Pukkelpop, het populaire Belgische muziekfestival in Hasselt-Kiewit, werd gisteren hard getroffen door noodweer. De manier waarop het nieuws, de communicatie en de hulpverlening tot stand kwamen rond het Pukkelpop-drama was tot op heden ongezien. De slagkracht, de snelheid en de breedte van de mobilisatie via ‘sociale’ media was bijzonder opmerkelijk.
Op Pukkelpop verwoestte een bijzonder fel onweer verschillende festivaltenten en stond de hele weide blank. Wat een feest moest worden, is ontaard in een totale ravage, met verschillende doden en tientallen zwaar- en lichtgewonden. Het festival werd stopgezet als gevolg van de gebeurtenissen. Een zwarte bladzijde in de Belgische muziekgeschiedenis.
Op andere grote festivals vielen in het verleden soortgelijke drama’s te betreuren. In Roskilde kwamen in het jaar 2000 verschillende mensen om het leven tijdens een optreden van de band Pearl Jam, en onlangs nog lieten 4 mensen het leven tijdens een country-festival in de Amerikaanse staat Indianapolis door barre weersomstandigheden. Maar de manier waarop het nieuws, de communicatie en de hulpverlening tot stand kwamen rond het Pukkelpop-drama was tot op heden ongezien.
Sociale media breken het nieuws & worden bron van communicatie
Het dramatische nieuws van Pukkelpop werd tijdens de gebeurtenissen razendsnel verspreid via Twitter en andere sociale media. Wie op Twitter de hashtag #pp11 volgde, kon de situatie ter plekke live volgen. Duizenden berichten over de ramp vulden al snel de ‘social streams’ van verschillende netwerken.
Onder die berichten konden we een aantal types identificeren:
- De horrorberichten: mensen die hun ongeloof uitten over de situatie en de apocalyptische beelden waarvan ze getuige waren.
- De verslaggeving: festivalgangers die live berichtten over de evolutie van de situatie en de toestand van de slachtoffers.
- De noodberichten: mensen die door de ravage vrienden waren kwijtgeraakt en via Twitter contact probeerden te zoeken met elkaar.
- De echoberichten: mensen die niet zelf aanwezig waren op het festival, maar de berichten van ooggetuigen verspreidden via hun eigen netwerk. Vooral op Twitter, dat aan de basis geen puur conversatie-platform blijkt, maar veeleer een soort broadcasting platform. Wat blogs hebben betekend voor het laagdrempelig publiceren van berichten op het internet, betekent Twitter vandaag voor de verspreiding van berichten.
- De opinieberichten: meningen over het al dan niet afgelasten van het festival, over de communicatie rond het noodweer, over de aanpak van de evacuatie, over de rol van de organisatie etc.
- De adviesberichten: verschillende mensen die tips gaven aan de festivalgangers om bijvoorbeeld te sms’en, en niet te bellen naar het thuisfront, vanwege het overbelaste netwerk.
- De rouwberichten: steunbetuigingen aan de slachtoffers en betrokken families. Op Facebook werden al snel verschillende rouwpagina’s geopend waar mensen hun medeleven konden betuigen: Pay your respects en RIP slachtoffers noodweer Pukkelpop’11.
- De checklistberichten: er werd gevraagd aan de festivalgangers om via de hashtag #ppok te laten weten dat ze oké waren, zodat vrienden en familie op de hoogte konden worden gesteld.
Twitter nam hier helemaal de rol van de telecomoperatoren over, die door de overbelasting van hun netwerken buiten werking waren. Op Facebook werd meteen een Pukkelpop ‘Safehouse’ aangemaakt, waar slachtoffers, vrienden en familie elkaar konden terugvinden.
Maar het meest bijzondere was zonder twijfel de ongeziene golf van solidariteit die op gang kwam via de verschillende sociale media. Via de hashtag #hasselthelpt boden tientallen mensen uit de buurt meteen onderdak, kleren en verzorging aan de gestrande jongeren. Niet veel later boden ook andere Vlaamse steden hulp aan via de tags #genthelpt, #antwerpenhelpt, #brusselhelpt.


Anderen stelden dan weer hun persoonlijke WiFi-kanalen open, zodat er voldoende bandbreedte beschikbaar was om de duizenden jongeren in en rond het Hasseltse te laten communiceren. Prachtige initiatieven van een jonge, geconnecteerde generatie.


Door de overbelasting van de netwerken, riepen Twitteraars de slachtoffers ook op om nummers door te sturen, zodat zij in hun plaats contact konden opnemen met het thuisfront.


Ook verschillende bedrijven toonden zicht solidair en boden faciliteiten als slaapplaatsen, parkeerplaatsen en internethotspots aan de festivalgangers.



En de ‘influencers’ gebruikten op hun beurt massaal hun grote netwerk om alle hulpboodschappen een breder draagvlak te geven. Bekende Belgische Twitteraars als @netlash, @lamazone, @joke, @fdgraeve, @patrickdewitte en vele anderen deden al het mogelijke om het bereik van de hulpboodschappen zo groot mogelijk te maken.
Welke lessen kunnen we hieruit trekken?
Het is bijzonder moeilijk om een verwoestend noodweer als dit goed in te schatten en als organisatie perfect voorbereid te zijn op een dergelijk scenario. Een ramp als deze was hoogstwaarschijnlijk niet te vermijden. Maar we kunnen wel een aantal belangrijke lessen trekken rond de rol van media en communicatie in dit geheel.
- Media is een matrixmodel geworden: klassieke media hebben duidelijk niet langer het monopolie op nieuwsverspreiding. Mediadistributie is een samenspel geworden van een brede beweging van gewone burgers, organisaties, (lokale) overheden en bedrijven, die de mogelijkheid krijgen om te communiceren op eenzelfde schaal als de klassieke nieuwskanalen. De traditionele mediaspelers moeten hun positie zoeken in dit nieuwe verhaal en ook in de social ‘streams’ een relevante rol van betekenis gaan spelen.
- ‘Accidental journalism’ eerder dan ‘Citizen journalism’: een aantal jaar terug hadden we de mond vol van ‘user generated content’, waarbij gewone mensen steeds meer de rol van journalist op zich zouden gaan nemen. Vandaag zien we dat het hele ‘user generated content’-verhaal al bij al blijkt tegen te vallen. De meeste mensen hebben geen uitgesproken mening, of zijn eenvoudigweg niet creatief genoeg om voor een lange tijd een publiek te onderhouden. Veel krachtiger is het fenomeen van ‘accidental journalism’: door de sterke verspreiding van smartphones met internet en camera kan er niets meer in de wereld gebeuren waar geen getuigen bij staan. Die gebeurtenissen worden meteen gecapteerd en verspreid via sociale media. Klassieke media zullen in de toekomst hierdoor zelden nog het nieuws echt kunnen ‘breken’.
- De symbiose van klassieke en nieuwe media krijgt stilaan vorm: opvallend hoeveel ‘footage’ in klassieke media van de Pukkelpop-ramp afkomstig was uit sociale media: beelden van mensen die met hun smartphone het drama hadden gefilmd, weliswaar in lage kwaliteit maar wel ‘tijdens’ het gebeuren en niet achteraf, wat de authenticiteit een totaal nieuwe dimensie geeft, die klassieke media vrijwel nooit hebben kunnen bieden. Klassieke media integreerden ook Twitter-widgets op hun eigen nieuwskanalen, wat aantoont dat ze stilaan meer aandacht schenken aan de kracht van sociale media als nieuwsbron.
Maar het komt er nu vooral op aan om een stap verder te gaan, en niet alleen materiaal uit sociale media te integreren op de eigen traditionele kanalen, maar ook zelf actief en relevant aanwezig proberen te zijn op de nieuwe digitale kanalen. - Media komen los van hun format: waar vroeger media heel gescheiden kanalen waren met hun eigen formats, zien we dat die unieke karakteristieken (kranten en magazines in print, televisie visueel, radio auditief) steeds meer vervagen. Media zullen zich in de toekomst veeleer als merk en als ‘community’ onderscheiden dan als format.Een mooi voorbeeld hiervan zijn de Twitter berichten van het weekblad Humo op Twitter na de ramp:


- Journalisten worden meer mens: bij alle mediahuizen zijn er nu al mensen die helemaal mee zijn met sociale media. Zij zijn dan ook de eersten die effectief de brug slaan tussen de brede communicatiestroom van de massa en de klassieke media. Ze worden een soort tussenvorm tussen het media-instituut waar ze voor staan en de mens, het individu dat ze op Twitter zelf zijn. De berichten die zij versturen zijn vanuit persoonlijke naam, maar hebben anderzijds ook een link met de traditionele kwaliteit waar de media voor staan. Dit is waarschijnlijk één onderdeel van de toekomstige journalistiek: de mensen achter de media-merken worden veel meer zichtbaar. Meer dan ooit zullen mediamerken – onder impuls van de directe communicatie via sociale media – een verzameling zijn van de mensen die achter het merk zitten.
- Er is behoefte aan een nieuw soort crisiscommunicatie afgesteld op de nieuwe kanalen: misschien wel de belangrijkste les die kan worden getrokken is dat de regels voor crisiscommunicatie aan herziening toe zijn. Op Twitter en andere sociale media kwam bijzonder veel informatie naar voor, maar veel van die informatie was gebaseerd op speculatie en geruchten bij gebrek aan officiële communicatie via de nieuwe kanalen. Crisiscommunicatie vanuit bedrijven, overheden, hulpdiensten en media moet dringend aangepast worden aan de huidige digitale realiteit, zoals Clo Willaerts (@bnox) ook al aangaf op de Belgische Radio1.
Een prachtig voorbeeld is wat @DeFlik (Steven De Smet, hoofdcommissaris van Politie Gent) deed op Twitter om de gestrande festivalgangers vanop Pukkelpop in Gent op te vangen:


Wat op Pukkelpop is gebeurd, is bijzonder dramatisch en heeft diepe wonden geslagen. Maar laat ons vooral onthouden hoeveel oprechte solidariteit de nieuwe, jonge generatie in een mum van tijd op gang heeft gebracht via sociale media. En welke snelheid en impact de communicatie rond de ramp hierdoor heeft gekregen.
Tijdens de Pukkelpop ramp namen gewone burgers op verschillende fronten het initiatief. Zij brachten live het nieuws via de nieuwe digitale kanalen (en gaven hiermee het voorbeeld aan de media), zij stelden hun persoonlijke faciliteiten ter beschikking aan de slachtoffers via sociale media (en gaven hiermee het voorbeeld aan de omliggende bedrijven en organisaties) en zij verzorgden de eerste crisiscommunicatie (en gaven hiermee het voorbeeld aan de overheid). Hopelijk volgen de klassieke mediaspelers, overheden en hulpdiensten snel dit voorbeeld.
We hebben ‘sociale’ media nu echt aan het werk gezien.











We hebben een analyse gemaakt van het Twitter gebruik tijdens de laatste 24u ivm Pukkelpop. Je kan het artikel lezen op onze blog http://bit.ly/qouYfh.
Er is daar trouwens al een interessante discussie opgang gekomen over het gebruik van social media in crisissituaties!
Ik was er bij daar en het was indrukwekkend om te zien hoe het gebruikt werd. Op de schermen (die nog recht stonden) en radio werd ook opgeroepen om Twitter te gebruiken, want telefoon en sms netwerk lag plat.
Mooie analyse, proficiat
Mooi, uitputtend verhaal, mannen!
“We hebben ‘sociale’ media nu echt aan het werk gezien.”
Zag in een van de vele andere verhalen over dit onderwerp eerder vandaag de link met de rellen en chaos in Engeland, waar precies die “sociale media” tot “asociale” media waren verworden. Twee voorbeelden, zeer kort op elkaar. Het is een rare nieuwszomer.
Dank Dado en Jo voor dit goede blog met een aantal interessante (nieuwe) inzichten voor mij. Ik plaats hem door, als jullie het goed vinden, naar mn site (crisiswerkplaats.nl).
groet van Ina
@Ina Strating: Fijn dat je (en trouwens ook vele anderen, hier en op Twitter) enthousiast bent over het artikel! Mag ik je wel verzoeken om alleen een samenvatting of verwijzing op je eigen site te plaatsen? En dat liefst met bronvermelding (namen auteurs en Frankwatching). Alvast hartelijk dank!
Ook van mijn kant een groot compliment aan Jo en Dado voor deze prachtige analyse!
@Ronny: interessante analyse, bedankt!
@Alexander bedankt voor je reactie, hopelijk ben je goed thuisgekomen en ben je kunnen bekomen van de situatie!
@Marloes: dankje Marloes!
@matthijs: klopt, denk ook nog aan de revoluties in Egypte, Tunesië,…waar sociale media een grote rol speelden in de distributie van nieuws & hulp
@Ina: dank voor je feedback, appreciëren we heel erg
@Frank: tnx
Wat een geweldig artikel. Zorgt bij mij i.i.g. voor nieuwe inzichten m.b.t. ‘De kracht van social media’!
@Jeremy: dankje!
@Frank Janssen Uiteraard respecteren wij auteursrechten!
En alle critici ten opzichte van social media ‘het creëert afstand want het is virtueel’ (incl onze Bea) bij deze is het tegendeel toch wel echt bewezen!
Volgens mij heeft de VRT dit artikel ook gelezen :) Er waren een aantal zeer herkenbare elementen in Terzake zoals de type berichten die op twitter verschenen.
Beste Jo, Dado,
Interessant, zonder twijfel, bedankt om deze inzichten te delen. Wat we ons tijdens een discussie hieromtrent afvroegen is, of we kunnen opmaken uit die talrijke tweets of de hulp ook effectief aankwam bij wie het nodig had? Is die hulp gebruikt? Heeft iemand zijn vriend(in), broer, zus terug gevonden dankzij Twitter? Enz.
Greets, D.
@Luc
De VRT heeft het artikel inderdaad op voorhand gekregen, én met één van de auteurs gesproken. Dat helpt ;-)
Jo
@Jo Caudron: Mooi dat je bij de uitzending van Terzake betrokken was!
@Ina Strating: Prima! En samen met Lydia veel succes toegewenst met Crisiswerkplaats.nl, dat ziet er goed uit!
even te moe om het verhaal volledig te lezen en ik ben ervan overtuigd dat social media zijn rol heeft gespeeld, maar ik heb vandaag ook wel gehoord van een goede vriend die echt vergroeid is met zijn iphone en vannacht op de camping zat dat het hele #hasselthelpt verhaal niet echt is doorgedrongen op de camping, omdat het mobiele internet grondig verstoord bleef. daar is dus nog wel wat werk aan
Het was niet de eerste ramp en zal ook niet de laatste ramp zijn waarbij Twitter weer eens ‘wint’ van alle andere communicatie en media. Helaas… de klassieke media en hulpdiensten begrijpen (vaak) nog steeds niet dat Twitter niet wil winnen. Degene die via Twitter hun hulp aanboden zijn gewone mensen met het hart op de juiste plaats.
@Hilke
Denk dat dat wel klopt. Slechts een kleine groep zal toegang gehad hebben. En nog een kleiner deel had waarschijnlijk de zin en/of de common sense om er ook naar te kijken. Maar toch heb je maar enkele honderden mensen nodig op die vele tienduizenden, om het te laten werken. Zij zetten het digitaal virale verder in de echte wereld: wat ze lezen en weten vertellen ze door aan mensen die op dat moment niet geconnecteerd zijn.
Het is eigenlijk verbazingwekkend dat het sowieso al zo’n effect heeft gehad, gezien het kleine aantal mensen op Twitter of met smartphones in België. Als je weet dat binnen enkele jaren dit enorm zal zijn toegenomen, dan krijgen we een idee van hoe het in de toekomst impact zal hebben.
Als laatste: deze hele discussie doet me denken aan de opkomst van het internet 15 jaar geleden. Ook toen werd gesteld dat de impact beperkt was, dat er amper mensen op het net zaten, … En nu zijn er veel zaken, winkels, banken en diensten (denk aan het staatsblad, het telefoonboek, Rabobank.be, …) die enkel nog op het internet bestaan.
Beste groeten,
Jo
Mooie analyse, in tegenstelling tot de rellen in Londen kunnen sociale media dus wel van groot nut zijn. Ook veel respect voor de mensen die vele festivalgangers uit de nood geholpen hebben.
Groeten
Arno
Zelf was ik in het buitenland toen het gebeurde en ik kon dus weinig meer dan tweets naar mijn volgers re-tweeten.
Wat ik erg stuitend vond, echter, was dat er reclameboodschappen verschenen “op de kap van” de #tags zoals #pp11 en zelfs #hasselthelpt. Een verklaring kan zijn dat er software is die #tags oppikt die op een korte tijd veel vernoemd worden en met die tags reclameboodschappen tweeten. Wellicht niet te vermijden, maar erg pervers bij een dergelijk drama.
Het goede nieuws is wel dat de twee accounts die dergelijke tweets plaatsten enkele uren later reeds verdwenen waren.
Wat zou een #tag kunnen zijn die dergelijke tweets markeert en uiteindelijk onmogelijk maakt? Zelf gebruikte ik #fail maar wellicht zijn er sterkere.
We kunnen dit zelf als twitter-gebruikers regelen, daar hebben we geen overheid voor nodig.
Goed verhaal, trieste gebeurtenis.
Goed artikel! Zeer duidelijk en helder uiteengezet over de werking van sociale media tijdens een (inter)nationale ramp. Dit biedt hoop en liefde voor de toekomst!
Mooi artikel en degelijke analyse.
Ganse gebeuren toont aan dat sociale media een wezenlijk onderdeel worden van ons dagelijks leven.
En een bewijs dat solidariteit er echt wel nog is. Sociale media zijn echt wel sociaal.
Een andere relativerende visie las ik op http://www.apache.be/nvdr/2011/08/20/twitter-en-facebook-asociale-media-bij-het-pp11-drama/
Altijd interessant om zich op basis van twee artikels een genuanceerde mening te vormen.
Sorry hoor Willy, maar dat artikel op Apache.be is van een (ver)achtelijke kwaliteit. Daar valt geen nuancering uit te halen, maar eerder een provocatie van wat lijkt een wereldvreemde bejaarde.
Dit stuk op Frankwatching is helder en feitelijk onderbouwd.
Goed verhaal, helder geschreven en het geeft goed inzicht en wat er er op gang komt als zo’n drama plaatsvindt. Ook het aanbod van onderdak en vervoer via Twitter is mooi om te zien. Vraag me wel of dit dan bedoeld is voor festivalgangers of voor hulpverleners die opvang zoeken. Dat zet mij aan tot actie; sociale media moet absoluut opgenomen worden in het draaiboek crisiscommunicatie. Dank voor de cases.
Leuk artikel! Ik was zelf op pukkelpop. Ik heb echter niks meegekregen van deze kracht. Het netwerk was namelijk ontzettend overbelast. Zo overbelast dat ik pas na anderhalf uur een sms’je kon versturen om thuis te laten weten dat ik OK was. Pas op het parkeerterrein rond 12 uur. kon ik weer bellen en internetten (en met mij, mijn vrienden ook).
@Stijn: dat is exact wat ik dacht; internetten is natuurlijk ook lastig bij een overbelast netwerk. Vandaar: interessant artikel, maar teveel beschreven vanaf de zijlijn. Dat mensen hulp bieden via twitter is fantastisch en hartverwarmend, maar kwamen deze boodschappen ook aan bij de bezoekers van Pukkelpop?
@Bram @Stijn
Dit is inderdaad de kernvraag: hoeveel mensen zijn effectief bereikt via welke kanalen? En welke (in)directe impact had dit? Ik heb persoonlijk verschillende getuigenissen gekregen van bekenden die me vertelden dat zij wel degelijk door de communicatie-blackout heen zijn geraakt door Twitter en Facebook.
Maar laten we realist zijn: 20% van de Belgen heeft een smartphone. 100.000 mensen op Twitter (schatting). Dus als we nog positief rekenen, komen we aan enkele honderden mensen op de wei die mogelijk toegang hadden tot Twitter. Is dit voldoende om de communicatie-deur in 2 richtingen op te zetten? Misschien wel, nader onderzoek nodig.
Anderzijds zit bijna de helft van de Belgen op Facebook. Dan spreken we over veel grotere groepen die op dat ogenblik bereikt konden worden.
Blijft de kwestie van het netwerk: de eerste uren zal ook data moeilijk geweest zijn, maar stel je voor dat er geen internet was (vanaf middernacht) én dat de buren, Telenet, … hun wifi niet hadden opengezet, dan zou het nog vele uren meer hebben geduurd voor bezoekers de buitenwereld op de hoogte konden brengen van hun toestand.
In ons artikel spreken we nergens over de echte impact, omdat we dat niet kunnen inschatten. Wel over de dynamiek.
En ja, Dado noch ik waren ter plekke, dus elke analyse op afstand is “langs de zijlijn” en een flauw afkooksel van de realiteit.
beste groeten,
Jo
Vooreerst mijn felicitaties omtrent het prachtig overzicht. Wat ik er nog wil aan toevoegen is dat door het gebruik van soc media en de “golf” die op gang komt de mogelijkheid bestaat om het personeel van hulp- en veiligheidsdiensten hun core business te laten uitvoeren en opvolging van hulp- en slachtofferschap door degenen die zich aanbieden. Teveel om hier nu uitvoerig over te schrijven maar iets dat ik zeker meeneem naar de “officiële” evaluaties/
Allereerst een compliment voor de analyse. Niet alleen goed opgezet, maar ook helder geschreven.
Een veelgestelde vraag in de reacties gaat over het al dan niet bereiken van de bezoekers op het festivalterrein. Hierin worden twee zaken genoemd die relatief eenvoudig op te lossen zijn:
1. Mensen zonder mobiel internet (of bereik)
Door op voorhand een logisch noodscherm te ontwerpen met o.a. ruimte voor soc. media berichten kunnen de (heel gebleven) videoschermen gebruikt worden voor het verspreiden van deze berichten.
2. Vervuiling van kanalen door minder belangrijke berichten (als steun betuigingen)
De organisatie kan hiervoor een officieel noodaccount aanmaken op twitter, waarop vervolgens alle belangrijke (nuttige) berichten worden ge(re)tweet.
Dit zijn eenvoudige toevoegingen aan een calamiteitenplan voor een projectorganisatie, waarmee de social media nog beter uitgenut kunnen worden in een dergelijke noodsituatie.
Overigens ben ik me ervan bewust dat het hier uitsluitend oplossingen betreft voor het ‘eenrichtingsverkeer’ en niet voor de interactie.
[...] 22.augustus.2011 // reageer http://www.frankwatching.com/archive/2011/08/19/hoe-het-pukkelpop-drama-de-echte-kracht-toont-van-sociale-media/hoe-het-pukkelpop-drama-de-echte-kracht-toont-van-sociale-media [...]
Ik heb, ik gok, 3 uur na de ‘ramp’ een minuutje internet gehad en heb die meteen gebruikt om via Twitter te laten weten dat ik en mijn vrienden ongedeerd waren. Hierop, las ik ‘s nachts, kreeg ik 10tallen reacties van opgeluchte mensen uit mijn directe omgeving. Anders had ik ze 1 voor 1 moeten bellen/sms-en. Op die manier heeft Twitter wel degelijk geholpen.
Hetgeen wat de festivalgangers op de camping echter ‘t meest informeerde was heel simpel; de radio,
de belgische radio. Om de 50 meter stond er wel ergens bij een tent een radio hard aan met een grote groep mensen er omheen. Dat nieuws verspreidde zich daarna via mond-op-mond heel snel.
De radio gebruikte op zijn beurt wel Twitter als informatiebron uiteraard.
trouwens puur ter info, niet om t artikel af te zeiken. Misschien dat het bruikbaar is. Zoals al meerdere malen hierboven gezegd, is het een prachtige analyse.
Beste Frank,
ondanks jouw goed geschreven artikel en er een kern van waarheid in zit, ja ik was er ook bij, heeft dit allemaal niet geleid tot de info voorziening of communicatie zoals we wilden. immers, als het gsm netwerk plat ligt kun je twitteren wat je wil maar dan heb je nul bereik. Daarbij werd er maar zeer nihil info gegeven en duurde het een paar uur voor de omvang van de ramp bij ons zelf bekend was (TERWIJL WE ER MIDDEN INZATEN). gelukkig was ik zo slim om op BASE over te schakelen en hadden we vrij snel het thuis front aan de telefoon die (wel dankzij social) iedereen gerust wist te stellen. Ik kan me nog herinneren dat ik tegen mijn beste vriend zei; vraag me af hoe de info voorziening over 10 jaar is als zo iets gebeurd. Geloof me, geen enkel netwerk of sociale power kan opvangen wat daar gebeurde!
Overigens niks ten nadele van de organisatie of hulpverleners; Chapeau voor de rust en hulp die er was. maar of social ten tijde van zo een ramp terplekke helpt, i doubt it, voor de thuis blijvers en hulpdiensten mss, maar voor de 60.000 mensen ter plekke, nope.
Overigens waren 4 van de 6 mobiels dankzij het noodweer verzopen, dus dat komt er dan ook nog eens bij.
Wat ik wel nog kwijt wil is de negatieve draai die hier en daar op met name NL blogs/sites gegeven wordt richting belgie; Nederland kan zich in de handen klappen als ze er zo door heen zouden komen (lees; ja ikwas ook bij dance vally 2001).
ik denk toch dat de Twitter-gemeenschap in België zichzelf een beetje moet relativeren. Wie zit erop? Voornamelijk mensen uit de media. Ik lees hier een schatting van 100 gebruikers op 60.000 Pukkelpop bezoekers. Ik heb weinig Tweets gelezen van bezoekers die zelf ter plekke waren. Maar wel veel berichten van mensen die van achter hun bureau commentaar gaven.
Als @Netlash uit Gent een slaapplaats aanbiedt voor iemand die tot over zijn enkels in de modder staat in Hasselt dan heb ik daar toch mijn bedenkingen bij hoe zinvol dergelijke posts zijn. Of staat dit gewoon goed bij je volgelingen.
En natuurlijk haalt het ongelooflijke nut van Twitter de volgende ochtend nationale radio en tv met Clo Willaerts en Jo Caudron, het zijn de Stubru presentatoren en de VRT-journalisten die er zelf zo vol van zijn.
Spreek eens met de jonge gasten die als waterkiekens in de modder aan het ploeteren waren en hun hele hebben en houden ondergeregend zagen, die waren niet aan het twitteren.
[...] zoiets moesten ervaren. Het was fijn om te zien dat zoveel mensen tijdens Pukkelpop direct in actie kwamen om een slaapplek, vervoer en wifi aan te bieden. Ik vond het afschuwelijk te lezen dat er [...]
@olaf: Even iets rechtzetten, detail. Het artikel is door Dado en Jo geschreven, ere wie ere toekomt.
Na alle commotie en verwerking van de laatste dagen, heb ik de berichtgeving vooral online gevolgd. En vanuit mijn ervaring op de wei en de blogposts rond pukkelpop en social media een idee gehad voor een universele helping hashtag. Ik zou het niet erg vinden om hier wat input op te krijgen hoe dit idee nog te verbeteren, effectief ingang te doen vinden en te promoten.
Na alle commotie en verwerking van de laatste dagen, heb ik de berichtgeving vooral online gevolgd. En vanuit mijn ervaring op de wei en de blogposts rond pukkelpop en social media een idee gehad voor een universele helping hashtag. Ik zou het niet erg vinden om hier wat input op te krijgen hoe dit idee nog te verbeteren, effectief ingang te doen vinden en te promoten.
Korte (engelstalige) blogpost, hoe meer ideeën, hoe beter.
http://tomhermans.com/blog/a-helping-hashtag/
Sterke analyse van Dado en Jo en zeer helder geschreven. Top! Het is belangrijk dat ook “waarnemers vanaf de zijlijn” hun visie geven en helpen om het debat inhoudelijk te stofferen. Hun indeling in types tweets die verstuurd werden vanaf Pukkelpop is correct. Die typologie wijst ook op de moeilijkheden die een ongeleide twitterstroom biedt om hierop gericht te zoeken, te filteren, actie te ondernemen in Twitter. Het wijst ook op de nood aan een universele help hashtag, zoals Tom Hermans suggereert en aan een gerichte actie van Tweeps om spammers die een hashtag misbruiken buitenspel te zetten, zoals Erik Lauwers terecht opmerkt. Slaagt de Twittercommunity er in om dit ingang te laten vinden? (zie ook: http://bit.ly/rhFJwv). Kunnen Dado en Jo, met hun ervaring en theoretisch inzicht, hier een onderbouw leveren? Door de Twittercommunity aanvaarde conventies kunnen dan worden opgenomen in bestaande online Twitterhandleidingen en demo’ s ‘Twitter voor beginners’. Ook de crisiscommunicatieplannen van organisatoren, bedrijven, hulpdiensten, die nu uitgebreid worden met monitoring van en communicatie via sociale media bij crisis, houden dan rekening met die conventies. Kortom, de Vereniging voor Overheidscommunicatie, start met een werkgroep crisiscommunicatie om dit verder uit te werken: http://t.co/4wUmNIn. Sociale media en zeker Twitter zullen een rol spelen bij calamiteiten en in crisiscommunicatie, dat is nu wel duidelijk.
Erg duidelijk en goed overzicht van de gebeurtenis! Leuk om te lezen!!
[...] ons fort. Het voelt misschien als mosterd na de maaltijd, maar ik wilde je toch even wijzen op een goed overzichtsverhaal over de journalstieke en sociale aspecten van de Pukkelpop [...]
[...] tijdens het drama op het Belgische muziekfestival Pukkelpop namen de gewone burgers het initiatief: ze hielden elkaar op de hoogte via social media. Ook werden er hulpacties opgezet via Twitter en Facebook. Mensen begrijpen dat ze via social media [...]