuurlijk uitstekend ingezet gaan worden bij diverse opleidingen. Geen idee hoe ik dat op de agenda krijg bij de diverse opleidingen. Heb je tips, dan hoor ik die graag.

    @Andy: Thanks for your enthousiastic respons. The book will be published in dutch as it is written for the dutch situation. I could have this article translated into english, if you would know a platform to publish it?

    @Sonja: dank voor je enthousiaste reactie. Ik had precies hetzelfde gevoel. En ik zal ijverig doorschrijven, zodat het boek in oktober kan verschijnen.

    @Diederik: dank voor de aanvulling. Het wordt echt tijd voor nieuwe theorieën.

    @Angelique: dank voor je reactie! Graag gedaan.

    @Guido en @Jeroen: dank voor jullie reacties en aanvullingen. De ambassadeurs zijn inderdaad je aanbevelers.

    @Ivo: dank voor je reactie.

    @Jaldhara: dank voor je enthousiaste reactie. Ben blij dat het zo goed gelezen wordt.

    @Johan: helemaal met je eens.

    @Natalie: dan wordt het inderdaad hoog tijd voor frisse, nieuwe inzichten.

    @Rob: social media marketing has just begon. Er staat ons nog veel meer te wachten en natuurlijk gaan bedrijven dat ook inzien.

    @Wouter: dank je! En natuurlijk kan dat. Ik maak de komende tijd een google doc aan voor de voorinschrijving, met signering. Let op mijn twitter account.

  18. Erg interessant artikel, omschrijft precies waar de gemiddelde marketingstrateeg deze dagen tegenaan loopt. De hele band met de consument is verandert. Het is niet alleen zaak om de klant je fysieke winkel binnen te krijgen in de overvolle winkelstraat maar ook in de webshop tussen alle andere (soms goedkopere) alternatieven.

    Zelf help ik diverse bedrijven vanuit http://www.impromarketing.nl om hen te helpen hun marketingstrategie van de 4P’s om te zetten naar de 4A’s

  19. Kleine voetnoot: De P’s zijn op sommige vlakken wellicht achterhaald, maar ze vormen wel de basis voor diverse traditionele en moderne marketingstrategieën (bijv. Ansoff, Kotler, Porter, etc). Belangrijker nog is dat ze kwantificeerbaar zijn en in derhalve instrumenteel zijn in de (wetenschappelijke) ontwikkeling van marketing als een serieus vakgebied. Vergeet daarbij niet dat de rapportage richting de aandeelhouders over het algemeen juist in eenheden van product, prijs, plaats en promotie geschiedt.

    De 5 A’s geven m.i. een tendens weer. Ze tonen op een toegankelijke, begrijpelijke manier de hedendaagse ontwikkeling van de marketing richting customer centricity en de functie van o.a. social media daarbij. Die A’s zijn op zichzelf helemaal niet nieuw. Om een voorbeeld te geven: De A van Aandacht zit ook al overduidelijk in de waardestrategie ‘customer intimacy’ van Treacy en Wiersema uit 1993 wat een differentiatie is van Porter’s strategieën uit de jaren ’80. De andere A’s zijn evenmin uniek. En daar is ook niets mis mee, want wat ze goed doen is de status quo duidelijk maken aan iedereen die probeert de invloed van het huidige medialandschap op de marketing te begrijpen. Het enthousiasme in de reacties onder dit artikel is daar een duidelijke getuigenis van.

    Het zou mooi zijn als de A’s kwantificeerbaar waren. In de praktijk blijken de marketing metrics lang niet zo sexy als de 5 A’s helaas.

  20. Goed artikel en ben het eens met mijn voorganger Martijn. Lees je de inhoud van de 5A’s dan is het niet nieuw. Al lange tijd is bewezen dat mond-tot-mond reclame de beste reclame is die je kunt hebben (Aantrekkelijk, Ambassadeurs). Alert zijn en Aandacht hebben past ook bij de ‘old-schoolmarketing’. De komst van Social media geven de 5A’s wel een veel hogere prioriteit. Ze worden belangrijker. Social media is een krachtig middel die voor verschillende (marketing)doeleinden ingezet kan worden en vereist een sociale manier van denken, werken en omgaan met je omgeving, maar om de 5 p’s nu overboord te zetten? Dit is misschien wel je basis die gewoon altijd goed voor elkaar moet zijn, je basis voor het succesvol inzetten van social media.

  21. Hi Jeanet,

    Goed verhaal.

    We hebben dus nu al bijna een alfabet aan Marketing letters:

    De “oude” 4/5 P’s Product, Prijs, Plaats, Promotie en People.
    Dan hebben we Andy Hasselmans 4 P’s:Permission, Participation,
    Performance en Proliferation.
    Dan hebben we 5 sociale A’s: Actie, Alert(heid),Aandacht, Ambassadeurs en Aantrekkelijkheid.
    En dan is er ook nog een AIDA model: Attention, Interest,(zie de eerste 2 sociale A’s) Desire, Action, soms nog aangevuld met de S van Satisfaction en de C van Conviction.
    Een leuk artikel hierover ook op: http://bit.ly/paarsekoe

    Wat hebben we toch een leuk vak!

    Succes met je boek Jeanet.

  22. Bedankt voor jullie reacties. Nog even reageren op de laatste comments:

    @Andre: bedankt voor het tweeten!

    @Yvonne: dank je wel!

    @Martijn: dank voor je waardevolle aanvulling. De 5P’s worden ook nog uitgebreid beschreven, maar in het social media tijdperk kom je er daar niet meer mee. Het meten en kwantificeren van de ‘softe’ tools komt ook steeds beter op gang.

    @Petra: wat je doet moet gewoon goed zijn, daarna is de inzet van social media een grote aanjager.

    @Rutger: dank voor je alfabet aanvulling. We hebben zeker een leuk vak ;)

  23. Marloes Spekschate |

    Goed artikel. Alleen gaat de p van plaats niet alleen over waar je het verkoopt maar waar laat je je bedrijf/product zien…

    1. Dag Marloes,

      Dat is ook zeker zo! Bedankt voor de aanvulling.
      Groeten, Jeanet

  24. Dennis de Waard |

    Hi Jeanet,

    Ik ben bezig met het schrijven van een ondernemingsplan. Om te beginnen zoek je hiervoor een template uit wat het beste bij je past. Alle templates die voorbij kwamen gingen uit van de 5P’s… Ik zat al een tijdje tegen het marketing hoofdstuk aan te hikken. Gevoelsmatig was de oude indeling niet van toepassing voor mij maar wat dan wel? Dankzij jouw artikel ben ik eruit. Dank daarvoor!

    1. Dag Dennis,

      Wat fijn om te horen! Ik deel je onderbuikgevoel. Ik kon ook niks meer de 5 P’s.
      Graag gedaan en succes met je onderneming!

      Groeten, Jeanet Bathoorn

Plaats een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn met een * aangegeven.