Dromen, durven, doen: marketing volgens de regels van topsport

Dromen, durven, doen: marketing volgens de regels van topsport

Ondernemers gebruiken vaak de metafoor: “Ondernemen is topsport.” Een term die voor ons als marketeers ook zeer toepasselijk is. Als marketeer sta je namelijk altijd ‘aan’, want het marketinglandschap verandert zo snel dat een moment van verslapping niet gewenst is. De concurrentie is er namelijk als de kippen bij als jij stil blijft staan. Graag deel ik enkele praktisch toepasbare tips met jullie.

Wees consequent en blijf voorop lopen

Ik zal mezelf niet snel een topsporter noemen, ondanks dat ik op een WK en EK heb gestaan. De wetten van topsport ken ik wel maar al te goed. Het is eigenlijk heel simpel: je moet iedere dag presteren en bijblijven met de nieuwste innovatie, anders loop je achter de feiten aan. En ik kan je verzekeren: dat zorgt ervoor dat je nooit rust ervaart.

Daag jezelf uit

Als marketeer zou je jezelf moeten spiegelen aan een topsporter in verschillende opzichten. Een topsporter probeert zichzelf iedere dag te verbeteren en uit te dagen om zichzelf naar een hoger niveau te tillen. Wij als marketeers moeten dat ook vaker doen. Kan AI je werk efficiënter maken? Omarm het en probeer het uit. Geef innovaties ook de tijd en gebruik het consequent, dat is de enige manier om er beter in te worden.

Topsporters weten ook heel goed wanneer ze een feestje moeten overslaan, omdat dit ten koste gaat van de prestaties. Ook dit kun je terugslaan op je werk als marketeer. Als voorbeeld: draagt jouw blog écht bij aan het succes van de website? Levert het conversies op? Als je hier ‘nee’ op antwoordt, dan kun je het beter niet meer doen.

Maak een vierjarenplan

Topsporters die meedoen aan de Olympische Spelen moeten eens in de vier jaar pieken. Daar hebben ze een duidelijk plan voor uitgeschreven samen met een trainer. Van dat plan wordt nauwelijks afgeweken, maar het wordt wel geoptimaliseerd. Wij als marketeers zijn supergoed in plannen bedenken en uitvoeren, maar minder goed in van een 7 een 8 maken. Terwijl topsporters dat juist wél doen.

Neem piekmomenten op

Stippel voor jezelf uit waar jij als marketeer over vier jaar wil staan. Maak een plan en wijk daar niet van af. Neem in het vierjarenplan een aantal piekmomenten op. Wanneer wil jij gedurende die vier jaar een meting doen om te zien waar je staat?

Als voorbeeld: je hebt de ambitie om met jouw organisatie 100.000 volgers te hebben op Instagram over vier jaar. Vandaag de dag heb je 50.000 volgers. Dan wil je een paar piekmomenten hebben in de vier jaarcyclus waarop je een bevestiging hebt dat je op de juiste weg bent. Het is direct een soort evaluatiemoment, want op basis van de resultaten kun je bijschaven.

Wees nooit tevreden

Een andere mooie eigenschap die topsporters hebben, is dat ze in de basis nooit tevreden zijn. Het kan én moet altijd beter, ook als ze alles hebben gewonnen. In het bedrijfsleven zijn we sneller tevreden, vind ik. Terwijl juist feedback van anderen je naar een veel hoger niveau tilt. Als je jouw vierjarenplan een succes wil maken, dan moet je iedere dag kritisch zijn. Anders kan je vierjarenplan al snel de prullenbak in.

Word beter en beter

Jij moet de ambitie hebben om de beste marketeer te worden van jouw organisatie, dus daar moet je voor gaan. Wees ook nieuwsgierig als marketeer, want daardoor word je beter en beter.

Topsporters doen namelijk niks anders dan kijken ‘hoe’ concurrenten trainen. Dingen waarvan ze denken: Dat kan ik ook toepassen in mijn trainingsregime. Dan zullen ze het zeker niet nalaten om dat ook te doen. Kijk als marketeer ook goed hoe jouw voorbeelden het doen. Kopieer het en pas het toe, succes gegarandeerd.

Als je niet wakker ligt van je eigen dromen, dan droom je niet groot genoeg

Succesvolle (olympische) topsporters hebben een uitzonderlijke trainingsattitude. Zij zijn zeer gedisciplineerd, durven initiatieven te nemen en streven elke training naar de hoogste kwaliteit. Sifan Hassan was daar in augustus 2024 een mooi voorbeeld van op de Olympische Spelen. Ze won maar liefst drie medailles en maakte het onmogelijke toch mogelijk. Haar motto was dan ook: “Als je niet wakker ligt van je eigen dromen, dan droom je niet groot genoeg.”

Bekijk bovenstaande zin nog even uit het oogpunt van jou als marketeer. Lig jij vaak genoeg wakker van je eigen dromen als marketeer? Is het antwoord hierop ‘nee’, dan doe je naar alle waarschijnlijkheid te vaak hetzelfde. Als je als professional wil groeien, dan is het goed om af en toe buiten je comfortzone te treden. Juist dan groei je, omdat je nieuwe dingen leert.

Wat wordt jouw grote droom als marketeer dit jaar? En ben je bereid om daarvoor een paar nachten per jaar slecht te slapen? Kortom, zie jezelf als topsporter in je werk en het gaat je dubbel en dwars terugbetalen.

Blog