Begin met copywriting en de SEO komt vanzelf

13

door Marek Debicki van Traffic Builders Zoekmachinemarketing

Print

op zaterdag 25 april 2009 om 08:00 uur

goedkope_vakantie_turkije_smSEO copywriting wordt altijd gezien als een spanningsveld. Als copywriter wil je namelijk kwalitatief goede, lekker lezende en relevante content creëren. Aan de andere kant moet je de zoekmachines aantrekken zoals stroop dat met vliegen doet. Negeer die zoekmachines als copywriter en je wordt vanzelf een goede SEO copywriter. Maar hoe je dat nu precies?

Laten we beginnen met hoe zoekmachines te werk gaan. Aan de hand van een waslijst aan regeltjes bepalen zoekmachines of jouw content relevant is voor de door een gebruiker ingegeven zoekopdracht. Enkele regeltjes die de vindbaarheid van je content verbeteren, zijn:

  • het keyword moet in de title voorkomen;
  • het keyword moet terugkomen in de H1;
  • keywords moeten zoveel mogelijk linksboven in de tekst voorkomen;
  • de keywords moeten herhaald worden in de tekst, en
  • er moet intern gelinkt worden in de tekst.

Deze vijf punten lijken SEO copywriting tot een fabrieksmatig werk te maken dat weinig meer met de creativiteit te maken heeft waar de copywriter het normaal gesproken van moet hebben. Een goede SEO copywriter ziet deze punten misschien nog als een extra uitdaging, maar zelfs dat hoeft niet. Eigenlijk zijn deze punten namelijk heel logisch voor elke tekst die je schrijft.

Ik zal uitleggen per punt waarom je vrijwel automatisch al voldoet aan deze regels als je een tekst schrijft. Laten we voor het voorbeeld aannemen dat de tekst over een goedkope vakantie naar Turkije gaat.

Keyword in de title

Het keyword is over het algemeen ook grofweg het kernwoord van je tekst. Een tekst die gaat over het boeken van een vakantie naar Turkije die ook nog eens goedkoop is, wordt in de ideale situatie gevonden op ‘goedkope vakantie Turkije’, zoals de resultaten in het voorbeeld hieronder.

goedkope_vakantie_turkije1

Waarom zou de paginatitel niet (grotendeels) overeenkomen met de zoekopdracht? Als je wilt dat mensen aan de hand van de titel al weten waar de tekst over gaat, laat je die keywords daar toch al in terugkomen. Met andere woorden: de zoekmachine zoekt wat een normaal mens ook zou zoeken en wat voor jou logisch zou zijn om te schrijven.

Keyword in de H1

De H1 is de titel die (in de ideale situatie) bovenaan de tekst staat, de kop boven de tekst. Ook deze moet overeenkomen met het keyword waar de tekst op gericht is. Net als de title, zal de H1 vaak het keyword bevatten, zoals in onderstaand voorbeeld.

goedkope_vakantie_turkije2

Je wilt toch communiceren dat de bezoeker hier een goedkope vakantie naar Turkije vindt, dus zullen deze keywords terugkomen. Zoekmachine blij, bezoeker blij en SEO copywriter blij.

Keywords linksboven in de tekst

Ook hier geldt dat de zoekmachine en de lezer hetzelfde hopen te zien. De bezoeker wil immers ook zo snel mogelijk weten of de tekst beschrijft wat hij zoekt. In een alinea zo snel mogelijk de termen noemen die zo goed mogelijk beantwoorden aan zijn zoekopdracht, is dus wenselijk. De alinea hieronder doet dat al vrij aardig, alhoewel hier meer op ‘lastminute’ wordt gefocust dan op ‘goedkoop’.

goedkope_vakantie_turkije3

De tekst beginnen met het belangrijkste keyword is dus niet alleen vanuit SEO-opzicht belangrijk, maar ook vanuit gebruikersperspectief.

Keywords herhalen in de tekst

Om een tekst zo goed mogelijk te laten scoren, moeten keywords herhaald worden. De tijd dat eindeloos een woord herhalen werkte voor je positie in de zoekmachines, is echter al lang voorbij. Vaak hoef je een keyword maar 3 tot 4 keer te herhalen om goed te scoren. Ga dan maar eens bij jezelf na hoe onnatuurlijk dit is. Je grijpt als copywriter toch sowieso af en toe terug naar het onderwerp om te benadrukken waar de tekst over gaat? Zo herhaal je voor de lezer even waarvoor hij op je pagina is gekomen.

Linken in de tekst

Hier zit misschien enige moeilijkheidsgraad in. Toch valt ook dit mee. Linken is namelijk niets anders dan teruggrijpen of verdiepen. In het geval van goedkope vakanties naar Turkije zul je sowieso met voorbeelden komen. Je wilt immers uitleggen wat er zo geweldig is aan Turkije. Je kunt bijvoorbeeld perfect genieten van zon, zee en strand in Bodrum. Link de woorden ‘zon, zee en strand in Bodrum’ naar de tekst die gaat over hoe Bodrum het paradijs is voor mensen die voordelig van zon, zee en strand willen genieten, en je bent klaar. Links komen vanzelf. Lukt dit niet, dan kan het nog altijd met een kort stukje onder je tekst. Er gelden overigens weer andere regels en wenselijkheden voor links in landingspagina’s voor zoekmachineadverteren, zoals ik beschreef in mijn tips voor AdWords campagnes die converteren (zo makkelijk is het dus om een link in een tekst te verwerken).

goedkope_vakantie_turkije4

Het kan ook nog makkelijker met de hierboven afgebeelde keywordcloud en ‘gerelateerde items’. Daarmee bevat elke pagina automatisch al relevante links. Vul dit aan met eigen links in de tekst (houd wel het maximum van 100 links per pagina aan!) voor nog meer verwijzingen op de pagina.

Vergeet de zoekmachine, focus op de bezoeker

SEO copywriting is dus net als ‘gewone’ teksten schrijven: als je de logica aanhoudt van de lezer en daar goede content voor schrijft, zal de zoekmachine de content ook als ‘goed’ beschouwen. Wie zich blind staart op de zoekmachines, zal uiteindelijk met gekunstelde en weinig attractieve teksten komen die misschien goed gevonden worden, maar niet converteren. Dus vergeet de zoekmachine en focus je op de bezoeker!

7 stemmen stem
  1. Martin Joosse van onetomarket.nl op 25 april 2009 om 11:32 uur

    Prima basis, wat ik mis het gebruik van ondersteunende en verwante keywords en hoelang een tekst moet zijn. Het stuk over keywords linksboven in de tekst gebruiken kan volgens mij vergeten worden.
    Daarnaast had even kort genoemd mogen worden, dat voor je gaat beginnen met het schrijven van een tekst, je bij jezelf eerst goed te rade moet gaan wat het onderwerp is van een tekst. Is het onderwerp uniek? Is het daadwerkelijk iets waar mensen naar zoeken? Welke woorden gebruiken ze dan? Etc.. 
    Maar je verhaal klopt verder wel. Schrijf in eerste instantie gewoon voor je bezoekers, maar vergeet daarbij de zoekmachine niet.
     

  2. Evert Bal van usablecopy.nl op 27 april 2009 om 08:04 uur

    Dat schrijven voor de bezoeker uiteindelijk ook schrijven voor de zoekmachine is, daar sta ik helemaal achter. Zie mijn blog post op usablecopy.nl.
    @Martin: Bij het kiezen van de juiste keywords komt inderdaad wel de zoekmachine duidelijk in beeld. Google wordt wel steeds slimmer in het herkennen van een onderwerp zonder dat er exacte overeenkomst zijn tussen de zoekwoorden en de gebruikte woorden in de tekst.

  3. Michel van onlineresults.nl op 27 april 2009 om 09:39 uur

    Aardige samenvatting, maar volgens mij vergeet je de page description? Deze kun je juist heel goed schrijven richting SEO en zorgt ervoor dat het belang van zoekwoorden linksboven in de tekst minder belangrijk zijn..

  4. Michel H op 27 april 2009 om 11:11 uur

    @MichelDe meta description heeft niet of nauwelijks invloed op de ranking, en is dus niet van belang voor SEO (maar uiteraard wel belangrijk voor potentiële bezoekers).

  5. Michel van onlineresults.nl op 27 april 2009 om 11:13 uur

    Dus had je hem prima mee kunnen nemen in je verhaal, gezien dat over copywriting gaat :)

  6. Joni van traffic4u.nl op 27 april 2009 om 17:02 uur

    Wij vertellen ook altijd dat een zoekmachine een bezoeker probeert na te bootsen. Wat ik nog mis in je verhaal is het gebruik van h2 tussenkopjes (met keywords). Daarmee help je zowel bezoekers die je tekst even snel scannen als zoekmachines bij het bepalen van het onderwerp van een tekst.

  7. Jop van vcadirect.nl op 28 april 2009 om 10:36 uur

    De basis moet natuurlijk altijd zijn dat je schrijft voor bezoekers en dat kan ook altijd, maar ik vind de conclusie iets te kort door de bocht. Je kan niet zeggen dat je voor bezoekers moet schrijven en daarbij zoekmachines uit het oog moet verliezen. Gelukkig is het wel een feit dat bezoekers en zoekmachines steeds meer op elkaar gaan lijken.
    Zoekmachine optimalisatie is daarnaast een veel ingewikkelder vakgebied dan dat je hier doet voorkomen. Er zijn veel meer factoren die spiders gebruiken om de relevantie van een pagina te beoordelen. Zet bijvoorbeeld niet zomaar veel verschillende interne links in je tekst, maar denk van te voren goed na over de interne linkstructuur in verband met het verdelen van linkjuice (waarde van de website en pagina’s). Naar mijn idee zou je dit iets verder mogen uitwerken…

  8. Michel van fleksis.nl op 29 april 2009 om 12:52 uur

    Natuurlijk spelen er meerdere factoren mee in een perfect geoptimaliseerde pagina. Maar als je je content naar de bezoeker schrijft zal een zoekmachine altijd goed indexeren. Vervolgens kun je met links, h-kopjes en meta’s verder optimaliseren.
    Een goede basis is in dit geval zeker het halve werk.

  9. Joni Mulder van traffic4u.nl op 29 april 2009 om 13:34 uur

    “Maar als je je content naar de bezoeker schrijft zal een zoekmachine altijd goed indexeren.”
    Jammer genoeg werkt dat (nog) niet zo. Ik ben het met Jop eens. En er zijn veel meer factoren die spiders gebruiken om de relevantie van een pagina te beoordelen. Zoekmachines hebben hulp nodig. Je moet er voor zorgen dat je deze factoren ook meeneemt. Anders kan een tekst nog zo goed geschreven zijn voor je bezoeker, je zult niet goed vindbaar zijn in de zoekresultaten. 

  10. Begin met copywriting en de SEO komt vanzelf - Marcs Weblog van marcned.nl op 28 mei 2009 om 10:27 uur

    [...] Begin met copywriting en de SEO komt vanzelf – Frankwatching. [...]

  11. Paul op 20 juni 2009 om 11:58 uur

    Is een <H1> en <H2> noodzakelijk of kun je volstaan met een groter font te nemen d.m.v. stylesheets?

  12. Paul op 20 juni 2009 om 12:20 uur

    Beetje onozele vraag. Ik heb reeds antwoord.

  13. Remko Landtman van hotzone.nl op 16 september 2009 om 15:57 uur

    Ik blijf moeite hebben met het effect van copywriting en mijn pogingen van SEO op mijn website. Ik heb sterk het idee dat een sterke link strategie sygnificant meer in de pap heeft te brokkelen dan alleen goed geschreven content (in terms of PageRank that is…)

Schrijf een reactie


Opmaak uitschakelen