In de Verenigde Staten is veel aandacht voor de invloed van sociale media op het koopproces. Social Marketing, Social Selling en nu ook Social Business zijn daar veel gehoorde termen. In Nederland lijken veel marketeers en verkopers nog geen actief social sales en marketingbeleid te hebben. Opmerkingen als ‘ bij ons werkt dat niet’, of ‘we gaan daar over 3 jaar naar kijken’ hoor ik regelmatig. De vraag is: kun je je het als salesorganisatie permitteren om een afwachtende houding aan te nemen ten aanzien van social media?
Veranderingen in het koopproces
Het koopproces is sterk veranderd door social media en de overvloed van digitale informatie waarover een potentiële koper (prospect) kan beschikken. Recent onderzoek toont aan dat, voordat een potentiële klant met iemand van het bedrijf praat, deze al 60 % van het koopproces heeft doorlopen.
Potentiële klanten raadplegen steeds vaker collega’s, vrienden en familieleden over hun ervaringen met bepaalde producten of diensten. Het vragen van advies gaat nu ook wel heel makkelijk door de connecties op Facebook, Twitter en LinkedIn. Daarnaast zoeken kopers op het internet wat er al geschreven is over het aan te schaffen product. Consumenten krijgen hierdoor steeds meer invloed op het merk.
Potentiële kopers beïnvloeden
Marketeers moeten op deze veranderingen inspelen door onder andere potentiele kopers al in een vroeg stadium te beinvloeden en de relatie te onderhouden totdat deze bereid is te kopen (lead nurturing, het onderhouden van relatie met eventueel toekomstige prospects).
Ter illustratie: ik heb net een nieuwe laptop aangeschaft waarbij ik een tweetal merken vergeleken heb. Ik deed dit door op internet brochures te downloaden met productinformatie. Het ene merk vroeg daarbij om mijn naam en e-mail, het andere niet. Het merk dat mijn informatie had, stuurde mij 2 dagen nadat ik de brochure had gedownload een vriendelijke persoonlijke e-mail waarbij ze vroegen of ik vragen had en nog wat interessante informatie gaven over de laptops die ik bekeken had. Hierdoor startten ze een dialoog met mij en creëerden zo een voorsprong ten opzichte van het andere merk.
Het is het verschil tussen proactief de koopkeuze beïnvloeden of deze maar op hoop van zegen af te wachten. Zie de afbeelding hieronder voor een illustratie van een pro-actief demand generation (hoe komt het bedrijf aan nieuwe klanten).
Er zijn goede software tools zoals Eloqua en Marketo die het demand generation proces vergemakkelijken en effectiever maken. Hun tools helpen marketeers bij het ontwikkelen van content marketing campagnes (bijvoorbeeld het verspreiden van whitepapers via sociale netwerken), het verwerken van de responses op content (het openen van bijvoorbeeld een whitepaper en door wie) en de mogelijke vervolgactie te personaliseren op basis van de koper zijn/haar profiel en de fase in het koopproces.
Bijvoorbeeld: als inkoper X een bepaalde whitepaper downloadt, krijgt deze andere informatie dan als deze gedownload was door engineer Y. En bij geen verdere reactie kan er een automatische vriendelijke herinnering worden uitgestuurd. Een verkoper kan nu ook zijn timing en gespreksonderwerpen beter afstemmen, omdat hij nu weet wanneer de prospect iets heeft geopend en wat zijn of haar interesse heeft.
Social sales in een business to business situatie
In een business to business situatie kan informatie, verkregen uit social media en andere online bronnen, de effectiviteit van een sales call aanzienlijk verhogen. Door meer kennis van de klant en de onderneming, kan de verkoper doeltreffender zijn in zijn benadering. Hij kan met die informatie op het juiste moment (bijvoorbeeld: nieuwe vestiging geopend), de juiste persoon (de net gepromoveerde inkoper) met de juiste boodschap (kantoormeubels voor de nieuwe vestiging en felicitatie met de promotie) benaderen.
Een goede voorbereiding en het verzamelen van informatie door de verkoper vergt natuurlijk wel veel tijd. Soms zijn duur betaalde verkopers meer dan 40% van hun tijd bezig met de voorbereidingen. Ook hiervoor zijn tools zoals InsideView en OneSource beschikbaar, waarmee de verkoper met een klik alle recente online informatie van een prospect of klant te zien krijgt. Dit is vaak een combinatie van informatie over het bedrijf en/of de persoon via social media (profielen Linkedin, Facebook etc), de tweets, blogs en meer traditionele bronnen zoals persberichten en services zoals Hoovers en Reuters. Daarnaast kan je direct zien welke relaties je hebt binnen het bedrijf, maar ook wie van je collega’s mogelijk een ingang voor je heeft. Zie hier een voorbeeld van een screenshot van InsideView of bekijk deze korte demo.

Er is een sociale revolutie gaande, ook voor wat betreft sales en marketing
Tijdens Dreamforce 2011 in San Francisco onderstreepte Mark Benioff, CEO en chariman van Salesforce.com, deze sociale revolutie met een aantal kerngegevens:
- Social networking heeft e-mail qua aantal gebruikers voorbij gestreefd in 2010. Er zijn nu maar liefst 1.1 biljoen sociale gebruikers
- Mensen spenderen maar liefst 4 uur per maand aan Facebook
- Mobiele applicaties worden meer gebruikt dan webbrowsers
Salesforce.com is het meest bekend om zijn software as a service CRM producten, maar beweegt zich steeds meer op het gebied van customer en werknemer engagement, door middel van sociale, mobiele en open cloud technologieën. Wat andere feiten (gebaseerd op Eric Qualman’s video):
- 1 van de 5 stellen ontmoet elkaar online
- Als Facebook een land zou zijn, zou het 3e land van de wereld zijn qua grootte
- Elke seconde wordt iemand lid van Linkedin
- Generatie Xen Y vinden e-mail passé
- YouTube is the 2nd largest search engine in the world
- 34 % van de bloggers posten meningen over producten en merken 90 % van de klanten vertrouwen de mening van mensen die zij kennen meer dan reclame en andere marketing kanalen
Medewerkers en consumenten zijn sociaal, nu nog de onderneming!
De sociale revolutie veroorzaakt een tweedeling tussen werknemers en consumenten die de sociale media en manier van communiceren hebben omarmd versus de ondernemingen. Mark Benioff noemt het de Social Divide. Zie de presentatie van Mark Benioff’s hieronder.
Bedrijven moeten sociaal gaan ondernemen. Het gaat om een totaal nieuwe manier van denken, werken en samenwerken. Als klanten en werknemers privé (maar ook steeds meer zakelijk) communiceren via platforms zoals Facebook, Linkedin etc. waarom dan niet dezelfde manier gebruiken voor zakelijke communicatie?
Inwinnen van interne informatie
De transparantie en snelheid van communicatie neemt daardoor toe, ook binnen het bedrijf. In een verkoopsituatie betekent dit dat je veel sneller antwoorden krijgt op vragen die je binnen het eigen bedrijf stelt, van collega’s die je misschien niet eens direct kent. Terwijl je daarvoor bij een ingewikkelde vraag van een klant eerst advies vroeg aan de mensen die je kende via e-mail of telefoon – wat niet altijd de experts hoeven te zijn op dat gebied. Als zij het antwoord niet wisten, werd het weer doorgespeeld aan anderen en kon het vrij lang duren voordat je antwoord kreeg.
Dat in tegenstelling tot de situatie waarin je nu dezelfde vraag op een Facebook-achtig bedrijfsprikbord kan plaatsen en waar direct vele anderen binnen het bedrijf het zien en jou snel en adequaat een professioneel antwoord kunnen geven. En de klant is waarschijnlijk onder de indruk van de snelle en deskundige reactie.
Transformeer je bedrijf
Om een bedrijf te transformeren naar een sociale onderneming worden drie fasen onderscheiden:
- Bepaal je Klant Sociaal Profiel: ken je klant, zijn sociaal gedrag, wat vindt de klant leuk, met wie is deze via sociale netwerken verbonden.
- Creëer een sociaal platform voor werknemers
- Breid het platform uit naar klanten en prospects.
Er zijn platforms beschikbaar die de nieuwe manier van samenwerking in het gehele bedrijf faciliteren door Facebook-achtige oplossingen voor bedrijven aan te bieden. Een aantal voorbeelden hiervan zijn Chatter, Jive en Yammer. Meer over deze platforms en een illustratie van het belang van het internet en sociale netwerken in het koopproces, vind je hier:
- Jive or Chatter? Een discussie over deze twee platforms op LinkedIn
- Onderstaand YouTube interview waar twee toonaangevende CIO s de verschillende collaboratie platforms bespreken.
Ook is er software om bedrijven te helpen met het bouwen van consumentencommunities zoals GetSatisfaction. Spotify is een voorbeeld van een bedrijf dat hiermee succesvol een support community met klanten heeft gebouwd, met wekelijks 100.000 bezoekers. Dit geeft Spotify bij uitstek de kans om aan klantrelaties te bouwen, customer service te verlenen en op de hoogte te blijven wat er bij klanten speelt.
Een goed voorbeeld van een bedrijf dat het belang van de social enterprise inziet, is Burberry. Hun Facebookpagina telt meer dan 8 miljoen likes en is tot stand gekomen onder leiding van CEO Angela Ahrendts. Om met haar woorden (zie ook deze video) af te sluiten: “You have to be totally connected with anyone who touches your brand. If you don’t do that, I don’t know what your business model is in the next five years.”
Om er achter te komen hoe goed marketing en sales samen werken in deze nieuwe ‘social’ omgeving, heb ik een enquête ontwikkeld. Ik stel je deelname erg op prijs! Vul de enquete in. De resultaten van deze enquête zal ik later delen in een nieuw artikel op Frankwatching.











Hoi Laura,
weet je of de demo’s die je in je post noemt (InsideView) ook relevant zijn voor Nederlandse situatie. Vaak werkt het in VS prima maar hier is er te weinig onderliggende info.
Wat voor antwoord geef jij als klanten/prospects zeggen ‘bij ons werkt dat niet’, of ‘we gaan daar over 3 jaar naar kijken’???
In jouw eerste plaatje zet je de website nog centraal. Is dat ook al weer niet achterhaald? “De” website wordt vgls mij een platform waarvanaf je naar vele andere applicaties gaat (zoals de demo’s voorbeelden die je in post geeft).
Heb geprobeerd je enquete in te vullen maar op gegeven moment gestopt. Naar mijn gevoel heb je hele grote bedrijven met sales- en marketingafdelingen als focus. Misschien idee ook zoiets op te zetten voor middelgrote organisaties. Als je hiervoor ideeen wilt, hoor/lees ik het wel.
Tenslotte . . . hele goede post (had ik natuurlijk mee moeten beginnen :) )
Hoi Sander
Dank voor je reactie. InsideView is hard bezig om product klaar te maken voor de Nederlandse/Europese markt. Het werkt al maar nog niet zo perfect als in de US. Ze gaven aan meer Europese data te hebben in 6 a 8 weken.
Mbt prospects die zeggen bij ons werkt het niet, antwoord ik vaak met een vraag , en wat doet uw klant? Hoe kopen zij nu in? Zijn ze actief op het internet? Of ik vraag ze om namen van hun klanten en kom terug met paar voorbeelden.
Plaatje met website is slechts ter illustratie. Eens dat website een platform is en dat dit een verzameling is van diverse online activiteiten zoals bv de demo die je schetst maar ook twitter accounts etc etc.
Qua focus richten we ons niet alleen op grote bedrijven. Juist ook kleinere sales en marketing kunnen een voorsprong tov de concurrentie creeeren door op een slimme manier in te spelen op de sociale en mobiele ontwikkelingen.
De enquete zou het moeten doen, misschien dat het even “te druk” was. En altijd open om eens verder te praten,
Met enquete bedoel ik dat het qua vraagstelling mogelijk te veel op grote bedrijven is gericht. Technisch functioneert het prima. Bij beantwoording had ik klanten in mijn hoofd (waaronder grote lokale Rabobanken en andere 150+ bedrijven) en kwam ik er toch niet helemaal uit.
Groet
Prachtig die revolutie maar……. social media zorgt nu nog maar nauwelijks (schamele 3%) voor leads: http://twitter.com/#!/hvandermey/status/119652638743728128
Hoi Hans, Altijd goed om er zo naar te kijken. Ik denk wel dat je social media breder moet zien, bv in jouw cijfers zie ik het grote belang van referenties /aanbevelingen gaan oolk heel vaak via social netwerken. En de website wordt ook steeds vaker geintegreerd met social media bv blogs, twitter etc. Maar we staan inderdaad nog maar aan het begin van hoe we social media en tools effectiever kunnen gebruiken. Een leuk rapport met andere cijfers vind je hier: http://www.socialmediaexaminer.com/SocialMediaMarketingReport2011.pdf
Laura
@Hans van der Mey: Ik ben het eens met Laura. Daar komt bij dat er bijzonder grote verschillen zijn tussen sectoren. Bij Amazon zal het echt stukken hoger zijn dan bij de kruidenier op de hoek. Bovendien veranderen deze cijfers razendsnel, zo merken we ook hier op Frankwatching. Campagnes waarbij social media worden ingezet zijn uitermate effectief.
In het rapport waarnaar Laura verwijst, wordt gesproken over zaken als exposure, groei in traffic / subscribers, SEO, new business partnerships, qualified leads, afname van marketingkosten en toename van sales. We zien het hier stuk voor stuk gebeuren en ik ben ervan overtuigd dat het speelveld ook in andere sectoren razendsnel gaat veranderen.
U zegt ”recent onderzoek toont aan dat, voordat een potentiële klant met iemand van het bedrijf praat, deze al 60 % van het koopproces heeft doorlopen.”
Mag ik vragen welk onderzoek dit is? bronnen?
@Daan
Het onderzoek is van Sirius Decisions. Als je die googled vind je verschillende bronnen waar naar dit onderzoek verwezen wordt.