5 socialmediatrends voor 2027
Social media in het algemeen ontwikkelt zich erg snel. Toch begint nu al duidelijk te worden in welke richting de diverse socialmediaplatformen zich het aankomende jaar zullen ontwikkelen. Hoewel de platformen van elkaar verschillen, beginnen ze op sommige vlakken steeds meer naar elkaar toe te bewegen als het om trends gaat. Vandaag neem ik je mee in de algemene socialmediatrends van 2027.
1. Van social media naar media
Deze zal je wellicht niet verrassen na mijn artikel van augustus en het is zeker ook niets nieuws. Social media wordt steeds minder afhankelijk van een sociaal netwerk en steeds meer een plek voor entertainment. Ongeacht of je kijkt naar Instagram, TikTok, Facebook, YouTube of LinkedIn: op al deze platformen worden series en content met entertainmentwaarde steeds belangrijker.
Vooral op platformen zoals YouTube en Instagram is er iets interessants aan de gang. Wereldwijd heeft YouTube op dit moment meer dagelijkse kijkers dan Netflix, een van de grootste streamingplatformen.
Instagram probeert dit succes na te streven en heeft daarom in december 2025 in de Verenigde Staten Instagram for TV gelanceerd. Met deze app kun je Instagram Reels bekijken op je smart-tv. Dit is niet de eerste keer dat Instagram de concurrentie probeert aan te gaan. In 2018 lanceerde Instagram al IGTV. Dat was een losse app die grotendeels hetzelfde werkte als YouTube, maar helaas niet hetzelfde succes had. Het werd later vervangen door Reels.
Door deze ontwikkeling en het veranderde gedrag van gebruikers verwacht ik dat entertainmentwaarde in 2027 nog belangrijker gaat worden voor alle socialmediakanalen. Ze concurreren nu namelijk niet meer alleen met elkaar om de aandacht van gebruikers, maar ook met streamingdiensten zoals Netflix.
2. Algoritmes worden slimmer
De tweede trend sluit aan op de eerste trend. Entertainment wordt niet alleen belangrijker, maar algoritmes worden ook slimmer. Dit betekent dat gebruikers content aangeboden krijgen die nauw aansluit op hun behoeften.
Op dit gebied zie ik twee dingen steeds meer gebeuren. Het eerste is dat de levensduur van content langer wordt. Is de content relevant voor gebruikers, dan biedt het algoritme deze aan, ongeacht wanneer deze is gepost. Ik zie zelf op YouTube en Instagram steeds vaker content in mijn aanbevelingen die soms maanden of jaren oud is. Ik zie dit ook steeds vaker op andere platformen gebeuren. De content is daarbij wel relevant en past in de rest van de content die ik te zien krijg.
Voor organisaties kan dit positief zijn. Dat betekent namelijk: hoe relevanter je content, hoe langer deze zichtbaarheid blijft genereren.
Het tweede wat ik zie gebeuren, is dat gebruikers zo gewend zijn dat content precies bij hen aansluit dat ze in de war raken wanneer dat niet het geval is. Dit fenomeen wordt online vaak de ‘bean soup theory’ genoemd.
The bean soup theory verwijst naar een TikTok uit 2023 waarbij een contentmaker een kooktutorial had geplaatst voor bonensoep. Het TikTok-algoritme had de video vervolgens verspreid, maar ook aan mensen die geen bonensoep lusten. Dit leverde veel comments op waarin mensen zich met name uitspraken over het feit dat ze geen bonensoep lustten, in plaats van dat ze verder scrolden en dachten: dit is niet voor mij. Dit voorbeeld laat zien hoe gewend de gebruiker is geraakt aan het feit dat het algoritme zo scherp op hen is afgestemd, dat ze een contentmaker afrekenen op het feit dat de content niet aansluit bij hun behoefte.
Als ik zie hoe de algoritmes zich ontwikkelen, verwacht ik dat dit fenomeen alleen maar sterker gaat worden op alle socialmediaplatformen. Dit betekent voor organisaties dat het nog belangrijker wordt dat content wordt afgestemd op de behoefte van de doelgroep of kijker om relevantie te vinden.
3. Influencer content voor AI-chatbots
Merken zijn begonnen met content maken en plaatsen om te beïnvloeden wat AI-chatbots over hen zeggen, volgens Ad Age. Dit komt omdat mensen steeds vaker ChatGPT, Claude en Gemini vragen om productaanbevelingen. De bedrijven die dit op dit moment doen, besteden zo’n 20% à 30% van hun partnerschappen met influencers aan AEO (answer engine optimization).
De content en video’s die deze influencers maken, draaien niet om hoe het eruitziet, maar om woordkeuze. Hierbij is het belangrijk dat het contentstuk een precies antwoord geeft op een vraag die iemand stelt en dat het AI-model de informatie kan lezen. Daarbij is het voor AI-chatbots niet belangrijk of iemand veel volgers heeft of niet. Influencers met weinig volgers, maar veel nichecontent, worden vaker geciteerd door AI dan influencers met veel volgers en diverse contentonderwerpen. Dit komt omdat AI de niche influencers ziet als experts op hun gebied en graag expertbronnen gebruikt.
Deze bedrijven kiezen dus met name voor kleine influencers met een niche. Daarnaast laten ze meerdere influencers het antwoord geven op een specifieke vraag om de kans te vergroten dat AI hun antwoord overneemt.
Met name op platformen als YouTube valt nu veel te halen, omdat AI die meer aanhaalt dan andere socialmediaplatformen. Dit komt doordat YouTube voor elke video een openbaar transcript genereert, wat voor AI makkelijker te lezen is.
Ik verwacht daarom dat creator marketing in 2027 een extra doelgroep krijgt: AI. Niet alleen mensen worden beïnvloed door creator content. Dat geldt ook voor de informatie waarop AI-systemen zich baseren wanneer ze vragen van mensen beantwoorden. Daarmee wordt creator marketing niet alleen een manier om zichtbaar te zijn voor mensen, maar ook om zichtbaar te worden in de antwoorden die AI aan hen geeft.
4. Bereik wordt steeds meer gedeeld
Sinds september is het ook mogelijk om op LinkedIn een collab post te plaatsen. Met deze update voegt LinkedIn zich bij Instagram, YouTube, TikTok en Facebook, waar dit al mogelijk was.
Deze ontwikkeling zorgt voor minder dubbele content op de socialmediaplatformen, maar draagt ook bij aan de zichtbaarheid van contentmakers onder een gedeeld publiek. Door collab posts op de juiste manier in te zetten, kun je je zichtbaarheid vergroten bij een gedeelde doelgroep die jou wellicht nog niet kent.
Daarmee verandert ook de manier waarop accounts met elkaar concurreren om bereik. Waar organisaties voorheen vooral probeerden om zoveel mogelijk mensen vanuit hun eigen account te bereiken, kunnen ze via collab posts steeds makkelijker gebruikmaken van elkaars bestaande publiek. Het gaat daardoor niet alleen meer om wie de grootste community heeft, maar ook om welke accounts en organisaties elkaar inhoudelijk kunnen versterken. Ik verwacht dat deze vorm van gedeelde distributie in 2027 belangrijker wordt en dat we daardoor meer samenwerkingen tussen accounts, makers en organisaties gaan zien.
5. Content wordt steeds minder taalgebonden
Voorheen moesten organisaties echt kiezen in welke taal ze content plaatsten om bepaalde doelgroepen te bereiken.
Sinds een jaar heeft YouTube een optie waarmee je video’s met behulp van AI ook kunt dubben in diverse talen.
Instagram is hier ook al enige tijd mee aan het experimenteren. Dit betekent dat, ongeacht welke taal er wordt gesproken, AI de content omzet naar de taal waarin de kijker zijn telefoon heeft ingesteld. In het geval van Instagram lijkt het soms niet eens gedubd. Het platform gebruikt ook AI om de mondbewegingen aan te passen, zodat ze bij de taal waarin de content wordt vertaald passen. Het lijkt dan bijvoorbeeld net alsof iemand echt Spaans praat, terwijl diegene eigenlijk Engels spreekt.

Op TikTok kan dit op dit moment alleen door middel van closed captions.
De ontwikkeling staat nog in de kinderschoenen, maar kan grote gevolgen hebben voor de manier waarop content wordt verspreid. Taal is nu nog een belangrijke beperking wanneer organisaties een internationaal publiek willen bereiken. Als AI-content steeds beter kan vertalen, dubben en aanpassen aan de kijker, wordt het mogelijk om dezelfde content veel makkelijker bij verschillende taalgebieden onder de aandacht te brengen. Ik verwacht daarom dat taal in 2027 een steeds kleinere rol gaat spelen in de distributie van socialmediacontent. Niet omdat culturele verschillen verdwijnen, maar omdat content technisch gezien steeds makkelijker over taalgrenzen heen kan worden verspreid.
Wat betekent dit voor 2027?
Als ik naar deze ontwikkelingen kijk, zie ik één duidelijke rode draad. Social media wordt steeds minder een plek waar organisaties simpelweg content publiceren en steeds meer een distributienetwerk waarin algoritmes, creators en AI bepalen wie welke informatie te zien krijgt. Voor organisaties betekent dit dat alleen goede content maken niet meer genoeg is. Je moet ook nadenken over waar je content terechtkomt, voor wie deze relevant is en zelfs welke rol AI daarin kan spelen.
Hoe social media er eind 2027 precies uitziet, weet natuurlijk niemand. Maar één ding lijkt mij duidelijk: de grenzen tussen social media, media, creators en AI worden steeds vager. En juist daar liggen de interessantste ontwikkelingen voor de komende jaren.

